Ochorenie sietnice pri cukrovke (diabetická retinopatia) je nezápalové ochorenie očnej sietnice. Ide o neskorú komplikáciu diabetu vznikajúcu v dôsledku chronickej hyperglykémie. Pacienti strácajú zrakovú ostrosť, dochádza k úplnému oslepnutiu. Častejšie sú postihnutí pacienti s chorobou diabetes mellitus I. typu. V dôsledku vysokej hladiny cukru v krvi dochádza k poškodeniu drobných sietnicových ciev a kapilár a zároveň k zmenám v štruktúre a funkcii cievnej steny.
Dôsledné dodržiavanie odporúčaní endokrinológa, kontrola glykémií, správna životospráva. Pravidelné oftalmologické prehliadky (kontrola očného pozadia).
Diabetická retinopatia vzniká postihnutím kapilárneho riečiska v dôsledku chronickej hyperglykémie. Na poškodení tkaniva sa podieľa neenzýmová glykácia, oxidačný stres, aktivácia polyolovej cesty. Taktiež sa aktivuje proteínkináza C, ktorá stimuluje expresiu VEGF (vaskulárny endoteliálny rastový faktor).
Typické sú tri abnormality: kapilárna oklúzia, cievna dilatácia a novotvorba ciev. Predklinické štádium sa prejavuje funkčnými zmenami v sietnici, ale zatiaľ nedochádza k zmenám cievnych štruktúr.
Neproliferatívna retinopatia
V prvom štádiu sa objavujú mikroaneuryzmy, ložiskové krvácania a tvrdé exsudáty. Pokročilá neproliferatívna retinopatia sa vyznačuje mäkkými exsudátmi na základe drobných infarktov pri oklúzii alebo poklese prietoku arteriolami.
Proliferatívna retinopatia
Je charakterizovaná objavením novotvorených ciev, ktoré sú menej kvalitné, podliehajú zmenám. Ich prerušením dochádza ku krvácaniu. Fibrotizácia tkaniva môže viesť k odchlípeniu sietnice (trakčná amócia).
Diabetická makulopatia
V poslednom štádiu vzniká makulárny edém, klesá zraková ostrosť, to môže viesť až k strate zraku.
Pacientom s diabetom sa raz ročne vyšetruje očné pozadie – nepriama ofltalmoskopia v arteficiálnej mydriáze. U pacientov s diagnostikovanou retinopatiou sú prehliadky častejšie.
Okrem liečby diabetu sa využívajú lieky na zníženie fragility a zlepšenie permeability ciev. Vykonáva sa laserová fotokoagulácia sietnice. Pri pokročilej proliferatívnej forme sa realizuje vitrektómia (mikrochirurgický výkon, pri ktorom sa odstráni skalený sklovec, membrány na sietnici a sklovci). V indikovaných prípadoch sa uplatňuje liečba antiVEGF – podáva sa ako injekčná liečba priamo do oka, bráni proliferácii ciev. Zistil sa aj pozitívny vplyv liečby fenofibrátom na rozvoj a progresiu retinopatie u pacientov s diabetom II. typu a hyperlipidémiou.