10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Ochorenie srdcových chlopní

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Najčastejšími príčinami ochorenia srdcových chlopní (po anglicky Heart valve disease) v našich podmienkach sú reumatická choroba srdca, degeneratívne ochorenie chlopňového aparátu, dilatácia (rozšírenie) ľavej komory srdca pri znížení jej funkcie po infarkte myokardu, pri ischemickej chorobe srdca a infekcii chlopní (endokarditída).

Vznik a príčiny

Srdce je svalový orgán fungujúci ako pumpa, ktorá transportuje krv do veľkých tepien a nimi do celého tela. Srdcové oddiely a veľké tepny sú od seba oddelené štyrmi veľkými chlopňami, ktoré fungujú ako ventily usmerňujúce prúd krvi správnym smerom. Žilová krv z celého tela priteká obomi dutými žilami do pravej predsiene, odkiaľ je pri jej sťahu vypudzovaná do pravej srdcovej komory. Medzi pravou predsieňou a pravou komorou je trojcípa chlopňa (trikuspidálna). Pri sťahu srdcových komôr (systole) sa táto chlopňa uzatvára a zabraňuje opačnému prúdeniu. Krv ďalej preteká z pravej komory do pľúcnej tepny a následne do pľúc, ktoré sú oddelené ďalšou chlopňou, pulmonálnou. Po prietoku pľúcami priteká krv do ľavej predsiene, ktorá je od ľavej komory oddelená dvojcípou chlopňou (mitrálna). Z ľavej komory je krv vypudzovaná do aorty a ďalej do tepien celého tela. Medzi aortou a ľavou komorou je aortálna chlopňa.

Závažným ochorením vyžadujúcim operáciu bývajú najčastejšie postihnuté mitrálna, aortálna a trikuspidálna chlopňa. Príčiny sú vrodené alebo získané. Niektoré poruchy chlopní sú súčasťou vrodených ochorení zahŕňajúcich ďalšie choroby. Napríklad stenóza pulmonálnej chlopne je súčasťou tzv. Fallotovej tetralógie zahŕňajúcej aj defekt komorového septa, dextrapozíciu aorty a hypertrofiu pravej komory. Získané ochorenia chlopní sú zväčša následkom infekcie, takzvaná reumatická horúčka sa u pacienta vyvinie po prekonaní infekcie streptokokom (S. pyogenes). Protilátky, ktoré si telo vytvorilo pri boji so streptokokom, začnú napádať bunky srdcového svalu, tak vzniká imunitne podmienený systémový zápal. Pri ňom môže dôjsť k rôznym ochoreniam chlopní, ako je mitrálna stenóza, mitrálna regurgitácia, aortálna stenóza a iné. Infekčné endokarditídy, ktoré môžu spôsobiť rôzne poruchy chlopní, môžu byť vyvolané mnohými infekciami (pneumokok, enterokok, stafylokok). Poruchy chlopní sa môžu postupne rozvinúť aj s vekom, z dôvodu ukladania vápnikových depozít na chlopniach. K rizikovým faktorom patrí aj prekonaný infarkt, vysoký krvný tlak a diabetes.

Príznaky

Medzi príznaky patrí únava, šelesty, dýchavičnosť, opuch členkov, zamdlievanie, nepravidelný rytmus srdca.

Diagnostika

Srdcové šelesty lekár vyšetrí fonendoskopom. Ich zvuky sa navzájom líšia, preto vie lekár určiť, ktorá chlopňa nie je v poriadku a o aký typ poruchy ide. Ďalšie vyšetrenia sú echokardiografia, EKG, RTG, alebo magnetická rezonancia srdca. Okrem vymenovaných zobrazovacích metód môže pacient podstúpiť aj záťažový test, pri ktorom je snímané EKG a pacient zároveň beží na stroji na behanie.

Liečba

Liečba spočíva v chirurgickej náhrade pôvodnej chlopne chlopňou umelou. Nie je to vždy potrebné a, ak je to možné, chlopňa môže byť aj chirurgicky napravená bez jej nutného odstránenia a náhrady.

Prevencia

Prítomnosť poruchy chlopní človeka ohrozuje rizikom zlyhania srdca, mŕtvice, infarktu alebo nepravidelného rytmu srdca. Preto je dôležité pri najmenšom podozrení navštíviť lekára a predchádzať rizikovým faktorom, napríklad vysokému krvnému tlaku. Dodržiavanie zdravej životosprávy (fyzická aktivita, vyhýbanie sa tabaku) môžu byť určitou a zároveň účinnou formou prevencie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcadefekty srdcových chlopnínadmerné potenieporuchy vedomiasrdcesrdcové arytmiesucho v ústachzávrať