Strabizmus – alebo „škuľavosť“ – je stav, pri ktorom oči nie sú v jednej línii. Inými slovami, jedno oko je otočené v smere, ktorý sa líši od druhého oka a každé oko zaostruje na iný objekt.
Za normálnych podmienok šesť svalov, ktoré ovládajú pohyb očí, spolupracuje, a tak smeruje obe oči rovnakým smerom. Pacienti so strabizmom majú problémy s kontrolou pohybu očí a nedokážu udržať ich normálnu polohu.
Strabizmus môže byť kategorizovaný podľa smeru otočeného alebo nesprávne zarovnaného oka ako:
Tento stav je bežnejší u detí, ale môže sa vyskytnúť aj neskôr. U starších detí a dospelých môžu byť škúlenie spôsobené rôznymi inými zdravotnými problémami, ako je detská mozgová obrna alebo mŕtvica.
Škúlenie sa zvyčajne dá korigovať korekčnými šošovkami, chirurgickým zákrokom alebo kombináciou oboch.
Prečítajte si viac o strabizme v našom článku.
Ak máte škúliace oči, vaše oči môžu smerovať dovnútra alebo von či zaostrovať rôznymi smermi. Okrem tohto hlavného viditeľného príznaku môžete mať aj:
Vaše príznaky môžu byť konštantné alebo sa môžu objaviť iba vtedy, keď ste unavení alebo sa necítite dobre.
Poistenci Dôvery majú v rámci benefitu, ktorý zdravotná poisťovňa prináša, nárok na:
skríning zraku zadarmo,
odborné vyšetrenie zraku so zľavou 30 %,
ďalšie zľavy na rámy okuliarov zľavu na opravu.
Podrobnosti sa dočítate priamo na stránke Dôvera.
Väčšina prípadov strabizmu je výsledkom abnormality neuromuskulárnej kontroly pohybu očí. Naše chápanie týchto riadiacich centier v mozgu sa stále vyvíja. Menej často sa vyskytuje problém s očným svalstvom. Škúliace oči teda vznikajú buď v dôsledku poškodenia nervov, alebo keď svaly okolo očí nespolupracujú, pretože niektoré sú slabšie ako iné. Keď váš mozog dostane rozdielnu vizuálnu správu z každého oka, ignoruje signály prichádzajúce z toho slabšieho.
Strabizmus sa často dedí, približne 30 % detí so strabizmom má v rodine člena s podobným problémom.
Ak sa váš stav neupraví, môžete tak stratiť zrak v slabšom oku.
Ďalšie zdravotné stavy spojené so strabizmom sú:
Vo veku 3 až 4 mesiacov by mali byť oči dojčaťa schopné zaostriť na malé predmety a oči by mali byť rovné a správne postavené. 6-mesačné dieťa by malo byť schopné zaostriť na blízke aj vzdialené predmety.
Strabizmus sa zvyčajne objavuje u dojčiat a malých detí a najčastejšie vo veku 3 rokov. Avšak aj u starších detí a dokonca aj u dospelých sa môže rozvinúť. Náhly výskyt strabizmu, najmä s dvojitým videním, u staršieho dieťaťa alebo dospelého môže naznačovať závažnejšiu neurologickú poruchu.
Stav nazývaný pseudostrabizmus (falošný strabizmus) môže spôsobiť, že dieťa škúli, aj keď v skutočnosti oči mieria rovnakým smerom. Pseudostrabizmus môže byť spôsobený nadmerným množstvom kože, pokrývajúcim vnútorné kútiky očí a/alebo plochým nosovým mostíkom. Ako sa však tvár dieťaťa vyvíja a rastie, oči sa postupne krížiť prestanú.
Aby sa predišlo strate zraku, je dôležitá včasná diagnostika a liečba škúliacich očí. Ak sa u vás objavia príznaky škúlenia, dohodnite si stretnutie s očným lekárom.
U novorodencov je bežné, že majú škúliace oči. Všetky malé deti by však mali absolvovať očné vyšetrenie do veku 3 rokov. Ak vaše dieťa škúli aj po dovŕšení 4 mesiacov, objednajte ho k očnému lekárovi. Každé dieťa, ktoré má viac ako štyri mesiace a zdá sa, že má strabizmus, by malo absolvovať kompletné očné vyšetrenie u detského oftalmológa s dostatočným časom stráveným skúmaním toho, ako sa oči zameriavajú a pohybujú. Skúška môže zahŕňať nasledovné:
S väčšou pravdepodobnosťou sa u vás vyvinie škúlenie ak:
Plán liečby strabizmu bude závisieť od závažnosti a základnej príčiny vášho stavu. Ošetrenia siahajú od okuliarov na predpis až po operáciu na zarovnanie očí.
Ak sú škúliace oči výsledkom lenivého oka, lekár vám môže dať na silnejšie oko náplasť, aby ste prinútili svaly vášho slabšieho oka pracovať tvrdšie.
Lekár vám môže tiež predpísať očné kvapky na rozmazanie videnia vo vašom silnejšom oku. Môže tiež použiť injekcie botoxu na oslabenie svalu, ktorý nadmerne pôsobí a spôsobuje nežiadúce otáčanie oka.
Ak sú vaše prekrížené oči spôsobené zdravotným stavom, ako je mozgový nádor alebo mŕtvica, váš lekár vám môže predpísať lieky, operáciu alebo inú liečbu.
Možnosti liečby zahŕňajú teda nasledujúce:
Niektorí veria, že deti zo strabizmu vyrastú alebo že sa to zlepší samo. V skutočnosti sa tento stav môže aj zhoršiť, ak sa nelieči.
Ak oči nie sú správne zarovnané, môže to mať za následok vznik problémov ako napríklad:
Je tiež možné, že nediagnostikovaním strabizmu sa môže prehliadnuť vážny problém (napríklad nádor na mozgu, ktorý tento stav spôsobuje).
Pacient bude musieť navštíviť lekára , aby zistil, či pacient reagoval na liečbu a v prípade potreby vykonal úpravy.
V prípade detí so strabizmom, ak je stav podchytený včas a správne liečený, môže viesť k vynikajúcemu videniu a vnímaniu hĺbky a môže chrániť pred stratou zraku.
Často škúliace oči stačí korigovať korekčnými šošovkami, očnými náplasťami, v zriedkavých prípadoch chirurgickým zákrokom alebo inými spôsobmi.
Je dôležité okamžite vyhľadať liečbu, aby ste znížili riziko straty zraku. Po liečbe sledujte zmeny vo svojich očiach. V niektorých prípadoch sa stav môže vrátiť.
Ak je strabizmus spôsobený iným zdravotným problémom, včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť zlepšiť vaše šance na zotavenie.
Mnohé programy zrakovej terapie teraz zahŕňajú aj cvičenia pre oči. Tie môžu pomôcť zlepšiť koordináciu.
Kliky ceruzkou sú jednoduché očné cvičenia, pri ktorých sa obe oči zameriavajú na rovnaký pevný bod. Sú tiež známe ako cvičenia blízkeho bodu konvergencie .
Začnite tak, že ceruzku natiahnete na dĺžku paže a bude smerovať od vás.