10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Odlúčenie sietnice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Odlúčenie sietnice je stav, pri ktorom dochádza k oddeleniu jednej vrstvy oka, sietnice, od ostatných vrstiev, ktoré sietnici obsahujúcej fotoreceptory poskytujú kyslík a živiny, a tým človeku umožňujú vidieť. Čím dlhšie tento stav trvá, tým väčšia je pravdepodobnosť trvalej straty zraku, takže ide o urgentný stav. Existujú aj rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku oddelenia sietnice. Patrí sem vek, extrémna krátkozrakosť, rodinná história oddelenia sietnice, chirurgia na oku a úrazy oka.

Vznik a príčiny

Existujú tri príčiny vzniku oddelenia sietnice, každá s iným mechanizmom. V prvom prípade ide o zmeny spojené so starnutím. S narastajúcim vekom môže dochádzať k strate vody z gélového materiálu, ktorý oko vypĺňa a drží sietnicu prilepenú na stenu oka. Stratou tekutiny dochádza k zmenšeniu tohto útvaru, ktorý so sebou môže ťahať časť sietnice a v tej sa vytvorí trhlina. Pod túto trhlinu potom preniká tekutina a sietnica sa oddeľuje. Počas úrazu oka takisto dôjde k tomuto typu oddelenia sietnice, ale náhle.

V druhom prípade ide o poškodenie sietnice a cievnatky v dôsledku nevhodne liečenej cukrovky. Dochádza k jazveniu a k oddeleniu sietnice. Tretia príčina predstavuje rovnako hromadenie tekutiny pod sietnicou a jej oddeľovanie spojené s vekom, môže však nastať aj po úraze alebo vinou zápalových ochorení oka.

Príznaky

Samotné oddeľovanie sietnice nevykazuje známky bolesti. Existujú však varovné signály ako náhly vznik „iskier“ v zornom poli, záblesky pred očami, rozmazané videnie, obmedzenie periférneho videnia, čiastočná strata videnia, ktorá sa javí ako zatiahnutie opony cez časť zorného poľa.

Diagnostika

Diagnostika zahŕňa hlavne základné očné vyšetrenie oftalmoskopom. Samotné však nestačí, preto sa používa špeciálne sietnicové vyšetrenie, ktoré dokáže detailne zobraziť vnútro celého oka. Oko možno vyšetriť aj ultrazvukom. Toto vyšetrenie sa používa vtedy, keď je v oku prítomná krv, ktorá znemožňuje zobraziť sietnicu z predných segmentov oka.

Liečba

Ak vyšetrenie odhalí „iba” trhlinu bez oddelenia sietnice, existujú miniinvazívne metódy s použitím laseru či nízkej teploty. Pomocou týchto metód sa zabráni ďalšiemu progresu trhliny a oddeleniu sietnice. Liečba prebieha ambulantne. V prípade oddelenia sietnice je nutné postihnuté oko operovať. K dispozícii sú tri varianty liečby, ich voľba závisí od závažnosti zdravotného stavu.

V prvom prípade ide o vpravenie plynu dovnútra oka (pneumatická retinopexia). Počas tohto zákroku sa do oka ihlou vpraví určitý objem vzácneho plynu, ktorý zatlačí na oddelenú sietnicu a znova ju prilepí k cievnatke.

Druhou možnosťou je vytvorenie vyklenutia bielka dovnútra oka. Vyklenutím sa k oddelenej sietnici pritlačí cievnatka prišitím silikónového prúžku na povrch bielka.

Treťou voľbou je odstránenie tekutiny z oka a jej náhrada syntetickým materiálom (vitrectómia). Pôvodný sklovec sa satím odstráni a dočasne sa nahradí plynom, tekutinou alebo silikónom. Plyn aj tekutina sa postupne vstrebú a nahradí ich telesná tekutina. V prípade silikónu je však nutné jeho odstránenie po určitom čase.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
očná sietnicaodlúčenie sietnicerozmazané videniezáblesky pred očami