10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Operácia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Operácia je lekársky postup pri liečbe ochorení a rôznych zranení. Môže byť invazívna alebo neinvazívna. V prvom prípade ide o chirurgický zákrok, tzv. rezanie tkaniva a jeho následné zašívanie, neinvazívny zákrok je bez chirurgického rezania (napríklad laser).

Ďalšie delenie druhov operácií vychádza z viacerých kritérií. Operácie sa rozlišujú:

  • podľa príčiny – lekárska a kozmetická
  • podľa orgánu – operácia srdca, žalúdka a ďalšie
  • podľa vykonávaného procesu – transplantácia, bypass, amputácia a podobne
  • podľa stupňa invazívnosti – laparotómia, otvorená, minimálne invazívna

Vznik a príčiny

Operáciu pacient podstupuje, keď to vyžaduje jeho zdravotný stav. Predošlá liečba jeho zdravotný problém neodstránila, prípadne ide o stav, ktorý potrebuje zásah chirurga. Ak by pacienta neoperoval, ohrozil by jeho život, príslušná telesná funkcia by bola poškodená, prípadne nemožná. To by mohlo viesť ku komplikáciám alebo by sa pacientova bolesť stupňovala.

Operácia tiež umožňuje lekárom bližšie sa pozrieť na konkrétny orgán a jeho stav. Takto sa vykonáva aj biopsia, ktorá sa využíva na diagnostikovanie stavu. Medzi najčastejšie operácie patrí apendoktómia, operácie srdca a biopsia prsníkov.

Diagnóza

Odporúčanie na operáciu dáva lekár, rozhodnutie o výkone musí schváliť samotný pacient. Mal by tak urobiť po úplnom lekárskom posúdení stavu, poznaní všetkých možností alternatívnej liečby, po získaní kompletných informácií, prečo je operácia nevyhnutná, čo zahŕňa a aký postup bol zvolený, a po oboznámení sa so všetkými rizikami aj výhodami postupu.

Pred operáciou je nutné podstúpiť rad vyšetrení, ktoré zákrok odobria. Ide o krvné vyšetrenia, EKG, prípadne test moču alebo možného tehotenstva. Vždy záleží od typu a náročnosti operácie.

Liečba

Ak nejde o akútnu operáciu, ktorú vyžaduje náhle zhoršený stav, zákrok je vždy vopred naplánovaný. Na základe vopred dohodnutého termínu sa pacient dostaví do nemocnice, kde je hospitalizovaný. Následne sa opäť kontroluje jeho zdravotný stav – srdcová frekvencia, teplota, krvný tlak a pulz. Chirurg môže označiť miesto na tele, kde sa bude zákrok začínať. Rovnako je nutné zaviesť kanylu, ktorou sa budú do tela počas operácie dodávať tekutiny a lieky. Keď príde čas výkonu operácie, pacienta zdravotnícky personál presunie do operačnej sály.

V operačnom tíme je chirurg, ktorý vedie tím a vykonáva operáciu, a sestra v operačnej miestnosti, ktorá chirurgovi počas operácie asistuje. Ďalej do tímu patrí anestéziológ, ktorý podáva lieky, certifikovaná anesteziologická sestra, ktorá pomáha anesteziológovi a sleduje pacienta pred operáciou, počas nej a po zákroku, a inštrumentár, ktorý je zodpovedný za chirurgické nástroje.

V rámci utlmenia bolesti dostane pacient liek, anestézu. Typ anestézy závisí od zdravotného stavu a od zákroku, ktorý podstupuje. Poznáme dva druhy anestézy:

  • Lokálna utlmuje bolesť len v časti tela, kde sa vykonáva operácia. Pacient je počas zákroku pri vedomí a bdie.
  • Celková anestéza sa nazýva aj narkóza. Pacienta uvedú do umelého spánku a nevníma nič, čo sa okolo neho deje. Necíti bolesť a prebudí sa až po operačnom zákroku.

Počas operácie je neustále sledovaný stav pacienta a reakcia organizmu na zásah. Takmer vždy sa používa klipsa na prst, ktorá meria úroveň kyslíka, manžeta na ruke na kontrolu krvného tlaku a prísavky na hrudi, aby bola udržiavaná tepová frekvencia.

Po vykonaní operácie pacienta prevezú do miestnosti nazývanej jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS), prípadne do bežnej nemocničnej izby. Naďalej je sledovaný jeho zdravotný stav. Dĺžka zotavovania závisí od druhu a náročnosti operácie.

Prevencia

Zotavenie po operácii je sčasti záležitosť pacienta. Musí dodržiavať pokyny, ktoré dostane od nemocničného personálu. V mnohých prípadoch je nutná dočasná asistenčná pomoc (profesionálna alebo rodinná), ktorá pacientovi pomáha pri domácom zotavovaní. Odborníci odporúčajú – ak to stav dovoľuje – snažiť sa vrátiť do bežnej rutiny čím skôr, aby sa telo rýchlejšie zotavilo. Po operácii sú samozrejmé kontrolné vyšetrenia, ktoré je potrebné absolvovať.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia