Odstránenie štítnej žľazy je bežná operácia. Ako pri každej inej operácii, aj túto sprevádzajú riziká. Ako rýchlo sa budete môcť vrátiť do bežného života?
V tomto článku sa dozviete:
Chirurgické odstránenie celej štítnej žľazy alebo jej časti sa nazýva tyreoidektómia. Vykonáva sa na liečbu porúch štítnej žľazy.
Patria sem najmä rakovina, nerakovinové zväčšenie štítnej žľazy (struma) a hyperaktívna štítna žľaza (hypertyreóza).
Koľko z vašej štítnej žľazy sa odstráni počas tyreoidektómie závisí od dôvodu operácie.
Lekár môže odporučiť tyreoidektómiu, ak máte problémy, ako sú:
Tyreoidektómia je vo všeobecnosti bezpečná operácia. Ale ako každá operácia aj tyreoidektómia nesie riziko komplikácií.
Možné komplikácie zahŕňajú:
Ak máte hypertyreózu, lekár vám môže predpísať lieky, ako je roztok jódu a draslíka. Lieky vám pomôžu kontrolovať funkciu štítnej žľazy a znížiť riziko krvácania po operácii.
Aby ste sa vyhli komplikáciám v súvislosti s anestéziou, možno sa budete musieť istý čas pred operáciou vyhýbať jedeniu a pitiu. Lekár vám dá konkrétne pokyny.
Požiadajte priateľa alebo blízkeho, aby vám pomohol dostať sa po zákroku domov.
Chirurgovia zvyčajne vykonávajú tyreoidektómiu v celkovej anestézii, takže počas procedúry nebudete pri vedomí.
Anestéziológ vám podá anestetický liek ako plyn – na dýchanie cez masku – alebo ho podá intravenózne – do žily. Keď upadnete do bezvedomia, do priedušnice sa umiestni dýchacia trubica, ktorá vám pomáha dýchať počas celého zákroku.
Chirurgický tím umiestni na vaše telo niekoľko monitorovacích zariadení na kontrolu srdcovej frekvencie, krvného tlaku a hladiny kyslíka v krvi počas celého zákroku.
Akonáhle ste v bezvedomí, chirurg urobí rez nízko v strede vášho krku. Často môže byť umiestnený v záhybe kože, kde bude po zahojení rezu ťažko viditeľný. Potom sa odstráni celá štítna žľaza alebo jej časť v závislosti od dôvodu operácie.
Ak máte tyreoidektómiu kvôli rakovine štítnej žľazy, chirurg môže tiež preskúmať a odstrániť aj lymfatické uzliny v okolí štítnej žľazy.
U niektorých pacientov chirurg používa špeciálne zariadenie na sledovanie podráždenia hlasiviek počas zákroku, aby sa predišlo trvalému poškodeniu. Tyreoidektómia zvyčajne trvá 1 až 2 hodiny. Môže to však trvať viac alebo menej, v závislosti od rozsahu operácie.
Existuje niekoľko prístupov k tyreoidektómii, ako sú:
Po operácii sa presuniete do zotavovacej miestnosti, kde monitorujú vaše zotavenie z operácie a anestézie.
Niektorí ľudia môžu potrebovať drenáž pod rez na krku. Tento drén sa zvyčajne odstraňuje deň po operácii.
Po tyreoidektómii môžu niektorí ľudia pociťovať bolesť krku a chrapľavý alebo slabý hlas. Tieto príznaky zvyčajne trvajú len krátky čas.
Môžu byť spôsobené podráždením dýchacou trubicou vloženou do priedušnice počas operácie alebo výsledkom podráždenia nervov spôsobeného operáciou. V niektorých prípadoch je chrapot alebo slabosť spôsobená trvalým poškodením hlasiviek.
Po operácii budete môcť jesť a piť ako zvyčajne. V závislosti od typu operácie, ktorú ste mali, môžete ísť domov v deň zákroku alebo zostať cez noc v nemocnici.
Po návrate domov sa zvyčajne môžete vrátiť k svojim pravidelným činnostiam. Počkajte aspoň 10 dní až dva týždne, kým začnete robiť čokoľvek namáhavé, ako je zdvíhanie ťažkých bremien alebo záťažové športy.
Zvyčajne trvá až rok, kým jazva po operácii vybledne.
Dlhodobé výsledky tyreoidektómie závisia od toho, koľko tkaniva štítnej žľazy sa odstráni.
Ak je odstránená iba časť štítnej žľazy, zostávajúca časť zvyčajne preberá funkciu celej štítnej žľazy. V takomto prípade možno nebudete vôbec potrebovať substitučnú liečbu hormónmi štítnej žľazy.
Ak je odstránená celá štítna žľaza, vaše telo už nemôže produkovať jej hormóny. Bez liekov sa u vás rozvinú príznaky nedostatočnej činnosti štítnej žľazy (hypotyreóza).
Tieto príznaky môžu zahŕňať suchú pokožku, únavu a prírastok hmotnosti. Každý deň budete musieť užívať tabletku, ktorá obsahuje syntetický hormón štítnej žľazy – levotyroxín.
Táto hormonálna náhrada je identická s hormónom, ktorý normálne tvorí štítna žľaza a vykonáva všetky rovnaké funkcie. Podľa výsledkov z krvi vám lekár stanoví presnú dávku, ktorú vaše telo potrebuje.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: