Dôvodom na operáciu kĺbu je bolesť súvisiaca s opotrebovaním. Prevenciou v mladosti môžete operáciu oddialiť. Kedy je nevyhnutná totálna endoprotéza (TEP)?
Po prečítaní tohto článku sa dozviete:
Príčin, prektoré je nutné pristúpiť k operácii kĺbov, je naozaj mnoho. Najčastejšie k nim dochádza v dôsledku zmien, ktoré sa dejú spolu s pribúdajúcim vekom. Ide o tzv. artrózu, teda opotrebovanie kĺbov.
Operácie kĺbov sa môžu značne líšiť z hľadiska zložitosti a techniky. Niektoré bežné typy kĺbových operácií zahŕňajú:
Artroskopia je liečebná a zároveň aj vyšetrovacia metóda. Dokáže pomôcť v prípadoch, keď sú iné zobrazovacie metódy nevhodné. Vďaka artroskopii sa lekár dokáže pozrieť priamo dovnútra kĺbu a zistiť, čo sa v ňom odohráva.
Okrem toho dokáže operatér vykonať aj drobné ošetrenia a potrebné zákroky, napr. ošetrenie chrupaviek, väzov či odstránenie voľných teliesok v kĺbe. Artroskopia sa najčastejšie vykonáva z dôvodu ošetrenia meniskov v kolene.
Artroskopia je minimálne invazívna. Prebieha za pomoci endoskopického nástroja – artroskopu, ktorý prenáša obraz z vnútra kĺbu na monitor. Na zavedenie artroskopu do tela postačuje malý (cca 1cm) rez. Okrem neho je potrebný ďalší maličký rez, prostredníctvom ktorého sa do tela dostanú nástroje.
Dutina kĺbu je celý čas preplachovaná sterilným preplachovým roztokom, ktorý je do dutiny kĺbu kontinuálne privádzaný a odvádzaný. Výhodou je, že po operácii zostáva pacientovi len malá jazva a dobré hojenie rany.
Endoprotéza alebo kĺbová náhrada je potrebná, ak je kĺb vážne poškodený až nefunkčný. Podľa rozsahu poškodenia môže byť výmena kĺbu čiastočná alebo úplná.
Kĺb je vlastne spojenie 2 a viacerých kostí. Skladá sa teda z viacerých častí – z kĺbovej hlavice a kĺbovej jamky, ktorých plochy sú pokryté chrupavkou. Okrem toho sa v kĺbe nachádzajú aj ďalšie prídavné štruktúry (napr. menisky, väzy, burzy).
Ak je poškodenie obmedzené len na určitú časť kĺbu, je postačujúca čiastočná endoprotéza kĺbu (hemi endoprotéza; HEMI-TEP), teda výmena kĺbovej hlavice alebo jamky.
K totálnej endoprotéze (označovanej lekárskou skratkou TEP) dochádza najčastejšie pre pokročilé štádium artrózy. V tomto prípade sú nahradené všetky časti kĺbu.
Artróza môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb, no zasiahnuté bývajú najmä bedrové a kolenné kĺby (koxartróza a gonartróza). Práve tieto kĺby sú pre pohyb najdôležitejšie a spôsobujú pacientom najväčšiu bolesť. Úplná výmena pôvodného kĺbu za umelý je častokrát jedinou možnosťou na úľavu.
Implantácia totálnej endoprotézy je pomerne častá a patrí medzi najúspešnejšie operácie v ortopédii. Na Slovensku je ročne implantovaných približne 7 000 primárnych endoprotéz. Väčšina operovaných pacientov je vo veku nad 50 rokov, no počet mladších pacientov sa každoročne zvyšuje.
Ak premýšľate nad tým, z čoho vlastne kĺbové náhrady sú, prinášame vám odpoveď. Materiál, z ktorého sú ortopedické kĺbové náhrady vyrobené, musí spĺňať viacero špecifických podmienok.
Okrem toho, že musí byť pevný a odolný, musí byť aj hypoalergénny. Je potrebné si uvedomiť, že ide o cudzie teleso, ktoré sa odrazu ocitne v tele. Imunitný systém túto situáciu môže vyhodnotiť ako problematickú a začne na implantát útočiť. Náhrady kĺbov sú preto vyrobené z kovu, keramiky alebo plastu.
Ide o opakovanú operáciu kĺbu, ktorý je po čiastočnej alebo totálnej náhrade endoprotézou. Kĺbová náhrada má obmedzenú životnosť. Môže sa poškodiť či opotrebovať. Revízna operácia je potrebná aj v prípade, že v umelom kĺbe nastala nejaká komplikácia v podobe uvoľnenia spojenia medzi kosťou a kĺbovou náhradou, zlomenina, infekcia, ale aj obyčajné opotrebovanie. Práve vtedy je potrebná oprava či výmena umelého kĺbu.
Doba a samotné výsledky zotavovania sa môžu líšiť v závislosti od typu a rozsahu konkrétneho chirurgického zákroku a celkového zdravotného stavu pacienta.
Rehabilitácia, fyzikálna terapia a správna pooperačná starostlivosť však zohrávajú kľúčovú úlohu pri dosahovaní úspešných výsledkov po operácii kĺbov. Pre čo najlepšiu rekonvalescenciu, opätovné získanie mobility a sily kĺbu, je dôležité, aby ste dodržiavali odporúčania a liečebný plán, ktorý vám zostaví lekár na mieru.
Prevenciou pred zhoršením stavu a samotnou operáciou kĺbu je starostlivosť o kĺby ešte skôr, než sú problémy vážne.
Prvým príznakom artrózy je bolesť. Spočiatku ju pacienti pociťujú len pri záťaži, s progresiou ochorenia sa pridáva aj bolesť v pokoji.
Pri tomto ochorení totiž dochádza k postupnému poškodzovaniu chrupky, ktorá sa nachádza na povrchu kĺbu. Na chrupke sa tvoria trhliny, zmenšuje sa jej hrúbka a na jej okraji sa tvoria výrastky. Sprievodným javom môže byť prítomnosť tekutiny v kĺbe. Všetky uvedené zmeny spôsobujú pacientovi subjektívne ťažkosti v podobe bolesti.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.nhs.uk/conditions/arthroscopy/
https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-knee-replacement
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17104-hip-revision-surgery
https://movementortho.com/2020/01/24/types-of-joint-reconstruction-surgery/