Opuch pľúc (pľúcny edém) je stav charakterizovaný hromadením tekutiny v pľúcnom tkanive a komôrkach (alveolách). Vedie k obmedzeniu ventilácie, ťažkostiam s dýchaním a k vykašliavaniu ružového speneného hlienu. Najčastejšie vzniká ako následok zlyhávania ľavej srdcovej komory, ale aj pri ochorení pľúc alebo zlyhaní obličiek. Liečba opuchu pľúc je založená na podpore životných funkcií a odstránení príčin ochorenia. Včas zachytený opuch pľúc má veľmi dobrú prognózu.
Tekutina sa v pľúcnom tkanive a alveolách vo väčšine prípadov začína hromadiť po zvýšení objemu krvi v pľúcach pri ľavostrannom srdcovom zlyhaní, keď ľavá komora prestane zvládať pumpovať krv z pľúc do tela. Zvýšené množstvo krvi v pľúcach vedie k zvýšeniu tlaku a väčšia časť tekutiny presiakne z ciev do pľúc. Pľúcny edém tiež vzniká pri zvýšenej priepustnosti ciev, ktorá býva prítomná pri šokových stavoch a zápaloch. Ďalej sa môže rozvinúť po ťažkých úrazoch hrudníka ako súčasť syndrómu akútnej dychovej tiesne, počas pobytu vo vysokých nadmorských výškach alebo ako následok zlyhávania obličiek.
Najvýraznejší príznak opuchu pľúc je dýchavičnosť. Často sa zhoršuje v noci, keď pacient leží. Pacienti si pod hlavu ukladajú viacero vankúšov a spia v polosede. Príznakom je i suchý dráždivý kašeľ, ktorý postupne prejde do produktívneho kašľa s vykašliavaním speneného, ružovo sfarbeného hlienu s prímesou krvi. Nedostatok kyslíka môže spôsobiť modrasté sfarbenie kože a pier (cyanóza). Niektorí pacienti môžu mať opuchnuté nižšie položené časti tela, hlavne členky.
Diagnóza vychádza z klinických príznakov pacienta a z fyzikálneho vyšetrenia, pri ktorom sú dobre počuteľné znaky prítomnosti edému pľúc. Ďalej sa využívajú testy nasýtenia krvi kyslíkom a röntgen pľúc, ktoré umožnia určiť rozsah opuchu. Nasledujú vyšetrenia zamerané na odhalenie príčiny ochorenia, ako je echokardiografia, biochemické testy hladín minerálov, bielych krviniek a ďalšie.
Liečba je založená na tlmení klinických príznakov a zabezpečení životných funkcií pacienta, nasleduje liečenie príčiny vzniku opuchu. Pacientom sa podávajú látky zvyšujúce tvorbu moču (diuretiká) a uľahčujúce dýchanie, v prípade potreby dostávajú liečbu 100-percentným kyslíkom.
V ťažkých prípadoch je potrebné stále monitorovanie životných funkcií a umelá pľúcna ventilácia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Následne je dôležité liečiť ochorenie, ktoré spôsobilo opuch, či už ide o zlyhávanie srdca, alebo zápal pľúc.
Keďže opuch pľúc vzniká v drvivej väčšine prípadov ako komplikácia prebiehajúcich chronických ochorení, pacientom sa odporúča dodržiavať zdravú životosprávu, vyhýbať sa fajčeniu a mastnej strave, čo zníži riziko rozvoja pľúcnych a srdcových ochorení, ktoré by mohli opuch spôsobiť. Rovnako je užitočné dať sa očkovať proti respiračným nákazám, ktoré by mohli spôsobiť zápal a následný opuch pľúc. Ľuďom cestujúcim do vysokých nadmorských výšok odborníci odporúčajú preventívne užívať liek dexametazón, ktorý bráni vzniku ochorenia.