10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Osteoartróza bedrového kĺbu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Osteoartróza (arthrosis deformans, osteoarthrosis alebo osteoarthritis degenerativa) je nezápalové degeneratívne ochorenie synoviálnych kĺbov. Ochorenie sprevádzajú sekundárne zápalové zmeny častí kĺba a kostného tkaniva. Dochádza k rozpadu chrupavky, ktorej pôvodná funkcia je uľahčovať pohyblivosť kĺbov znižovaním trenia. Nachádza sa na povrchu kostí (na ich hlaviciach a v kĺbových jamkách). Po poškodení chrupavka nenarastie nanovo. Zmeny sa objavujú pomaly, v priebehu mnohých rokov, rizikovým faktorom je teda starnutie.

Vznik a príčiny

Čo spôsobuje osteoartrózu, nie je presne identifikované. Existujú však vrodené a získané predispozície na vznik tohto ochorenia. Príčinou vzniku osteoartrózy môže byť vrodená deformita kĺba, zdedené defekty poškodzujúce chrupavku. Získaná príčina vzniku osteoartrózy je napríklad obezita, pretože na chrupavku je neustále vyvíjaný nadpriemerný tlak, to ju poškodzuje. Príčinou môže byť aj aktivita, ktorá bedrový kĺb prehnane zaťažuje.

Poznáme primárnu a sekundárnu osteoartrózu. Primárna má generalizovanú povahu (na viacerých miestach) a postihuje prsty, palce, chrbticu, bedrové kĺby a kolená. Sekundárna je dôsledkom zranenia alebo nejakého ochorenia, ktoré osteoartrózu spustilo.

Príznaky

Medzi príznaky patrí tuhosť kĺba objavujúca sa pri vstávaní z postele, po dlhom sedení, bolesť bedrového kĺba, jeho opuchnutie, citlivosť, zvuk či pocit praskotu pri pohybe (trenie kosti o kosť), neschopnosť pohybu a vykonávania bežných rutinných aktivít, ako je napríklad obúvanie ponožky.

Diagnostika

Na diagnózu sa využíva viacero metód. Najmä zobrazovacie metódy ako RTG sú pri tomto ochorení spoľahlivé. RTG zviditeľní charakteristické znaky osteoartrózy bedrového kĺba, ako je jeho zarovnanie plochy pre stratu chrupavky (hlavica stehennej kosti horšie zapadá do kĺbovej jamky panvy) a zaostrenie okrajov, čím môže vzniknúť takzvaná ostroha. Určeniu diagnózy tiež pomôže rodinná história a fyzikálne vyšetrenie pacienta, ktoré odhalí stratu pohybovej funkcie.

Liečba

Pri liečbe je účinná starostlivosť o kĺb a znížená námaha, používanie vychádzkovej palice, ktorá umožní odľahčenie kĺba, fyzioterapia a bezliekové techniky, ktoré pomôžu uľaviť od bolesti, zníženie hmotnosti, lieky (ibuprofen alebo acetaminofen) či masti.

Pri závažnej progredujúcej osteoartróze môže pacient podstúpiť chirurgickú náhradu kĺba. Operácia nahradí mechanizmus poskytujúci pohyblivosť — hlavica, jamka. Hlavica stehennej kosti sa nahradí kovovou hlavicou a jamka sa znovu vytvorí použitím kovového plášťa a plastovej výstelky.

Prevencia

Prevencia osteoartrózy bedrového kĺba spočíva v dodržiavaní správnej životosprávy, dostatočnej fyzickej aktivite, no nie prehnanej, v udržiavaní hmotnosti, nefajčení a strave zahŕňajúcej potrebné mikronutrienty. Pri prvých symptómoch je vhodné vyhľadať lekársku pomoc, aby sa ochorenie podchytilo ešte v raných štádiách.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bedrový kĺbbolesť bedrového kĺbaopuchnutieosteoartritídatuhé kĺby