12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Osteofyt

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Osteofyt je kostný výrastok formujúci sa pozdĺž okraja kĺbov. Nazýva sa aj kostná ostroha. Spočiatkujevýrastok bezbolestný, avšak s jeho zväčšovaním sa objavujú prvé bolestivé príznaky, ktoré môžu výrazne obmedzovať mobilitu človeka. Osteofyty môžu byť lokalizované na kĺboch rúk, nôh a chrbtice. Svojím tvarom pripomínajú tŕne, kužele alebo kopce. Majú rovnakú štruktúru ako kostné tkanivo. Najčastejšie vznikajúako dôsledok pri nadmernomzaťažovaníkĺbov alebo zranenia ako vedľajší proces patologických zmien. Osteofyt býva diagnostikovaný pri rádiografickom vyšetrení. Liečba býva najčastejšie chirurgická.

Vznik a príčiny

Najčastejšou príčinou vzniku osteofytov je porucha metabolických procesov v organizme. Osteofyty vznikajú vinou poškodenia kĺbového tkaniva, typicky v prípade osteoartrózy (ochorenie kĺbov a chrbtice). Osteoartróza sa vyznačuje vznikom trhliniek v chrupavke, čím sa chrupavka stáva menej odolnou a rozvlákňuje sa. Kĺbová štrbina sa zužuje a na jej okraji vznikajú kostné výrastky — osteofyty. Chrupka je flexibilné tkanivo, ktoré spája kosti. Osteoartróza postihuje predovšetkým ľudí staršieho veku, no môže vzniknúť aj u mladších, najčastejšie ako príčina zranenia. Rizikové faktory vzniku osteofytov sú: vysoký vek, zápalové ochorenie kostí, zlomeniny kostí, dlhodobá poloha v rovnakej póze, nadváha.

Príznaky

Mnohým ľuďom osteofyt nemusí spôsobovať žiadne problémy, pričom o jeho prítomnosti často ani nevedia. Ak výrastky tlačia na iné tkanivá, spôsobujú výraznú bolesť, vedúcu k značnému obmedzeniu hybnosti. Bolesť môže byť dlhotrvajúca alebo krátkodobá a intenzívna. V závislosti od lokalizácie osteofytu sa bežné pohyby stávajú náročnými.

Diagnostika

Diagnózu lekár stanoví na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze zisťuje prítomnosť tuhých vyvýšenín v oblasti kĺbov a pýta sa na prípadnú bolestivosť. Ak má podozrenie na nález v určitej oblasti, pacienta počas vyšetrenia navádza, aby demonštroval pohyb kĺba, v ktorom sa podozrivý nález nachádza. Na presné stanovenie diagnózy sa používajú zobrazovacie metódy, najmä röntgen, CT a MRI vyšetrenie.

Liečba

Ak osteofyt nespôsobuje žiadnu bolesť alebo spôsobuje bolesť len veľmi miernu a sporadickú, liečba nie je zvyčajne potrebná. V prípade bolesti sa odporúča vziať si liek proti bolesti, nesteroidné antiflogistikum (ibuprofen). Ak výrastky spôsobujú výraznú bolesť, ktorá obmedzuje človeka v pohybe, je potrebné ich chirurgické odstránenie. Pri operácii sa odstráni vzniknutý osteofyt, ktorý bolesť spôsobuje.

Prevencia

Zabrániť vzniku osteofytu sa dá napríklad znížením telesnej hmotnosti, aby nedochádzalo k nadmernému preťažovaniu kĺbov, nosením topánok podporujúcich fyziologickú polohu chodidla, dodržiavaním správnej techniky pri športoch, ako je beh. Odborníci takisto odporúčajú cvičenie na posilnenie svalov v okolí kĺbov a ich stabilizáciu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
chrbticakostná ostrohakostné výrastky