Strata pamäti už dávno nie je jediným príznakom otrasu mozgu u detí. Čo robiť po úraze hlavičky, ak spozorujete nevoľnosť či vracanie?
Otras mozgu patrí medzi ľahšie poranenia mozgu. Vyskytuje sa najčastejšie po tupých úrazoch hlavy, u detí obvykle po pádoch zo stromu, bicykla či kolobežky.
Otras mozgu u detí môže vzniknúť aj po prudkom rozkývaní hlavy alebo aj pri násilnom trasení detí, najmä dojčiat. Takýto stav spôsobujú nárazy mozgu na kosti lebky.
Po úraze hlavy zachovajte pokoj a pozorujte správanie dieťaťa, následne pri postrehnutí akéhokoľvek z nasledujúcich príznakov kontaktujte lekára, ktorý vás odporučí na ďalšie vyšetrenia. Medzi najbežnejšie prejavy otrasu mozgu u detí patria:
Medzi ďalšie možné symptómy patria:
Vážnejšou komplikáciou súvisiacou s úrazom hlavy dieťatka je strata vedomia ihneď po incidente. Pre lekára je vtedy dôležitá informácia, ako dlho bolo dieťa v bezvedomí.
Pri strate vedomia dieťa leží, nereaguje na vonkajšie podnety. Obyčajne to trvá niekoľko sekúnd, maximálne 30 minút. Pri dlhšom bezvedomí vzniká ťažšie postihnutie mozgu a nejde už o jeho otras.
Podľa trvania bezvedomia sa otras mozgu u detí a dospelých delí na tri stupne:
Po správne vyšetrenom otrase mozgu, pri ktorom boli vylúčené iné poranenia kosti alebo mozgu, zvyčajne nevzniká iný ďalší zdravotný problém a stav odoznieva bez následkov. Dieťa môžete po dvoch až troch týždňoch od úrazu začleniť do hier a bežných aktivít, ktoré má rado.
Prejavy otrasu mozgu sú u veľmi malých detí ťažšie rozpoznateľné a príznaky sú mierne odlišné. Pri podozrení na otras mozgu u bábätka najčastejšie zaregistrujete:
Najpodstatnejší v správnej diagnostike otrasu mozgu u detí je podrobný rozhovor s dieťatkom a rodičom. Lekár cielene zisťuje, čo si dieťa pamätá ako posledné a prvé po úraze, všíma si prítomnosť:
Po rozhovore nasleduje kompletné neurologické vyšetrenie, ktoré odhalí iné možné poškodenia mozgu alebo krvácanie. U detí je dôležité, aby ste ich niekoľko dní sledovali aj v domácom prostredí, pri zaspávaní, ale aj v spánku. Niektorí lekári odporúčajú aj v noci dieťa prebudiť až k úplnému bdeniu a sledovať jeho reakcie.
Pri podozrení na otras mozgu u detí je bežným postupom vykonanie základných vyšetrení na vylúčenie ďalšieho poškodenia mozgu a hlavy dieťaťa alebo bábätka:
Pri podozrení na výskyt kŕčov pri alebo pred stratou vedomia je nevyhnutné realizovať EEG (elektroencefalografické) vyšetrenie s cieľom vylúčiť epileptické príznaky. Elektroencefalografické vyšetrenie podá lekárovi informáciu o správnej funkcii mozgu a miechy.
Pokiaľ lekár nerozhodne o hospitalizácii dieťaťa, nie je nutná špecifická liečba. Dôležité pre dieťa a rodiča je dodržiavať: