Chodenie naboso má bez debaty množstvo výhod. Platí to však aj o chodení po snehu?
Teplota okolo nuly a pred vami si po ulici kráča človek naboso, alebo len tak v krátkych nohaviciach či tričku s krátkym rukávom. Prečo to ľudia robia?
Podľa fanúšikov chodenia naboso je aj toto jedna z foriem, ako z mrazivých teplôt vyťažiť maximum pre svoje zdravie. Mnohí ho považujú za jednu z foriem otužovania.
Kontakt bosou nohou s rôznymi povrchmi prináša desiatky benefitov. Od zlepšenia klenby, posilnenia svalov a šliach, lepšej biomechanike chôdze, až po redukciu zápalov a stresu.
Chôdza naboso posilňuje svaly, zlepšuje krvný obeh, stimuluje reflexné body na chodidlách a zlepšuje spánok.
Pre mnohých ľudí je chôdza naboso priamym spojením s prírodou, ktoré im prináša pocit pokoja, prepojenia a pohody.
Ak aj vás topánky obmedzujú a máte pocit, že chôdza alebo ľahký beh naboso by boli pre vás balzam na dušu, vyskúšajte to, hoci aj v zime.
Pre každého, kto chce začať, je tento typ mrazivej aktivity spočiatku úplne nová skúsenosť, ktorá si vyžaduje cvik a prispôsobenie tela extrémnym teplotným podmienkam.
Začnite pravidelným vystavovaním chodidiel chladnejšiemu počasiu a privykaniu si na nízku teplotu zeme. Môžu to byť krátke 3-5 minútové prechádzky alebo klusanie v záhrade.
Správne oblečenie je podobne ako pri behu v zime kľúčové pre udržanie neprerušovaného toku tepelnej energie v tele počas chôdze. Telo totiž najskôr spotrebuje zdroje tepla na zahriatie okolia srdca a hrudníka a až potom sa postará o transport prebytočnej energie do rúk a nôh.
Je preto nevyhnutné, aby malo vaše telo spoľahlivú ochranu pred chladom a mokrom. Tu je oblečenie, na ktoré nesmiete zabudnúť:
V poslednej dobe dobýva trh oblečenie vyrobené z merino vlny, ktoré v zimných podmienkach pomáha udržať teplo pri pokožke. Bavlne sa naopak vyhnite, tá si totiž príliš dobre neporadí s nadmernou vlhkosťou.
Na začiatok si stanovte krátku nenáročnú trasu. Najlepšie je voliť rovné povrchy a behať po snehu, ktorý sa ešte nezačal topiť, ale je čerstvý, prípadne niekoľko dní starý a dobre utlačený.
Kľúčovým prvkom zimnej prípravy je rozcvička. Ešte doma sa poriadne rozhýbte a zahrejte. Pokračujte aj vonku a keď máte pocit, že sú vaše nohy dostatočne zahriate, môžete si vyzuť topánky a ponožky.
Nezabudnite tiež na to, aby ste pri prvom tréningu na snehu neprehnali vzdialenosť, čas alebo rýchlosť behu. Nastavte si tiež nízku kadenciu (robte malé kroky), čo umožní rovnomerný tok tepla do vašich nôh.
Na začiatok vám budú stačiť 3 minúty. To znamená 90 sekúnd jedným smerom a 90 sekúnd späť. Dôležité je zostať vždy v pohybe.
Ak nekráčate, bežte aspoň na mieste, aby váš obehový systém mohol pumpovať krv do nôh.
Ubezpečte sa, že na vami zvolenej trase nie je na snehu posyp soľou. Poškodíte si kožu na chodidlách a vystavíte sa nepríjemnému pocitu pálenia. Ak sa po takomto snehu nechtiac rozbehnete, po príchode domov si dôkladne umyte nohy a udržujte pokožku hydratovanú.
Pamätajte na to, že telo má vždy pravdu a samo vám povie, kedy už stačilo. Ak z akéhokoľvek dôvodu pociťujete veľké nepohodlie, náhly výrazný pokles telesnej teploty alebo štipľavý chlad v nohách, nenamáhajte sa, ale obujte sa a choďte domov.
Vybehnúť do snehu je určite adrenalínový zážitok. Buďte ale na pozore, pretože aj táto aktivita nesie so sebou pár rizík.
Teplota je kľúčovým faktorom, ktorý treba dôkladne zvažovať pri chôdzi naboso v zime. Vystavenie chodidiel nízkym teplotám môže mať rôzne následky na fyzickú pohodu a zdravie.
Tu sú niektoré ďalšie aspekty týkajúce sa vplyvu teploty na zimnú chôdzu naboso:
Vzhľadom na tieto faktory by malo byť rozhodnutie o chôdzi naboso v zime premyslené a zohľadnené by mali byť nielen teplotné podmienky, ale aj individuálne zdravotné problémy. Je nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi nespornými benefitmi a predchádzaním zbytočným zdravotným rizikám.
Zahrňte do svojej sprchovacej rutiny striedanie teplej a studenej vody. Postupne zvyšujte čas vystavenia sa chladu. Ak sa už rozhodnete, tak neprestávajte.
Neseďte doma, ani keď sa vonku čerti ženia. Prekonajte sa a doprajte si aspoň prechádzku. Nezabudnite na kvalitné spodné prádlo. Veľa vrstiev si však nedávajte.
Vyskúšajte zimné športy, ako sú lyžovanie alebo korčuľovanie.
Začnite postupne, ešte keď nie sú treskúce mínusové teploty. V rámci šetrenia vypnite radiátory v izbe, kde spíte.
Pobyt v saune je takisto jedna z foriem, ako otužovať. Dbajte na zásady saunovania. Začnite s 5- až 10-minútovými sedeniami a postupne zvyšujte čas, až kým nevydržíte asi 15-20 minút. Výskum ukázal, že štyri až sedem 20-minútových sedení týždenne v saune vyhriatej na približne 80 ° až 100 ° Celzia ponúka najviac zdravotných výhod – ale aj 2 až 3-krát týždenne môže byť prospešné.
Pred použitím sauny a po ňom vypite pohár alebo dva vody. Nezabudnite, samozrejme, ani na otužovanie chladnou sprchou alebo ponorením sa do chladného bazéna.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:
How cold is too cold to be barefoot?