12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Palpitácie srdca a ektopické údery

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Palpitácie srdca (búšenie srdca) je stav vyvolávajúci pocit, ktorý človek vníma ako nepríjemný.Pocit môže mať rad patologických príčin. Fyziologicky sa vyskytuje u každého pri fyzickej námahe či strese. Srdcový rytmus vzniká v mieste zvanom sínusový uzol. Odtiaľ sa vzruch šíri po celom srdcovom svale, z predsiení na komory. Ak je u pacienta zaznamenané búšenie srdca alebo ektopická aktivita, ktorá má pôvod mimo sínusového uzla, tento stav sa musí objasniť a následne liečiť. Ektopické údery môžu byť ojedinelé, ale ektopická srdcová aktivita môže aj prevládať a udávať základný srdcový rytmus.

Vznik a príčiny

Pôvod palpitácií alebo ektopických úderov môže byť v srdcovom svale. Srdcovú aktivitu ovplyvňujú aj metabolické pochody v ľudskom tele. Najčastejšími príčinami sú poruchy iónov, hlavne draslíka, horčíka a vápnika, a poruchy acidobázickej rovnováhy. Srdcové ochorenia, ako sú vrodené vývojové poruchy srdca, rozšírenie či zväčšenie srdca, zápal srdcového svalu alebo nedostatočné prekrvenie, vedú k zmene srdcovej aktivity. Ďalej sa poruchy srdcového prevodného systému môžu vyskytovať pri ochorení štítnej žľazy, strese, úzkosti, šoku a pri užívaní niektorých drog a liekov.

Príznaky

Palpitácie srdca sa prejavujú nepríjemným pocitom búšenia srdca, často s pocitom nedostatku vzduchu a následným zrýchleným plytkým dýchaním. Prítomná býva únava, bolesť v hrudníku, bolesť svalov a znížená výkonnosť. Ak je srdcová akcia príliš vysoká, stav môže vyústiť do mdloby, poklesu krvného tlaku, šoku a môže sa skončiť náhlou srdcovou smrťou. Ektopické údery pacient niekedy ani nemusí zaznamenať, sú odhalené iba náhodne na EKG krivke. V iných prípadoch sa môžu prejavovať podobne ako palpitácie srdca.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia posúdi pacientov stav. Pri preventívnych prehliadkach by mal praktický lekár zhodnotiť aj EKG záznam, v prípade nejasností pacienta odporučí na kardiologické vyšetrenie. Stav pacienta musí byť posudzovaný ako celok, preto sa pátra po príčinách vzniku palpitácií. Kardiologické vyšetrenie zahŕňa EKG vyšetrenie, prípadne ultrazvukové vyšetrenie srdca, záťažové EKG či 24-hodinový monitoring srdcovej aktivity, teda takzvaný EKG holter, ktorý meria akciu srdca počas celého dňa. Pomocou EKG je zhodnotený srdcový rytmus pacienta, potom sú rozpoznané odchýlky elektrickej aktivity a miesto vzniku ektopických úderov.

Liečba

Vo väčšine prípadov by sa liečba mala začínať od najmenej invazívnych postupov. Pri zrýchlenej srdcovej akcii možno použiť vágové manévre — tlak na očné buľvy, ponorenie hlavy do studenej vody alebo masáž karotických sínusov na krku. V niektorých prípadoch je nutná elektrická kardioverzia na synchronizáciu a spomalenie srdcového rytmu. V indikovaných prípadoch sú súčasťou terapie aj farmaceutické liečivá. Pri ektopických úderoch je niekedy nutné chirurgické odstránenie častí tkaniva, ktoré je pôvodcom ektopickej srdcovej aktivity.

Ako žiť s chorobou

Dôležitá je zmena životného štýlu, obmedzenieťažkých jedál bohatých na karbohydráty, sacharidy a tuky. Ťažkosti môžu vyvolať i jedlá s príliš vysokým obsahom glutamanu sodného, nitrátov alebo sodíka.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť na hrudibúšenie srdcamdlobypocity tlakusrdceúnava