Paracetamol patrí medzi liečivá tlmiace bolesť a znižujúce horúčku. Je to jeden z najviac užívaných liekov. Možno ho podávať i dojčatám a tehotným ženám. U nás je známy ako Paralen či Panadol. Často sa používa na tlmenie miernej až strednej bolesti rôzneho pôvodu. U detí sa často využíva najmä na zníženie horúčky. Ako každý liek, aj paracetamol má nežiaduce účinky, ktoré možno minimalizovať dodržiavaním správnej terapeutickej hladiny.
Indikácie
Liek sa najčastejšie podáva vo forme tabliet, deťom i v podobe sirupu, v nemocniciach formou infúzie na tlmenie bolesti sprevádzajúcej rôzne ochorenia a stavy, napríklad po chirurgických výkonoch. Veľmi často sa podáva na tlmenie horúčky, ale jeho nevýhodou je chýbajúci protizápalový účinok.
Jedna tabletka zvyčajne obsahuje 100 alebo 500 mg paracetamolu. Dospelým sa odporúča maximálna denná dávka 4 000 mg, teda 8 tabliet. Vhodné je podávanie 1 až 2 tabliet v časovom odstupe najmenej 4 hodiny pri maximálnej dávke 4 g za deň. Najvyššia jednotlivá dávka by nemala byť vyššia ako 1 g paracetamolu. Pri dlhodobej liečbe sa odporúča znížiť dennú dávku na 2 500 mg za deň. U detí sa dávka viaže na hmotnosť, množstvo podaného paracetamolu by nemalo prekročiť hladinu 60 mg/kg váhy dieťaťa.
Paracetamol je voľnopredajný liek, no pred jeho užívaním je vhodné poradiť sa s lekárom, dôsledne si prečítať príbalový leták, riadiť sa terapeutickými dávkami vzťahujúcimi sa na kontraktnú formu a dávku paracetamolu a dodržiavať odstupy medzi jednotlivými dávkami, aby účinok liečiva bol maximálny.
Kontraindikácie
Rovnako ako pri užívaní akéhokoľvek lieku treba dodržiavať terapeutické množstvo a nepresahovať maximálnu dennú dávku. Paracetamol sa neodporúča používať pri vážnom ochorení pečene, pri akútne prebiehajúcej žltačke a pri ťažkej chudokrvnosti. Nie je vhodné kombinovať ho s inými liečivami, ktoré tiež obsahujú paracetamol. Nachádza sa napríklad v rôznych horúcich nápojoch proti nachladnutiu. Konzumácia alkoholu súčasne s týmto liekom nie je vhodná, pretože dochádza k zvýšenému zaťaženiu funkcie pečene, ktorá sa podieľa na metabolizme paracetamolu aj alkoholu. Dlhodobí alkoholici majú zvýšené riziko toxického pôsobenia paracetamolu na pečeň.
Nežiaduce účinky
Medzi nežiaduce účinky patrí kožná alergická reakcia, vyrážka či žihľavka. Veľmi zriedkavo sa vyskytuje postihnutie krvných buniek alebo kostnej drene, prípadne zúženie dýchacích ciest. Pri správnom dodržiavaní dávkovania sú nežiaduce účinky minimálne. Predávkovanie nižšími dávkami je možné u pacientov so závažným ochorením pečene, ktorá metabolizuje paracetamol, alebo u pacientov s ochorením obličiek, ktoré sa podieľajú na jeho vylučovaní. Tieto dva významné orgány sú najviac postihnuté pri predávkovaní po konzumácii 8-15 gramov paracetamolu. Predávkovanie sa prejaví vracaním, bolesťou brucha, nevoľnosťou či bledosťou. V prípade predávkovania je nutná okamžitá liečba špecifickým antidotom v nemocnici.