Mrle sú malé črevné parazity bielej farbyosídľujúce dolnú časť tenkého čreva. Samičky po oplodnení migrujú do hrubého čreva a najčastejšie vyliezajú cez konečník, kde kladú vajíčka. Tie dozrievajú počas pár hodín.Ich prítomnosť spôsobuje v mieste konečníka svrbenieapodráždenie. Vinou škrabania a nedostatočnej hygieny sa parazit opäť dostáva do tráviaceho systému a spôsobuje autoinfekciu. V tráviacom systéme sa z vajíčok uvoľňujú larvy, ktoré veľmi rýchlo dospievajú a celý cyklus sa opakuje.
Vznik a príčina
Príčinou infekcie je mrľa detská (Enterobius vermicularis). Jej celý životný cyklus – od vajíčka po dospelého parazita – sa uskutočňuje v ľudskom gastrointestinálnom trakte. Dospelá mrľa štandardne meria 6 až 13 milimetrov. Infekcia sa šíri prostredníctvom prenosu z človeka na človeka, požitím (prehltnutím) vajíčka týchto parazitov. Vajíčka sú odolné a životaschopné. Vo vlhkom prostredí dokážu prežiť až tri týždne. V teplom a suchom prostredí zvyčajne prežívajú jeden-dva dni a prežiť môžu až pri teplote -8 °C. Povrch vajíčok je lepkavý, čo im umožňuje po nakladení dobré priľnutie a uchytenie na povrchu pokožky. Samička vystupuje z konečníka, pretože kyslík je potrebný na dozrievanie vajíčok. Najčastejším príznakom infekcie je svrbenie v análnej oblasti, najmä v noci, keď červy migrujú do análnej oblasti hostiteľa a kladú vajíčka v blízkosti análneho otvoru a vagíny. Infekcia týmto parazitom je najčastejšia v detskej populácii a pomerne ľahko sa šíri. Zvýšené riziko infikovania majú jedinci, ktorí pracujú v predškolských a školských zariadeniach, v zdravotníckom prostredí, vo väzení, v domovoch dôchodcoch a zariadeniach, kde sa poskytuje zdravotná starostlivosť, alebo ich navštevujú či obývajú. Svrbenie vedie k poškriabaniu oblasti okolo konečníka. To môže ďalej spôsobiť roztrhnutie kože a komplikácie, ako sú sekundárne bakteriálne infekcie vrátane bakteriálnej dermatitídy (zápal kože) a folikulitídy (zápal vlasových folikulov).Infekcia týmto parazitom sa môže presunúť na vulvu a do vagíny, odtiaľ sa presúva do okolia krčka maternice a do maternicovej dutiny, vajíčkovodov, vaječníkov a peritoneálnej dutiny. Takto sa môže rozvinúť vulvovaginitída (zápal vulvy a vagíny), prejavujúca sa vaginálnym výtokom a svrbením vulvy. Parazity môžu vstúpiť i do močovej trubice a prispieť tak k vzniku infekcie močových ciest.
Prítomnosť mŕľ je viditeľná aj voľným okom a to v podobe malých bielych červíkov (dospelé štádium), podobných nitke, v stolici infikovaného dieťaťa. V niektorých prípadoch rodič spozoruje prítomnosť mŕľ pri hygiene dieťaťa, kedy ich zbadá v okolí análneho otvoru. Z neho môžu parazity čiastočne alebo úplne vyliezať. Mrle však telesné dutiny opúšťajú počas spánku dieťaťa, preto na ich prítomnosť upozornia ostatné symptómy. Medzi ne patrí extrémne svrbenie okolo konečníka alebo vagíny (najmä v noci), podráždenosť a prebúdzanie počas noci, škrabance v okolí genitálií a análneho otvoru. K menej častým príznakom patrí pokles telesnej hmotnosti, únik moču a podráždenie kože okolo konečníka.
Diagnóza
Diagnóza závisí od toho, či sa objavia vajíčka, alebo dospelé červy. Vajíčka sú voľným okom neviditeľné, potvrdiť je ich možné pomocou mikroskopu. Na druhej strane svetlé, belavé nitky v stolici sú jasným znakom parazitárnej infekcie mrľami a potvrdzujú prítomnosť dospelých štádií tohto parazita v ľudskom organizme. Pri podozrení sa využíva postup, keď sa počas noci alebo krátko po prebudení na oblasť análneho otvoru priloží lepivá priesvitná páska, ktorá sa po sňatí vyhodnotí pod mikroskopom na prítomnosť vajíčok mrle detskej.
Na liečbu parazitárnej infekcie sa využívajú voľnopredajné prípravky z lekárne. Liečba eliminuje dospelé jedince, ale nie je účinná na nakladené vajíčka, ktoré mimo tela prežívajú 2-3 týždne. Preto je súčasťou liečby sled preventívnych liečebných úkonov: zvýšená hygiena análneho otvoru, pohlavných orgánov a rúk vždy po kontakte s genitáliami a po vykonaní telesnej potreby. Ruky si treba dôkladne umyť vždy pred jedlom aj po výmene plienky. Odporúča sa sprchovanie vždy ráno po prebudení, keď sa prúdom teplej vody odstraňujú vajíčka nakladené počas spánku do okolia genitálu a análneho otvoru. Vhodné je skrátiť dĺžku nechtov, aby pri škrabaní počas spánku nedošlo k zachyteniu vajíčka a jeho prenosu do okolia úst. Počas infekcie sa odporúča častejšie vymieňať spodnú bielizeň, pyžamo, ale aj posteľnú bielizeň, uteráky a mäkké hračky. Ideálne je tieto predmety pri praní vystaviť účinku vyššej teploty. Rovnako dôležité je počas infekcie zvýšiť dezinfekciu kuchynských a kúpeľňových povrchov.
Celková eliminácia parazitov v domácnosti môže vyžadovať opakované dávky liekov počas jedného roka i dlhšie. Nutné je častejšie prezliekanie všetkých členov domácnosti. Na liečbu sa využívajú aj benzimidazolové zlúčeniny albendazol (Albenza, Eskazole, Zentel a Andazol) a mebendazol (Ovex, Vermox, Antiox a Pripsen).