Parkinsonova choroba

Aktuality

Čo je Parkinsonova choroba?

Parkinsonova choroba (PD –  Parkinson’s disease) je neurodegeneratívne ochorenie, ovplyvňujúce neuróny produkujúce dopamín prevažne v špecifickej oblasti mozgu zvanej substantia nigra. Príznaky sa spravidla vyvíjajú pomaly v priebehu rokov. Progresia príznakov sa často líši od jednej osoby k druhej kvôli rôznorodosti choroby.  

Parkinsonova choroba – Lewyho telieska
Autor: Kateryna Kon/Shutterstock.com

Príčiny / spúšťače

Príčina zostáva zväčša neznáma. Vedci sa domnievajú, že za tým môže byť kombinácia genetických a environmentálnych faktorov. Parkinsonova choroba je mimoriadne rôznorodá porucha. Aj keď žiadni dvaja ľudia nezažívajú Parkinsonovu chorobu rovnako, existujú určité spoločné črty. Postihuje asi desať miliónov ľudí na celom svete. Hlavným nálezom v mozgu ľudí s PD je strata dopaminergných neurónov v oblasti mozgu známej ako substantia nigra .  

Genetiké faktory – môže byť Parkinson dedičný?

Genetika spôsobuje asi 10-15% existujúcej Parkinsonovej choroby. V priebehu rokov vedci študovali DNA ľudí s Parkinsonovou chorobou a porovnávali ich gény. Objavili desiatky génových mutácií spojených s toutou poruchou.

Enviromentálne faktory

Interakcie medzi génmi a prostredím môžu byť dosť zložité. Niektoré environmentálne expozície môžu znížiť riziko PD, zatiaľ čo iné ho môžu zvýšiť. Medzi environmentálne rizikové faktory spojené s PD patria poranenie hlavy, vystavenie pesticídom a ďalšie.

Parkinsonova choroba je teda spôsobená kombináciou génov, vplyvov životného prostredia a životného štýlu. Interakcia všetkých troch zložiek určuje, či sa u niekoho rozvinie.

Trasúce sa ruky
Autor: sruilk/Shutterstock.com

Príznaky a symptómy

10 skorých príznakov – ako môžeme zistiť či máme Parkinsona?

Je ťažké zistiť, či vy alebo váš príbuzný máte Parkinsonovu chorobu. Ani jeden z nasledujúcich znakov nutne nemusí znamenať túto diagnózu. Ak ich však máte viac, mali by ste zvážiť návštevu lekára.

  • chvenie v pokoji – prsty, ruky, brada (tras však môže byť normálne spôsobený aj liekom, ktorý užívate, po cvičení, v strese, pri zranení)
  • malý rukopis (písanie sa niekedy môže s pribúdajúcimi rokmi meniť)
  • strata čuchu (mimo nachladnutia, chrípky alebo upchatého nosa),
  • problémy so spánkom – náhle pohyby, hádzanie rukami, kopanie (rýchle a trhavé pohyby tela pri zaspávaní sú však bežné a normálne),
  • problémy s pohybom alebo chôdzou,
  • zápcha (môže byť spôsobená aj nedostatkom vody alebo vlákniny),
  • tichý alebo slabý hlas (mimo prechladnutia),
  • „maskovaná“ tvár – vážny, depresívny alebo šialený výraz v tvári (niektoré lieky môžu spôsobiť, že budete mať rovnaký typ vážneho alebo zízavého vzhľadu, po vysadení by sa mala vrátiť do normálu),
  • závraty alebo mdloby,
  • skláňanie alebo hrbenie.

Praktické informácie

Čo robiť, ak máte Parkinsonovu chorobu?

Spolupracujte so svojím lekárom na vytvorení plánu, ako zostať zdravý a v kondícii. Jeho odporúčania môžu zahŕňať:

  • návštevu neurológa,
  • starostlivosť od fyzioterapeuta alebo logopéda,
  • stretnutie so sociálnym pracovníkom, kde sa porozprávate o tom, ako Parkinsonova choroba ovplyvní váš život,
  • začnite s pravidelným cvičebným programom, aby ste oddialili ďalšie príznaky,
  • porozprávajte sa s rodinou a priateľmi, ktorí vám môžu poskytnúť potrebnú pomoc a podporu.
Skorý príznak - hrbenie sa
Autor: Michkasova Elena/Shuttestock.com

Diagnostika

Neexistuje jeden spôsob na diagnostikovanie Parkinsonovej choroby. Existujú však rôzne príznaky a diagnostické testy. Stanovenie presnej diagnózy Parkinsonovej choroby – najmä v jej počiatočných štádiách je ťažké. Neurológ musí vyhodnotiť počas určitého obdobia minimálne dva zo štyroch hlavných príznakov, aby mohol zvážiť diagnózu:

  • trasenie alebo chvenie,
  • pomalosť pohybu – bradykinéza,
  • tuhosť rúk, nôh alebo trupu,
  • problémy s rovnováhou a možnými pádmi – posturálna nestabilita.

Parkinsonovu diagnózu často stanoví najskôr internista alebo všeobecný lekár. Mnoho ľudí hľadá ďalšie stanovisko od neurológa so skúsenosťami a špecifickým výcvikom v oblasti hodnotenia a liečby tejto choroby.

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky sa začnú objavovať až neskôr v priebehu choroby, keď už bolo stratené alebo narušené značné množstvo neurónov substantia nigra. U týchto pacientov sa nachádzajú tzv. Lewyho telieska v neurónoch substantia nigra (akumulácia abnormálneho alfa-synukleínu).

Vedci skúmajú spôsoby identifikácie biomarkerov pre Parkinsonovu chorbu, ktoré môžu viesť k včasnejšej diagnostike a liečbe prispôsobenejšej na spomalenie chorobného procesu. O novej metóde včasného diagnostikovania Parkinsonovej choroby si môžete prečítať aj tu.

Včasná diagnostika
Autor: Chinnapong/Shutterstock.com

Liečba

Aj keď neexistuje žiadny štandardný liek a samotný Parkinson nie je smrteľný, komplikácie choroby môžu byť vážne. Liečba každej osoby je založená na príznakoch. Zahŕňa podávanie liekov či chirurgickú terapiu. Existuje veľa liekov na liečbu Parkinsonových symptómov, avšak zatiaľ žiadne nezvracajú účinky choroby.

Prvým krokom k dobrému životu s Parkinsonovou chorobou je porozumenie chorobe a jej progresii. Je možné mať dobrú až výbornú kvalitu života. Pri úspešnom liečení príznakov pomocou dopaminergných liekov je nevyhnutná spolupráca s lekárom a dodržiavanie odporúčaných terapií. Ľudia s Parkinsonovou chorobou potrebujú tento liek, pretože majú nízke hladiny alebo im chýba dopamín v mozgu, hlavne z dôvodu poškodenia neurónov v substantia nigra.

Medzi ďalšie spôsoby liečby patrí úprava životného štýlu (napr. dostatok odpočinku a cvičenie).

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

What Is Parkinson’s?

Causes

Diagnosis

Treatment