10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Perforovaný bubienok

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Perforovaný bubienok je patologický stav, pri ktorom sa v oblasti ušného bubienka vytvorí dierka. Toto ochorenie sa prejavuje náhlou stratou sluchu alebo prítomnosťou pocitu, že človek ťažšie rozumie hovorenému slovu. Medzi ďalšie prejavy patrí bolesť v oblasti ucha, pocit svrbenia v uchu, z ucha môže vytekať tekutina, prípadne môže byť prítomná horúčka, zvonenie či bzučanie v ušiach. Príčinou perforovaného ušného bubienka môže byť infekcia stredného ucha. Medzi ďalšie príčiny vzniku perforácie bubienka patrí poranenie, hlasitý náhly hluk (napríklad výbuch), zmeny tlaku počas lietania. Pri prítomnosti klinických príznakov je vždy potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Vznik a príčiny

Ušný bubienok je akýsi lievik z jemnej kože, oddelený od stredného zvukovodu. V uchu má svoj význam a jeho perforáciu (poškodenie) môže spôsobiť príliš silný zvuk (príliš hlasná hudba zo slúchadiel alebo na koncerte), tlaková vlna (napríklad pri potápaní), nešetrná či nesprávna ušná hygiena (vatové tyčinky), úraz hlavy či zápal stredného ucha.

Príznaky

Jasným signálom je náhla, silná a prudká bolesť v uchu. Nasleduje biely až krvavý výtok a postupné zhoršovanie sluchu, ktorý môže úplne vymiznúť. Môže sa objaviť nevoľnosť a závrat, pretrvávajúce zvonenie v uchu a pocit tlaku, hnis môže vytekať aj niekoľko dní. Bolesť po poškodení ušného bubienka pretrváva dlho, k zahojeniu dochádza v priebehu niekoľkých týždňov a mesiacov.

Diagnostika

Praktický lekár na základe pozorovania ušného bubienka a zhodnotenia celkového zdravotného stavu navrhne ďalší postup. Ak lekár usúdi, že bubienok sa dobre nehojí a diera sa nezmenšuje, odporučí vyšetrenie u špecialistov z odboru otorinolaryngológia. V prípade nehojacej sa perforácie je na uzatvorenie ušného bubienka nutná chirurgická terapia.

Liečba

Malá perforácia bubienka sa môže zahojiť sama a nie je potrebná ďalšia liečba. Pri infekcii stredného ucha je dôležité nasadenie antibiotickej terapie. Medzi zásady, ktoré je potrebné pri perforácii ušného bubienka dodržiavať, patrí zákaz vkladania čohokoľvek do oblasti zvukovodu, nie je vhodné ani používanie vaty, neodporúča sa vyplachovanie ucha tekutinami, pacient by sa mal vyhnúť plávaniu a byť pozorný pri sprchovaní a kúpaní. Medzi ďalšie opatrenia možno zaradiť opatrné smrkanie, aby sa predchádzalo riziku vytvárania príliš veľkého tlaku v oblasti uší. Bolesť v oblasti ucha celkom dobre tlmí prikladanie teplého zábalu. Na tlmenie bolesti možno použiť lieky.

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba prebieha na oddelení ORL. Ide o operačný zákrok v celkovej anestéze. Pred operáciou je vhodné poradiť sa s lekárom o iných možnostiach liečby, o komplikáciách alebo rizikách operácie. Keďže operácia sa robí v celkovej anestéze, pred ňou je nutné interné a anestéziologické vyšetrenie na posúdenie celkového zdravotného stavu pacienta. Pri tomto chirurgickom zákroku sa vyreže kúsok kože z oblasti pred uchom alebo za ním. Ten sa následne našije do oblasti diery na bubienku. Po odobratí kúska kože z oblasti ucha vznikne jazva, je však dobre krytá vlasmi. Následne je do zvukovodu vložený vatový tampón a celé ucho saešte prelepí a obviaže, aby sa zabránilo vzniku a šíreniu infekcie do oblasti bubienka a ostatných ušných štruktúr a vniknutiu tekutiny, ktorá môže byť zdrojom infekcie.

Ide o drobný chirurgický zákrok, ktorý si vo väčšine prípadov hospitalizáciu nevyžaduje a pacient môže opustiť nemocnicu pár hodín po skončení operácie. Po operácii by si mal každý deň vymeniť obväz, ktorý prekrýva ucho, nemal by plávať, lietať ani fajčiť. Ďalej by sa mal vyhýbať kontaktu s chorými, aby nedošlo k infekcii.

Prevencia

Dôležité sú preventívne opatrenia, ktorými je možné zabrániť riziku prasknutia ušného bubienka. Ide najmä o včasnú a správnu liečbu detí s častým zápalom stredného ucha, pozor by si mali dávať aj ľudia trpiaci alergickou nádchou. Práve pri týchto ochoreniach dochádza často k upchávaniu Eustachovej trubice.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť ušíprasknutý ušný bubienokslabší sluchvnútorné uchozvonenie v uchu