10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Perniciózna anémia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pri anémií nedokáže ľudské telo vytvárať dostatok zdravých červených krviniek. Môže mať množstvo príčin a druhov. Perniciózna znamená zhubná – tento druh anémie sa tak označovalz toho dôvodu,lebo choroba mala vysokú úmrtnosť. Dnes je pomerne jednoducho liečiteľná pomocou dodávania vitamínu B12 do tela. Perniciózna anémia patrí do skupiny autoimunitných chorôb. Pri nej imunitný systém útočí na vlastné bunky žalúdočnej výstelky. V dôsledku toho sa nevstrebáva vitamín B12 v čreve a vzniká anémia.

Vznik a príčiny

Červené krvinky sú bunky, ktorých hlavnou úlohou je prenášanie kyslíka v krvi. Kyslík je potrebný na výživu a fungovanie všetkých orgánov tela. Vitamín B12 a ďalšie látky sú nutné na správnu tvorbu a funkciu červených krviniek. Za normálnych okolností telo získava dostatok vitamínu B12 z potravín, ako sú vajcia, mäso a mlieko. V žalúdku sa tvorí takzvaný vnútorný faktor, na ktorý sa vitamín viaže. Neskôr sa spoločne vstrebú v tenkom čreve.

Pri pernicióznej anémii imunitný systém útočí na bunky v žalúdku, ktoré tvoria vnútorný faktor. V dôsledku toho sa nedokáže vitamín B12 vstrebávať a tvorba červených krviniek je nedostatočná. Okrem toho sa poškodzuje výstelka žalúdka a znižuje sa tvorba žalúdočnej šťavy.

K rizikovým faktorom pernicióznej anémie patrí najmä jej rodinný výskyt, iné autoimunitné ochorenia (cukrovka, ochorenie štítnej žľazy), operačné odstránenie časti žalúdka a čriev, vek nad 60. rokov.

Príznaky

Perniciózna anémia postupuje pomaly a niekedy môže byť rozoznanie jej príznakov náročné. Najčastejšími, ale aj najviac prehliadanými prejavmi sú únava, spavosť, telesná nevýkonnosť a bledosť kože. Často býva sprevádzaná búšením srdca a rýchlym zadýchavaním sa, aj pri nižšej záťaži. Niekedy sa môže prejavovať závratom a pocitom na odpadnutie.

Chorí môžu taktiež trpieť brnením v nohách a rukách, pálením jazyka a poruchami koordinácie. Z duševných prejavov to bývajú poruchy pamäti a depresívne nálady. Vo vážnych prípadoch môže dokonca nastať znížená schopnosť pohybu alebo poruchy udržania moču a stolice. Perniciózna anémia zvyšuje riziko rakoviny žalúdka a výskytu ďalších autoimunitných chorôb.

Diagnostika

Lekára zaujíma prítomnosť príznakov anémie a zdravotná história pacientových autoimunitných ochorení. Prítomnosť pernicióznej anémie v rodine môže viesť k určeniu diagnózy. Okrem toho lekár vyšetrí fonendoskopom srdce a pľúca a bude pátrať po znakoch poškodenia nervov.

Kľúčovým vyšetrením na potvrdenie diagnózy sú krvné testy. Pri nich sú vyšetrené červené krvinky, množstvo vitamínu B12 v krvi a špeciálne testy na autoimunitu.

Liečba

Základom je dodávanie vitamínu B12 do tela chorého. Prípravky dostupné v lekárňach a obchodoch bývajú väčšinou nedostačujúce. Preto je nutné naordinovanie liečby lekárom. Pri pernicióznej anémii sa najčastejšie predpisuje podávanie vitamínu B12 v injekčnej forme. Zo začiatku sa injekcie podávajú veľmi často, postupne len raz za mesiac. Vo väčšine prípadov býva potrebná celoživotná liečba.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anémiabúšenie srdcadepresívne náladyimunitaúnavažalúdokzávrať