Pitva je diagnostický úkon po smrti pacienta, slúžiaci na ozrejmenie jej príčiny. Pitvu môže vykonať buď patológ v patologickom ústave v prípade smrti pacienta v nemocnici po intervenčnom výkone, alebo súdny lekár, ktorý pomocou pitvy diagnostikuje neobjasnené ukončenie života mimo zdravotníckeho zariadenia, väčšinou v súlade s policajným príkazom. Cieľom pitvy je čo najpresnejšie objasniť dôvod smrti pacienta a zhodnotiť všetky orgánové systémy, ktoré sa mohli nanej podieľať. Zákon presne stanovuje, kedy a u ktorého pacienta možno pitvuvykonať. Každá pitva podlieha prísnym predpisom.
Pitvy sú neodlučiteľnou súčasťou medicíny kvôli poskytovaniu dôležitých informácií o stave orgánov pri jednotlivých ochoreniach a po smrti a kvôli príčine, ktorá viedla k pacientovej smrti. Jednotlivé pitvy možno rozdeliť podľa ústavu, kde sa vykonávajú, prípadne podľa lekára, ktorý sa podieľa na výkone pitvy.
Anatomická pitva
Je dobrovoľná, hociktorý človek ešte za života môže rozhodnúť, že poskytne svoje telo na výskumné a študijné účely. Tento druh pitvy prebieha po určitom čase od smrti, počas ktorého je telo naložené vo formaldehyde. Anatomická pitva je základnou metódou na objasnenie a pochopenie orgánových vzťahov a štruktúr v tele. Vykonávajú ju študenti medicíny pod dohľadom vyučujúceho.
Patologická pitva
Je určená na potvrdenie diagnózy alebo zistenie choroby, ktorá viedla k smrti. O patologickej pitve rozhoduje zákon o zdravotníckych službách. Do tejto kategórie patrí napríklad smrť pacienta po operácii, po pôrode alebo smrť dieťaťa do 18. roku života. Indikáciu na pitvu navrhuje ošetrujúci lekár. Pitva prebieha v patologickom ústave v zdravotníckom zariadení.
Zdravotná pitva
Podieľa sa na objasnení smrti pri náhlom, neočakávanom alebo násilnom ukončení života mimo zdravotníckeho zariadenia. Takúto pitvu indikuje lekár pohotovostnej služby alebo lekár zdravotníckej záchrannej služby a vykonáva ju súdny lekár. Zdravotná pitva objasňuje smrť násilnú, náhlu, samovraždu, smrť pod vplyvom návykových látok. Indikuje sa aj v prípade osôb, ktoré zomreli vo výkone trestu.
Súdna pitva
Posledný typ je súdna pitva. Nariaďuje ju Policajný zbor Slovenskej republiky. Súdna pitva sa indikuje vtedy, keď vzniklo podozrenie, že smrť nastala v dôsledku trestného činu. Vykonávajú ju v ústave súdneho lekárstva a výstupom z tejto pitvy je znalecký posudok.
Súčasťou pitvy je makroskopické objasnenie štruktúry jednotlivých orgánov a posúdenie mikroskopickej štruktúry kvôli objasneniu nejasností. Lekár opisuje vonkajšiu časť tela, zameriava sa na modriny, jazvy, zlomeniny, rany alebo preležaniny a následne opisuje každý orgánový systém v tele mŕtveho. Pacienta po ukončení pitvy upravia do pôvodného stavu a odovzdajú pohrebnej službe. Výstupom z každej pitvy je pitevný protokol, v prípade súdnej pitvy znalecký posudok, ktorý predkladá informácie o možnom zapríčinení smrti druhou osobou.