27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Cestovná medicína: konzultácie a poradenské služby pre cestovateľov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Cestovanie so sebou prináša mnoho aspektov, ako napríklad výraznú zmenu teploty, zmenu nadmorskej výšky, vlhkosť, exotické potraviny, čistota vody, či úroveň hygieny. Všetky informácie ešte pred vycestovaním je možné konzultovať v ambulanciách cestovnej medicíny. Poskytujú informácie, aké očkovania pred cestou absolvovať, kedy preventívne nasadiť antimalariká, alebo na čo všetko si dať pozor počas pobytu v trópoch a subtrópoch.

V súčasnosti je problematika cestovnej medicíny a importovaných nákaz veľmi aktuálna. Riziká cestovného ruchu predstavujú aj zvýšený výskyt celého radu ochorení. Ambulancie cestovnej medicíny preto poskytujú starostlivosť najmä osobám pred cestami do cudziny alebo po návrate z nej. Významné riziko pre cestovateľov predstavuje napríklad výrazná zmena teploty, zmena nadmorskej výšky, vlhkosť, exotické potraviny, čistota vody, či úroveň hygieny. Ambulancie cestovateľom poradia, ako rizikám nákazy predchádzať, alebo aspoň minimalizovať zdravotné ťažkosti, ktoré sú s nimi spojené. Poskytujú konzultácie pred pobytom v trópoch a subtrópoch, očkovania proti cudzokrajným chorobám i predpis antimalarickej profylaxie. Získajú tam tiež informácie o problémoch, ktoré je možné očakávať:

Čo sú ambulancie cestovnej medicíny?

Ambulancie cestovnej medicíny patria pod kliniky alebo centrá, v ktorých je poskytovaná liečebno-preventívna starostlivosť o deti a dospelých v celom spektre infekčných ochorení vrátane importovaných nákaz. Hovoríme teda o nákazách, kde priamu úlohu má infekčný pôvodca – vírus, baktéria, pleseň, parazit, prípadne iný vyvolávateľ infekcie s podozrením na importovanú infekciu.  Poskytujú služby cestovateľom aj cudzincom v zmysle prevencie a liečby importovaných nákaz.

Činnosť ambulancií cestovnej medicíny:

Pracovníci centra pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu sa venujú viacerým aspektom cestovnej medicíny vzhľadom na skutočnosť, že rast cestovného ruchu so sebou prináša okrem mnohých pozitívnych momentov aj zvýšený výskyt viacerých ochorení, ktoré sú v priamej súvislosti s vykonanou cestou.

Ambulancie cestovnej medicíny poskytujú:

  • poradenské služby pre cestovateľov
  • očkovanie proti nebezpečným ochoreniam (očkovanie proti žltej zimnici, očkovanie proti žltačke typu A a B, meningokokovej meningitíde, detskej mozgovej obrne, brušnému týfu, kliešťovej encefalitíde, chrípke, japonskej encefalitíde, besnote, prípadne ďalšie očkovanie po individuálnej konzultácii)
  • predpis antimalarickej prevencie
  • konziliárne vyšetrenia pri zdravotných problémoch po návrate z cudziny
  • lekárske prehliadky občanov plánujúcich dlhodobý pobyt v cudzine
  • vstupné lekárske prehliadky u cudzincov plánujúcich dlhodobý pobyt na území Slovenska
  • vystavenie medzinárodného očkovacieho preukazu
  • informácie o ochrane pred prenosnými ochoreniami v zahraničí
  • predpis antimalarickej profylaxie
  • informácie o viac než 35 častých tropických chorobách

Získajú tam tiež informácie o problémoch, ktoré je možné očakávať:

  • pri časovom posune,
  • pri takzvanej pásmovej chorobe (tá označuje komplikácie spôsobené narušením biorytmu z dôvodu rýchleho prekonania viacerých časových pásiem pri dlhších cestách lietadlom), 
  • pri potápaní – choroba z potápania alebo dekompresná choroba (choroba vznikajúca následkom poklesu okolitého tlaku, ktorému je vystavené telo),
  • pri horolezectve – výšková choroba (tiež nazývaná ako horská choroba, pretože sa s ňou stretávame u horolezcov a u väčšiny ľudí, ktorí sa dostanú do veľmi vysokej nadmorskej výšky),
  • pri ceste lietadlom a pomeroch vzduchu pri diaľkových letoch – takzvaná trombóza turistickej triedy (ide o vznik trombózy v dolných končatinách, čiže v nohách, v dôsledku dlhého sedenia).

Ambulancie cestovnej medicíny na Slovensku nájdeme v Bratislave (Poliklinika cudzokrajných chorôb, Inštitút očkovania a cestovnej medicíny), v Žiline (Inštitút očkovania a cestovnej medicíny), vo Fakultných nemocniciach v Nitre, Martine, v Banskej Bystrici, Košiciach a v Michalovciach.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia