Pityriasis rosea (Heraldova škvrna) je kožné ochorenie charakterizované tvorbou červenej ekzematóznej škvrny väčšinou okrúhleho tvaru, neskôr výsevom vyrážok po celom tele. Prvotne sa vyskytuje na hrudníku alebo na chrbte. Pri tomto kožnom ochorení je časté svrbenie a pocit nepohodlia. Ochorenie je charakteristické pre adolescentov, ale vyskytuje sa tiež u detských pacientov aj u mladých dospelých. Má prechodný charakter. Najčastejšie sa prejavuje na jar a na jeseň. Presný pôvod nie je úplne objasnený. Liečba v mnohých prípadoch nie je nutná.
Presný pôvod vzniku Heraldovej škvrny nie je jasný. V niektorých prípadoch je pôvodcom ochorenia určitý typ herpes vírusu, ale nejde o herpes vírus spôsobujúci opary v oblasti úst alebo v genitálnej oblasti. Toto kožné ochorenie má prechodný charakter a väčšinou vymizne samo, no môže sa kedykoľvek znovu objaviť. Postihuje najmä adolescentov.
Medzi typické príznaky v prvotnom štádiu patrí únava, mierne zvýšenie teploty tela, bolesť hlavy a svalov alebo zápal v oblasti hrdla a nosa. Následne sa objaví prvé oválne začervenané ložisko, ktoré má šupinovitý charakter a môže dosahovať priemer až 10 centimetrov. Prvotné ložisko sa prevažne vyskytuje na hrudníku, bruchu alebo na chrbte. Neskôr vznikajú ďalšie drobné červené ložiská, typicky usporiadané v smere štiepateľnosti kože. Tieto ložiská sú časté na krku, ramenách a stehnách. Majú tendenciu olupovať sa a výrazne svrbieť. Koža v oblasti ložísk je citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie. Kožné prejavy ustúpia do niekoľkých týždňov až mesiacov, vo väčšine prípadov bez akýchkoľvek následkov. Medzi komplikácie pityriasis rosey patrí najmä rozškrabanie pokožky v oblasti ekzematóznych ložísk, zavinené výrazným svrbením. Narušená koža poškriabaním môže byť miestom vstupu infekcie. Pri výraznom škrabaní môžu po zahojení zostať na koži jazvy.
Praktický lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia pošle pacienta ku kožnému lekárovi, ktorý potvrdí alebo vyvráti diagnózu pityriasis rosea. Dôležité je odlíšenie od iných infekčných kožných ochorení. Umožní ho mikrobiologické vyšetrenie steru z ložiska. Súčasťou diagnostiky je aj odber krvi a biochemický rozbor kvôli vylúčeniu iných príčin podobných kožných ochorení.
Špecifická terapia nie je nutná. Dôležité je vyvarovať sa pôsobenia iritačných a dráždivých látok. V prípade výrazného svrbenia možno pacientom podať antihistaminiká, ktoré tlmia svrbenie ekzematóznych ložísk. Niekedy liečbu urýchľuje tekutý púder, ktorý svojimi chladivými účinkami taktiež znižuje svrbenie.
Špecifická prevencia nie je možná, pretože príčina vzniku ochorenia nie je úplne jasná. Dôležitá je ochrana pred infekciami a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.