10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Počítačová tomografia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Počítačová tomografia (CT) kombinuje súbor röntgenových snímok z rôznych uhlov okolo tela. Počítač vytvára priečne rezy kostí, krvných ciev a mäkkých tkanív. CT skenovanie poskytuje podrobnejšie informácie ako obyčajný röntgen.

CT snímka poskytuje detailnejší obraz, pretože röntgenový detektor môže vidieť stovky rôznych úrovní hustoty tkaniva. Tieto údaje sa prenášajú do počítača, ktorý vytvára trojrozmerný obraz častí tela. Niekedy sa používa aj kontrastné farbivo. Pomáha jasnejšie zobraziť určité štruktúry, keď prechádza napríklad tráviacim systémom. Kontrastná látka sa môže aj vstrekovať do žíl, ak sa požadujú snímky ciev.

Ako sa vykonáva zákrok
CT skenery sú tvarované ako tunel, v ktorom pacient leží na úzkom motorizovanom stole, ktorý prechádza otvorom dovnútra. Prístroj má popruhy, ktoré vyšetrovanému pomáhajú zostať v pozícii. Kým stôl presunie pacienta do skenera, vnútri sa už okolo neho otáča röntgenová špirála.

Každá rotácia vytvorí hneď niekoľko snímok. Pacient môže počas vyšetrenia počuť bzučanie a jemu podobné zvuky. Zdravotník, ktorý riadi CT na diaľku, je v samostatnej miestnosti a s pacientom komunikuje pomocou interkomu.

Diagnostika

Počítačová tomografia je vhodná na rýchle vyšetrenie osôb, ktoré môžu mať vnútorné zranenia pri dopravných nehodách alebo iných typoch traumy. CT vyšetrenie sa môže použiť na vizualizáciu takmer všetkých častí tela a používa sa na diagnostiku chorôb aj na plánovanie lekárskej, chirurgickej alebo radiačnej liečby.

Je preferovaným spôsobom diagnostiky mnohých druhov rakoviny, ako je rakovina pečene, pľúc a pankreasu. Snímky umožňujú lekárovi potvrdiť prítomnosť a umiestnenie nádoru, jeho veľkosť a úroveň postihnutia blízkeho tkaniva.

Skenovanie hlavy môže poskytnúť dôležité informácie o mozgu, ak dôjde ku krvácaniu alebo jeho opuchu. CT vyšetrenie môže odhaliť nádor v brušnej dutine a akýkoľvek opuch alebo zápal v blízkych vnútorných orgánoch. Odhaľuje pretrhnutie sleziny, obličiek alebo pečene.

Lekárovi pomáha posúdiť ochorenie a stav kostí, ich hustotu aj stav chrbtice pacienta. Poskytuje dôležité údaje o zraneniach kostrových štruktúr po nehodách. Dokonca aj malé kosti sú jasne viditeľné, rovnako ako ich okolité tkanivo.

Po vyšetrení sa pacient vracia k bežnej rutine. Ak dostal kontrastný materiál, po skenovaní bude musieť vypiť veľa tekutín, aby pomohol obličkám túto látku odstrániť z tela.

Potenciálne riziko
Počas CT vyšetrenia je pacient krátko vystavený ionizujúcemu žiareniu. Nízke dávky žiarenia nepreukázali dlhodobé poškodenie tkaniva. CT skeny majú mnoho výhod, ktoré prevažujú nad malým potenciálnym rizikom. Na získanie potrebných zdravotných informácií používajú lekári najnižšiu možnú dávku žiarenia.

Neustály vývoj modernejších CT prístrojov znamená aj menšie dávky žiarenia ako predtým. Ak je žena tehotná, lekár môže odporučiť iný typ vyšetrenia, ako je ultrazvuk alebo MRI (magnetická rezonancia), aby sa zabránilo vystaveniu plodu žiareniu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
pankreaspečeňpľúcarakovinasrdcové zlyhávaniezápal pľúczlomenina