12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Podvýživa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Podvýživa je nedostatočný prísun živín, najmä bielkovín a sacharidov. Výsledkom je oslabovanie stavby tela a väčšia náchylnosť organizmu na vznikochorenia. Rozšírenie podvýživy je často spojené s prírodnými katastrofami, ako je sucho a hladomor. Vdetstve vedie k dlhodobým zdravotným problémom. Podvyživené deti sú často menšieho vzrastu. Podvýživa tiež môže spomaliť zotavovanie z rán a chorôb a komplikovať ochorenia, ako sú osýpky, zápal pľúc, malária a hnačka.

Vznik a príčiny

Podvýživa býva spôsobená nevhodnou jednostrannou stravou, nádorovým ochorením alebo vírusovým a infekčných ochorením, ktoré sprevádzajú ťažké hnačky a vracanie. Ďalšie príčiny podvýživy:

Nesprávne upnutie protézy a problémy s prehĺtaním.

Problémy duševného zdravia: Depresia, demencia, schizofrénia, nervová anorexia a bulímia môžu viesť k podvýžive.

Sociálne problémy: Niektorí ľudia nemôžu odísť z domu, aby si kúpili jedlo alebo ho fyzicky pripravovali. Tí, ktorí žijú osamote a sú izolovaní, sú viac ohrození. Problémom môže byť aj slabá finančná situácia na zabezpečenie dostatočného stravovania a pod.

Poruchy trávenia a stav žalúdka: Ak telo dostatočne neabsorbuje účinné živiny, ani dostatočná a zdravá výživa nemusí zabrániť podvýžive. Ľuďom s Crohnovou chorobou alebo ulceróznou kolitídou musia odstrániť časť tenkého čreva, aby mohli absorbovať živiny.

Celiakia: Je to genetická porucha, neznášanlivosť gluténu. Môže zapríčiniť poškodenie čriev a slabú absorpciu potravy.

Pretrvávajúca hnačka, vracanie alebo oboje: Môžu viesť k strate dôležitých živín.

Alkoholizmus: Závislosť od alkoholu môže viesť ku gastritíde alebo k poškodeniu pankreasu. Môže byť ťažké stráviť jedlo, absorbovať niektoré vitamíny a produkovať hormóny regulujúce metabolizmus.

Príznaky

Medzi symptómy podvýživy patrí nedostatok chuti do jedla alebo nezáujem o jedlo, únava a podráždenosť, neschopnosť sústrediť sa, strata tuku, svalovej hmoty a telesného tkaniva, vyššie riziko ochorenia a dlhšie liečenie, dlhší čas hojenia rán, vyššie riziko komplikácií po operácii, depresie, zníženie záujmu o pohlavný styk a problémy s plodnosťou.

V závažnejších prípadoch sú to ťažkosti pri dýchaní, tenká, suchá, nepružná, bledá a studená pokožka, zapadnuté oči vinou straty tuku z tváre a vypadávanie vlasov. Podvýživa môže nakoniec viesť až k zlyhaniu dýchania a srdca. Hladovanie môže byť smrteľné do 8 až 12 týždňov.

Deti môžu vykazovať nedostatok rastu a byť unavené a podráždené. Behaviorálny a intelektuálny vývoj môže byť pomalý, to môže zapríčiniť ťažkosti s učením. Dokonca aj pri liečbe môže dôjsť k dlhodobým účinkom na mentálnu funkciu a problémy s trávením môžu pretrvávať. V niektorých prípadoch môžu byť celoživotné.

Diagnostika

Rýchla diagnostika a liečba môžu zabrániť vzniku a komplikáciám z podvýživy. Existuje niekoľko spôsobov, ako identifikovať dospelých, ktorí sú podvyživení alebo im hrozí podvýživa. Lekár zmeria výšku a hmotnosť, vypočíta index telesnej hmotnosti (BMI). Všíma si percento neplánovaného úbytku hmotnosti. Odoberie vzorku krvi na identifikáciu chýbajúcich látok v tele.

Liečba

Pri náznakoch podvýživy sa vykonáva skríning v nemocnici a doma. Pri strednom riziku sa pacient podrobí pozorovaniu a jeho jedálny režim sa zdokumentuje počas 3 dní. Pri vysokom riziku potrebuje liečbu od odborníka na výživu a pravdepodobne ďalších odborníkov. Základ je vytvoriť diétny plán so špeciálnym plánovaním stravy a užívaním výživových doplnkov.

Ľudia s vážnymi problémami s podvýživou alebo absorpciou živín môžu potrebovať umelú výživovú podporu, buď cez tubu, alebo intravenózne. Dôležité je monitorovanie ich pokroku. Pravidelné sledovanie pacienta môže pomôcť zabezpečiť vhodný príjem kalórií a živín.

Prevencia

Aby sa zabránilo podvýžive, ľudia potrebujú konzumovať celý rad živín z rôznych typov potravín. Mali by zvážiť vyvážený príjem sacharidov, tukov, bielkovín, vitamínov a minerálov aj množstvo tekutín, najmä vody. Pacienti s ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobou, celiakiou a inými zdravotnými problémami musia v prvom rade liečiť svoj zdravotný problém.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
malnutrícianechutenstvonevoľnostpodráždenosťslabá koncentrácia