Ide o poškodenie tkaniva ľudského tela (hlavne kože) pôsobením tepla. Môže ho spôsobiť oheň, slnečné žiarenie, elektrický prúd, horúce kvapaliny alebo poleptanie chemikáliami.
Popáleniny delíme podľa hĺbky postihnutia kože. Rozsah a hĺbku postihnutia možno niekedy určiť až s odstupom niekoľkých dní.
Stupne popálenín
Pri popálenináchI. stupňaje poškodená len povrchová vrstva kože. Ide o začervenanie spojené s bolesťou. Zahoja sa aj bez lekárskej pomoci do niekoľkých dní a bez jaziev.
PopáleninyII. stupňasú ľahšie a ťažšie. Ľahšie sa prejavujú začervenaním, bolesťou a tvorbou pľuzgierov, väčšinou s čírym obsahom. Tie by mali byť chirurgicky ošetrené. K zahojeniu dôjde za 2-3 týždne s minimálnymi jazvami. Pri ťažších popáleninách II. stupňa ide až o fialové plochy so strhnutými pľuzgiermi, pokryté belavými povlakmi. Vždy je nutné lekárske ošetrenie, prípadne transplantácia kože. Hrozí riziko vzniku jaziev.
Pri postihnutí kože v celej vrstve ide o popáleninyIII. stupňa. Koža má biely voskový vzhľad. Pretože sú zničené aj nervové zakončenia, nebolí. Vždy je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Pri väčšom rozsahu je nevyhnutná liečba v špeciálnych popáleninových centrách. Zničené tkanivo sa musí operatívne odstrániť a obnažený povrch kryť kožnými transplantátmi, inak sa vytvoria nevzhľadné jazvy. Hnedá, tmavočervená až čierna zuhoľnatená koža sa niekedy označuje ako popáleninaIV. stupňa.
Prvá pomoc a liečba
Ak ešte pôsobí príčina popálenia, treba ju okamžite odstrániť. Odborníci odporúčajú postihnuté miesto potom chladiť tečúcou vodou s teplotou 15-20 stupňov Celzia minimálne 15-20 minút. Na popáleninu sa neodporúča nanášať žiadne krémy či masti. Treba ju prekryť sterilným obväzom a zaistiť transport pacienta k lekárovi. Najťažšie popáleniny treba liečiť v popáleninových centrách. Ľahšie možno liečiť ambulantne, prípadne počas krátkodobej hospitalizácie. Zahojené popálené plochy je potrebné minimálne 3-6 mesiacov chrániť pred slnkom, aby nedošlo k vzniku nežiaducej pigmentácie.
OBARENIA
Patria k najčastejším domácim úrazom. Dôležitá je prevencia, najmä v prípade detí. Platí, že čím je dieťa mladšie, tým sú následky vážnejšie.
Intenzita obarenia
Závažnosť určuje kombinácia veku, času, rozsahu, teploty a lokalizácie.
U detí do troch rokov sa 5 percent popáleného povrchu tela berie ako ľahká popálenina, do 10 percent ako ťažká popálenina a nad 20 percent ako popálenina ohrozujúca život. U detí do jedného roku ohrozuje život už popálenina nad 10 percent. Pre základnú orientáciu možno použiť takzvané pravidlo dlane – dlaň dieťaťa = 1 percento povrchu jeho tela.
Prvá pomoc a liečba
Pri obarení horúcou vodou odborníci odporúčajú postihnuté miesto až 20 minút nechať pod slabým prúdom vlažnej vody, u malých detí čas chladenia skrátiť. Postihnuté miesto je nutné sterilne prekryť, nedotýkať sa ho a vyhľadať lekárske ošetrenie.
Pri poliatí vriacou tekutinou sa treba pokúsiť čo najrýchlejšie zbaviť postihnutého oblečenia. Ak to nie je možné, je nutné sprchovať obareného cez oblečenie.
Obarené dieťa nikdy nemožno sprchovať v studenej vode, pretože hrozí podchladenie a šok. Rana sa nesmie čistiť ani dezinfikovať, ani sa do nej nesmú vtierať žiadne masti či aplikovať na ňu spreje.Vzniknutépľuzgiere nemožnoprepichovať.
Prvá pomoc pri obarení s následkom šoku
Príznaky šoku sú bledosť, studený pot, slabo hmatateľný tep, zrýchlené dýchanie, zmätenosť. Ak sa rozvíja šokový stav, treba väčšie dieťa a dospelého uložiť do protišokovej polohy so zdvihnutými nohami, zabezpečiť mu dostatok tepla a volať záchrannú službu. Dieťaťu sa nesmú podávať žiadne lieky ani nápoje. S postihnutým je nutné komunikovať a do príchodu záchranárov kontrolovať základné životné funkcie. Ak postihnutý upadne do bezvedomia a nedýcha, je nevyhnutné okamžite začať s resuscitáciou.