Máte aj vy pocit, že všetci okolo vás sú tehotní? Baby boom je počas koronakrízy rozšírený. Bohužiaľ to je jeden z mála pozitívnych vplyvov tejto krízy. Ľudia vplyvom nedostatku kontaktu s rodinou a známymi ako aj iných vplyvov, ktoré toto obdobie prináša častejšie siahajú po alkohole. Spojenie gravidity a alkoholu je pritom veľmi nebezpečné a vedie okrem iného aj k Poruche fetálneho alkoholového spektra (FASD). September je mesiac povedomia o tomto ochorení a osveta v tejto oblasti je práve teraz veľmi dôležitá. Aj pohár vína v tehotenstve môže negatívne ovplyvniť dieťa v celom jeho živote.
Po prečítaní článku budete vedieť:
FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) je skratka pre Poruchy fetálneho alkoholového spektra. Ide o poruchy detí, ktorých matky užívajú alkohol v tehotenstve. Aktuálna situácia s koronakrízou tejto problematike nepomáha, ľudia počas pandémie konzumujú alkohol častejšie a to najmú osoby vo veku 18-54 rokov. Tento rast súvisí s izoláciou a nižšími sociálnymi a spoločenskými väzbami, ako aj s tým súvisiacou depresiou. Zároveň sa predpokladá a v súčasnej dobe aj potvrdzuje, že izolácia podnecuje páry k väčšej sexuálnej aktivite a tým aj plodeniu detí. Štatistiky ukazujú, že až 30% žien užíva počas gravidity alkohol. Najviac alkohol počas tehotenstva konzumujú ženy v Írsku (60%), Bielorusku (46,6%), Dánsku (45,8%), Veľkej Británii (41,3%) a Rusku (36,5%). Česká republika je v porovnaní so Slovenskom na tom štatisticky horšie, alkohol tam konzumuje až okolo 36,3%, pre porovnanie, u nás je to 24,4%. Nejde ale iba o nadmerné množstvo alkoholu. Štúdie ukazujú, že nie je hladina alkoholu, ktorá by bola pre deti neškodná. Preto by sa tehotné ženy mali alkoholu vyhýbať úplne. Medzi najrizikovejšie požívanie však patrí nárazové pitie veľkého množstva alkoholu.
U tehotných žien požívajúcich alkohol prechádza alkohol krvou matky a placentou až do plodu. Keďže ale plod nevie odbúravať alkohol, vysoké hodnoty alkoholu pretrvávajú a po pár hodinách je koncentrácia alkoholu vyššia ako u matky.
To ako alkohol vplýva na plod sa líši v závislosti od trimestra. V prvom trimestri dochádza k potratu, poškodeniu vývoju orgánov. V druhom a treťom trimestri už môže dôjsť okrem potratu aj k spomaleniu rastu plodu a iným vývojovým vadám, alebo k narodeniu mŕtveho plodu.
Porucha fetálneho alkoholového spektra ovplyvňuje vývoj dieťaťa, ktoré po narodení trpí fyzickými a psychickými následkami.
Deti trpiace týmto syndrómom sa vyznačujú prítomnosťou týchto skupín príznakov:
Diagnostika sa u nás často podceňuje keďže je veľmi časovo náročná. Najčastejšie sa využívajú krátke dotazníky u matiek ako aj sledovanie biologických markerov alkoholu v tele matky a dieťaťa. Deti s touto poruchou často vyzerajú ako ich rovesníci, no trápia ich problémy s učením, chovaním sa a učitelia si s nimi nevedia rady. Ide teda aj o skryté ochorenie, i keď sa v populácii vyskytuje vo väčšej miere ako Downov syndróm alebo svalová dystrofia.
Pri diagnostike sa postupuje nasledovne:
Keďže poruchy, ktoré vznikli počas tehotenstva sú trvalé a nie je možné ich zvrátiť, ide len o zlepšenie života postihnutého dieťaťa. Odborníci sa zaoberajú pomocou s vývojom, chôdzou, rečou dieťaťa. Dôležité je tiež vyhľadať psychologickú a logopedickú pomoc. Vhodný je aj odklad povinnej školskej dochádzky. V niektorých prípadoch sú lekárom predpísané aj lieky na potlačenie príznakov.
Ak sa snažíte otehotnieť, alebo mate nechránený sex s možnosťou otehotnenia úplne sa vyhýbajte alkoholu. Väčšina žien na počiatku tehotenstva nevie o svojej gravidite a konzumáciu alkoholu preto neobmedzia. Osveta v tejto oblasti je veľmi dôležitá, keďže množstvo žien tejto problematike nevenuje pozornosť a tím ubližujú plodu dieťaťa. Matke s abstinenciou výrazne pomôže aj podpora partnera a rodiny. Medzi rizikové faktory patria aj nízky vek matky, alebo nízky sociálno-ekonomický status. Ak má žena problém s alkoholom, je potrebné aby vyhľadala profesionálnu pomoc pred tehotenstvom a neovplyvnila tým plod dieťaťa. Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme pripadá na 9. September. Tento deviaty deň deviateho mesiaca nebol stanovený náhodne. Je potrebné aby si ľudia uvedomili, že žena by sa počas deviatich mesiacoch počas ktorých nosí dieťa, by sa mala úplne zdržiavať alkoholu.
Na Slovensku nemáme veľa organizácii zaoberajúcich sa touto poruchou. Medzi jednu z nich patrí Nosko centrum, ktoré vzniklo so zámerom vytvoriť miesto, ktoré by poskytovalo pomoc a podporu v oblasti vzdelávania, výchovy a zdravia. Ide o súkromné Centrum diagnostiky, terapie a prevencie FASD, ktoré pomáha deťom ako i rodičom detí trpiacich FASD. Odborníčkou v tejto oblasti je MUDr. Janka Nosková, ktorá je zakladateľkou a zriaďovateľkou Nosko centra. Toto centrum má dve materské školy, ktoré sú zamerané na integráciu žiakov, ktoré majú určitý stupeň znevýhodnenia. Okrem materských škôl poskytujú aj poradenskú činnosť v rôznych oblastiach ako logopédia, rehabilitácie, psychológia, špeciálna pedagogická činnosť, surdopedická starostlivosť, prevencia šikany a drogovej závislosti.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: