04.07.2019 • 6 minút na prečítanie

Poškodzovanie kože

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Poškodzovanie kože patrí k obsedantno-kompulzívn ym poruch ám. Človek má nutkanie neustále sa dotýkať kože, škriabať ju a zasahovať do nej, až si spôsobuje menšie či väčšie zranenia. To vedie k ďalšiemu škrabaniu , ktorého výsledkom môž e byť vznik jaziev. Ľudia s touto poruchou tento impulz často opisujú ako niečo, vďaka čomu získavajú kontrolu a pokoj.

Príznaky

Pochopenie symptómov poruchy, ktorá spočíva v poškodzovaní kože môže pomôcť rozpoznať, či je určité správanie výsledkom „bežného“ zasahovania do kože, alebo môže znamenať niečo vážnejšie.

Príležitostné škriabanie je zriedka problematické. Rany často svrbia, kým sa pokožka uzdravuje. Mnohí ľudia sa v tom čase kože dotýkajú viac. Ľudia s poruchou si však môžu odlupovať chrasty, rozškrabať vyrážky alebo iné kožné lézie, kým nezačnú opäť krvácať alebo sa nezapália. Môžu si tiež spôsobovať poškodzovanie kože okolo nechtov až do krvi.

Ďalšie príznaky poškodzovania kože:

  • Ľudia si opakovane škriabu pokožku alebo sa pokúšajú trieť „nedokonalosti“, o ktorých si myslia, že ich na koži vidno.
  • Vynaloženie veľkého množstva času pri zasahovaní do kože môže byť významným narušením sociálneho a profesionálneho života.
  • Vznik jaziev a infekcií z častého poškodzovania – porucha môže viesť k infekciám, vzniku lézií a jaziev, ktoré sa hoja dlhobo.
  • Poškodzovanie môže zanechať pokožku pokrytú léziami a jazvami. Niektorí ľudia sa preto vyhýbajú cvičeniu, kúpaniu a ďalším miestam, ktoré vyžadujú menej oblečenia.

Vývoj poruchy: Poškodzovanie kože je opakované správanie „samostarostlivosti“, nazývané aj opakované správanie zamerané na telo (BFRB). Do kategórie BFRB patrí i ťahanie vlasov a obhrýzanie nechtov. Porucha súvisiaca s kožou je klasifikovaná ako typ obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). Potláčanie nutkania je často príliš náročné, ľudia ho nezvládajú prekonať sami. Čím viac človek poškodzuje svoju kožu, tým menšiu kontrolu má nad týmto správaním.

Nie je jasné, čo poruchu spôsobuje. Často sa začne prejavovať po jednej z nasledujúcich udalostí alebo podnetov:

  1. Infekcia, zranenie alebo vytvorená rana sa začnú liečiť a vytvoria chrastu. Svrbenie spôsobuje, že človek sa škriabe a chrastu narúša lúpaním. Nová rana alebo lézia sa začínajú liečiť a vytvárajú ďalšiu chrastu. Opäť dochádza ku strhávaniu a cyklus sa opakuje.
  2. Toto správanie môže byť snahou o zmiernenie stresu. Opakovaná kontrola a istota, ktoré človek pociťuje pri narúšaní kože, môžu poskytnúť úľavu od iných udalostí, ktoré nedokáže kontrolovať.

Porucha sa vyskytuje u detí i dospelých. Môže sa začať takmer v každom veku, ale zvyčajne sa prvýkrát objaví v období dospievania alebo na začiatku puberty. U žien sa vyskytuje častejšie ako u mužov.

Spoločne sa vyskytujúce ochorenia: pri tejto poruche sa môžu bežne vyskytovať aj iné zdravotné stavy. Tieto ochorenia alebo poruchy môžu byť príznakmi ochorenia alebo môžu mať mnoho bežných rizikových faktorov.

  • Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD): Táto porucha duševného zdravia často spôsobuje opakujúce sa správanie, ktoré značne zasahuje do kvality života človeka.
  • Dysmorfická porucha v tele: Ľudia s touto poruchou tela a obrazu zažívajú obsedantné negatívne myšlienky o tom, ako ich telo vyzerá. Takéto vnímanie seba samého môže viesť k poškodzovaniu pokožky.
  • Rozsiahla depresívna porucha: Depresia môže spôsobiť rôzne typy správania vrátane poškodzovania kože.
  • Trichotillománia (chorobná snaha po vytrhávaní vlasov): Približne 38 percent ľudí s poškodzovaním kože má skúsenosti aj s týmto problémom.
  • Ostatné BFRB: Hoci chorobná snaha po vytrhávaní vlasov je najčastejšie BFRB, možné sú aj iné. Ide o obhrýzanie nechtov, pier alebo vnútornej strany líca.

Diagnostika

Hoci príznaky smerujú k poškodzovaniu kože, pred diagnózou musí lekár vylúčiť akékoľvek iné základné choroby. Pri bežnej prehliadke s pacientom preberie jeho správanie a pocity, ktoré pociťuje počas tohto zlozvyku, a určí, či sú poškodenia kože výsledkom poruchy, alebo stavu, ako je ekzém či psoriáza. Ak má lekár podozrenie na poškodzovanie kože, odporúča pacientovi tento problém konzultovať s odborníkom na duševné zdravie.

Liečba

Možnosti liečby spadajú do dvoch hlavných kategórií – terapia a lieky.

Terapia: Poradca v oblasti duševného zdravia pomáha identifikovať spúšťače, ktoré vedú k poškodzovaniu kože. Spolu s pacientom nastavuje liečebné metódy a spôsoby, ako toto správanie zastaviť, keď tieto spúšťače prejavia. Tieto spôsoby môžu zahŕňať stláčanie stresovej hračky, hranie sa s Rubikovou kockou, maľovanie alebo iné činnosti, ktoré zamestnávajú ruky. Terapeut tiež pacientovi pomôže naučiť sa odolať veciam v okolí alebo na tele, ktoré ho s väčšou pravdepodobnosťou podnecujú vykonávať činnosti, ktoré sú súčasťou poruchy.

Lieky: Pri zmierňovaní nekonvenčného správania môžu byť účinné antidepresíva. Na tento stav sa najčastejšie predpisujú selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI). Iné lieky, vrátane psychiatrických a antikonvulzívnych, môžu byť predpísané ako podporná liečba, hoci sa primárne používajú na liečbu iného ochorenia.

Ako žiť s chorobou

Liečba môže byť účinná na zvládanie príznakov a minimalizovať sebapoškodzovanie. Pacient by však mal vedieť, že sa môžu vyskytnúť obdobia, keď sa porucha opätovne prejaví.To však neznamená, že porucha sa nedá „prekonať”. Spolu s lekárom je potom potrebné prehodnotiť plán liečby a aktualizovať ho podľa potrieb.

Plán liečby možno podporiť navštevovaním skupiny, ktorá prítomnosť poruchy ako aj jej priebeh dokáže pochopiť na základe vlastných skúseností. Pomáhajú aj pravidelné stretnutia s odborníkom na duševné zdravie. Aktívna snaha o pomoc a usmerňovanie je pozitívnym krokom vpred. Pacient by mal predovšetkým podporovať sám seba a stanoviť si ciele. Hoci na začiatku úspech môže prichádzať pomaly.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
mozogobsedantno-kompulzívna porucharozškrabávanie vyrážoksebapoškodzovanietrhanie kože okolo nechtov