10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Povrchový zápal žíl

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Povrchový zápal žíl (flebitída) je zápalové ochorenie podkožných žíl, pri ktorom dochádza k poškodeniu žilovej steny. Najčastejšie sú postihnuté žily na dolných končatinách, najmä v prípade, ak je človek dlhšie pripútaný na lôžko. Vtedy dochádza k spomaleniu krvného toku v žilovom riečisku a následne sa môžu objaviť komplikácie, predovšetkým krvné zrazeniny v postihnutej žile. Zápal často postihuje rozšírené žily (varixy). Niekedy môže byť zápalom postihnuté aj okolité tkanivo (periflebitída).

Vznik a príčiny

Rizikové faktory pre vznik flebitídy sú spojené s poškodením cievnej výstelky pri traume či raste tumoróznej masy, pri odbere krvi a kanylácii žily pri intravenóznom podávaní liekov. Spomalenie krvného toku sa vyskytuje (pri imobilizácii, dlhých pobytoch na lôžku, dlhom cestovaní) pri rozšírených povrchových žilách. Rizikovou skupinou sú tehotné ženy, obzvlášť v druhej polovici tehotenstva v súvislosti so zvýšenou tvorbou varixov a spomalením krvného toku v žilách. Ďalej majú zvýšené riziko zápalu žíl ľudia, ktorí v práci trávia veľa času na nohách (kaderníčky, predavači, zubári).

Možné je aj priame vniknutie baktérií z okolia pri zápale v okolitom tkanive. Následne sa v postihnutej žile môže vytvoriť krvná zrazenina, čo sa prejaví bolestivým opuchom a pri väčšom rozsahu je možný prestup do hlbokého žilového systému. Vtedy vzácne existuje riziko odtrhnutia zrazeniny a jej zanesenie do pľúc (pľúcna embólia), čo môže byť pri výraznejšej veľkosti trombu (zrazeniny) potenciálne smrteľná komplikácia.

Príznaky

Prejavy ochorenia sú bolestivosť, opuch a pruhovitý erytém (začervenanie) postihnutej žily, žila býva hmatná. Po odznení zápalu zostáva hnedkasté sfarbenie a zdurenie kože. Najčastejšie sú postihnuté žily na dolných končatinách, ale problém sa môže objaviť aj na žilách horných končatín, napríklad po odbere krvi alebo po zavedení kanyly.

Diagnóza

Pri typickom priebehu býva diagnostika jednoduchá. Hlavným ukazovateľom je fyzikálne vyšetrenie, keď lekár identifikuje začervenaný bolestivý pruh pozdĺž viditeľnej žily. V anamnéze môže byť často rodinný výskyt varixov (rozšírených povrchových žíl), nedávna imobilizácia, dlhý let či zamestnanie v stoji. Lekár sa tiež uistí, či zápal neprestúpil na hlboký žilový systém.

Liečba

Z lokálnej liečby sa využívajú protizápalové masti s heparinoidom (napríklad Ibalgin duo effect krém). Pri bolesti je možné užívať aj nesteroidné antireumatiká (ibalgin, ibuprofen) a kyselinu acetylsalicylovú (aspirín), maximálne 4 krát denne. Ďalej je vhodné na postihnuté miesto prikladať studené obklady a nohu bandážovať. Dôležitá je mobilizácia, lekári odporúčajú bežný chodiaci režim. Pri veľkom rozsahu flebitídy, pri opakovaných zápaloch alebo keď zrazenina zasahuje príliš blízko k trieslu, sa preventívne podávajú lieky na riedenie krvi.

Prevencia

Všeobecne je prevenciou povrchového zápalu žíl správna životospráva, dostatok pohybu a udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti. Dôležité je tiež vyhýbať sa tabakovým výrobkom, ich splodiny vo všeobecnosti poškodzujú cievnu stenu. Počas dlhých ciest pomôžu prestávky, „prechádzka” po uličke v lietadle či vlaku. Aj ležiaci pacienti by mali podľa možností aspoň pasívne (s pomocou ošetrovateľa) precvičovať dolné končatiny, prípadne by mohli užívať lieky na riedenie krvi. Tehotné ženy by sa od druhej polovice tehotenstva mali vyvarovať dlhodobejšej práce v stoji a mať pravidelný pohyb podľa možností po celý čas gravidity i šestonedelia.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolestidolné končatinyopuch nôhpovrchový zápal žílsvrbenie kože