05.10.2020 • 8 minút na prečítanie

Preeklampsia

Preeklampsia je ochorenie, ktoré sa vyskytuje iba u tehotných žien spravidla po 34. týždni tehotenstva. Zriedkavo však môže vzniknúť aj skôr, a to už od 20. týždňa.  Tiež sa môže objaviť aj po pôrode (tzv. popôrodná preeklampsia, o ktorej píšeme neskôr v článku).

O ostatných komplikáciách a ochoreniach sprevádzajúcich rizikové tehotenstvo sa dočítate v našom článku Všetko, čo potrebujete vedieť o rizikovom tehotenste.

Príčinou vzniku preeklampsie sú patologické zmeny v cievach zásobujúcich placentu, ktoré vedú k nedostatočnému zásobovaniu plodu krvou, tým pádom živinami a kyslíkom. Za normálnych okolností sa špirálovité tepny vyživujúce endometrium (sliznicu) maternice rozšíria zhruba päť až desaťnásobne ich veľkosti, čo zabezpečuje potrebný prívod krvi pre vyživenie plodu. Pri preeklampsii sa tieto tepny stávajú nepoddajné, nemôžu sa rozšíriť, a tak je placenta nedostatočne vyživená. Neprekrvená placenta má za následok spomalenie rastu plodu a nízku pôrodnú hmotnosť. Závažná neliečená preeklampsia môže následne viesť až k vnútromaternicovému obmedzeniu rastu a nakoniec až k smrti plodu.

Čo sa deje s telom tehotnej ženy pri preeklampsii

Placenta nedostatočne zásobovaná krvou začne vylučovať látky, ktoré sa dostávajú do krvného obehu tehotnej ženy. Tieto látky spôsobujú zmeny endotelových buniek ciev a prakticky ich znefunkčnia. Dysfunkcia endotelových buniek spôsobuje zúženie ciev, čo má za následok zvýšenie tlaku krvi. Medzi ďalšie komplikácie, ktoré môžu nastať, sa radia aj lokálne sťahy ciev v rôznych častiach tela, ktoré vedú k nedokrveniu postihnutých orgánov. Obzvlášť náchylné na nižší prívod krvi sú obličky, pečeň, mozog a sietnica oka. Pri zmene endotelu ciev taktiež dochádza k vzniku početných trombov – zrazenín, ktoré sa ukladajú na steny ciev. Nielen že sa tým spotrebúvajú potrebné krvné doštičky, ale ešte k tomu krvné zrazeniny vytvárajú „prekážkovú dráhu“  pre červené krvinky. Pri rýchlom prúdení krvi sa krvinky len ťažko vyhýbajú prekážajúcim zrazeninám, narážajú do nich a rozpadajú sa. Tento proces sa nazýva hemolýza.

Zmeny cievneho endotelu majú navyše za následok že sa stáva oveľa priepustnejší pre vodu, ktorá uniká z krvi do okolitých tkanív a spôsobuje opuchy.

Vývoj placenty
ZDROJ: rumruay/Shutterstock.com

Koho ohrozuje preeklampsia najčastejšie?

Keďže nie sú známe presné príčiny vzniku preeklampsie, je ťažko povedať, u koho sa počas tehotenstva vyvinie a u koho nie. Existuje však niekoľko rizikových faktorov, ktoré vám môžu napovedať, či sa radíte medzi ženy so zvýšeným rizikom vzniku preeklampsie. Medzi spomínané rizikové faktory patria:

  • diabetes,
  • vysoký krvný tlak (aj pred tehotenstvom),
  • chronické ochorenie obličiek,
  • autoimunitné ochorenia ako systémový lupus, antifosfolipidový syndróm,
  • vek nad 40 rokov,
  • prvé tehotenstvo,
  • viacpočetné tehotenstvo,
  • obezita (BMI v hodnote 35 a viac),
  • pozitívna rodinná anamnéza.

Príznaky

Monitorovanie krvného tlaku je dôležitou súčasťou prenatálnej starostlivosti, pretože prvým príznakom preeklampsie býva zvyčajne zvýšenie krvného tlaku (systolický nad 140 mmHg a diastolický nad 90 mmHg). Medzi ďalšie príznaky preeklampsie patria:

  • zvýšené hodnoty bielkovín v moči – proteinúria,
  • znížený objem vylučovaného moču, menej ako 500ml – oligúria,
  • závažné bolesti hlavy, citlivosť na svetlo, zahmlené videnie,
  • bolesti pod rebrami na pravej strane,
  • znížené hodnoty krvných doštičiek,
  • dýchavičnosť spôsobená opuchom pľúc,
  • opuchy, najmä končatín a tváre – tie sa ale vyskytujú aj pri zdravom tehotenstve, tým pádom ich nemožno považovať za spoľahlivé ukazovatele.

Komplikácie

Preeklampsia môže prerásť do eklampsie, prípadne sa môže vyvinúť HELLP syndróm. Obe diagnózy predstavujú život ohrozujúci stav.

Eklampsia

Pokiaľ sa preeklampsia nezdetekuje včas, môže rýchlo postúpiť do druhej fázy s názvom eklampsia. O eklampsii hovoríme vtedy, keď sa u pacientky ku všetkým komplikáciám pridajú aj tonicko-klonické kŕče. Klonické kŕče sú krátko trvajúce zášklby, na rozdiel od  dlhotrvajúcich svalových kontrakcií, ktoré nazývame tonické kŕče. Eklampsia sa radí medzi život ohrozujúcu komplikáciu tehotenstva.

HELLP syndróm

HELLP syndróm predstavuje život ohrozujúci stav, ktorý sa vyvinie približne u 10 až 20% žien trpiacich závažnou preeklampsiou. Pomenovanie HELLP je anglická skratka na opis klinických príznakov sprevádzajúcich tento stav. Medzi spomínané príznaky zaraďujeme:

  • hemolýzu – rozpad červených krviniek (Hemolysis)
  • zvýšenú produkciu pečeňových enzýmov (Elevated Liver Enzymes)
  • zníženie počtu krvných doštičiek, ktoré sa spotrebúvajú na vznik krvných zrazenín  (Low Platelet Count)

Vznik HELLP syndrómu môžeme pozorovať u tehotných žien s preeklampsiou väčšinou v poslednom trimestri tehotenstva, ale v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj skôr alebo naopak až po pôrode. Faktory, ktoré zvyšujú riziko jeho výskytu, sú napríklad pretrvávajúci vysoký krvný tlak, diabetes, obezita, vyšší vek matky, viacpočetné tehotenstvo a tiež situácia, že sa tento syndróm vyskytol už aj vo vašom predošlom tehotenstve.

Príznaky HELLP syndrómu nemusia byť u každej tehotnej ženy rovnaké. Medzi bežné príznaky HELLP syndrómu zaraďujeme:

  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti brucha obzvlášť v hornej časti napravo,
  • celkový pocit únavy,
  • opuchy hlavne v oblasti hlavy a rúk.

Vo výnimočných prípadoch sa môže objaviť dezorientovanosť a záchvaty ako dôsledok pokročilého štádia HELLP syndrómu.  HELLP syndróm môže byť veľmi ťažké diagnostikovať, najmä ak ho nesprevádza vysoký krvný tlak a bielkoviny v moči. Jeho príznaky sa často zamieňajú s príznakmi gastritídy, črevnej chrípky, akútnej hepatitídy, ochorením žlčníka alebo inými ochoreniami.

Niektoré štatistiky uvádzajú až 30% smrtnosť HELLP syndrómu. Preto je kriticky dôležité, aby tehotné ženy poznali túto diagnózu a jej príznaky. Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek z vyššie spomínaných príznakov, okamžite kontaktujte lekára alebo rýchlu zdravotnú pomoc.

Najčastejšími dôvodmi kritického ochorenia matky či dokonca jej smrti je ruptúra (pretrhnutie) pečeňe alebo mozgová mŕtvica (mozgový edém alebo mozgové krvácanie). Týmto sa dá predísť, ak sú komplikácie podchytené včas.

Liečba

Jediný spôsob, ako je možné preeklampsiu vyliečiť, je pôrod. Pokiaľ je vaše dieťatko dostatočne vyvinuté, lekár môže odporučiť vyvolanie pôrodu alebo vykonať cisársky rez. Takýto scenár môže nastať spravidla po 37.  týždni tehotenstva. Ak by sa náhodou stalo, že dieťatko ešte nie je dostatočne vyvinuté, je potrebné získať viac času na jeho vývin. Lekár vám v takomto prípade naordinuje pokoj na lôžku, medikamenty na mierne zníženie tlaku a častejšie návštevy jeho ordinácie za zámerom kontroly krvi, moču a monitorovania srdca bábätka. V prípade závažnejšej preeklampsie môže byť nutná hospitalizácia zahŕňajúca podávanie liekov proti kŕčom a taktiež liekov (kortikosteroidov) na urýchlenie vývoja pľúc bábätka.  

Vysoký krvný tlak
ZDROJ: Sukjai photo/Shutterstock.com

Prevencia

V súčasnosti neexistujú žiadne prostriedky na prevenciu preeklampsie. Jediné, čo môžete urobiť, je poznať príznaky preeklampsie a včas na ne reagovať.  Nasledovné kroky vám pomôžu znížiť riziko vážnych komplikácií, ktoré sprevádzajú preeklampsiu:

  • Absolvujte všetky pravidelné prenatálne kontroly, počas ktorých vám lekár zmeria tlak, vyšetrí krv, proteíny v moči a zhodnotí rast a celkové prospievanie bábätka.
  • Informujte svojho lekára o komplikáciách vašich predchádzajúcich tehotenstiev a o rodinnej anamnéze, t.j. ak ktokoľvek z členov vašej rodiny mal HELLP syndróm, preeklampsiu alebo akúkoľvek tehotenskú komplikáciu súvisiacu s vysokým krvným tlakom.
  • Sledujte svoju hmotnosť a krvný tlak (najmä ak ste mali vysoký krvný tlak aj pred tehotenstvom).
  • Znižovanie krvného tlaku: ak máte zvýšené riziko vzniku preeklampsie, váš lekár vám môže predpísať nízke dávky aspirínu alebo kalcium, alebo polohu v ľahu na ľavej strane pri oddychovaní/spánku.
  • Stravujte sa zdravo a nezanedbávajte pravidelný pohyb.
Preventívne prehliadky
ZDROJ:Blue Planet Studio/Shutterstock.com

Môže sa preeklampsia vyvinúť aj po pôrode?

Áno, čítate správne, aj takáto situácia môže nastať. Spravidla to býva 48 hodín po pôrode, avšak môže sa objaviť aj neskorá popôrodná preeklampsia, a to až do šiestich týždňov po narodení dieťatka. Tento zriedkavý stav sa objavuje, ak máte po pôrode zvýšený tlak a zvýšené hodnoty bielkovín v moči. Veľa žien, ktoré majú popôrodnú preeklampsiu, nemusia počas tehotenstva vykazovať žiadne symptómy.

Príznaky popôrodnej preeklampsie sú identické s príznakmi tehotenskej preeklampsie. Môžu zahŕňať vysoký tlak, bolesti hlavy, zmeny videnia, citlivosť na svetlo, bolesti v oblasti brucha na pravej strane pod rebrami a znížené vylučovanie moču.  Aj keď sa vyskytuje len zriedkavo, treba si na ňu dávať pozor, pretože neliečená môže spôsobiť nepríjemné svalové kŕče a iné závažné komplikácie, ako napríklad popôrodnú eklampsiu, pľúcny edém, mŕtvicu alebo tromboembóliu.

Štúdie taktiež poukazujú aj na fakt, že ženy trpiace preeklampsiou či už tehotenskou alebo popôrodnou majú dvojnásobne zvýšené riziko vzniku cukrovky. 

Preto dbajte na to, aby ste aj po pôrode nezanedbávali dôležité lekárske prehliadky.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

HELLP Syndrome

What is HELLP Syndrome?

Pre-eclampsia: Information and support

Postpartum preeclampsia

Everything you need to know about preeclampsia

Redakcia portálu Lekár.sk