01.07.2020 • 10 minút na prečítanie

Všetko, čo potrebujete vedieť o rizikovom tehotenstve

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rizikové tehotenstvo sa vyskytuje čoraz častejšie. Je to spôsobené jednak tým, že vieme viac o rizikových faktoroch ohrozujúcich život matky alebo plodu a tiež rastú počty žien s určitými typmi ochorení. Až 39% na Slovensku je označených ako rizikových. Preto sme pre vás pripravili článok, v ktorom sa budeme venovať rizikovému tehotenstvu od A po Z. Odpovieme vám na otázky:

  • aké sú najčastejšie rizikové faktory, ktoré tehotenstvo môžu ohroziť, 
  • čo robiť, ak lekár označil vaše tehotenstvo ako rizikové,
  • ako minimalizovať komplikácie v tehotenstve,
  • aké ochorenia a komplikácie môžu tehotenstvo sprevádzať,
  • pri akých príznakoch okamžite kontaktovať odbornú zdravotnú pomoc.

Čo je rizikové tehotenstvo?

Väčšina tehotenstiev prebieha celkom normálne, nevyskytujú sa pri nich žiadne problémy a tehotná žena ani neudáva prítomnosť žiadnych rizikových faktorov, ktoré by mohli priebeh tehotenstva ohroziť. Takéto tehotenstvo označujeme ako tehotenstvo s fyziologickým priebehom

Ak lekár pri prenatálnej kontrole odhalil prítomnosť rizikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť neúspešného tehotenstva,  takéto tehotenstvo sa označuje za rizikové. Do tejto kategórie patrí v súčasnosti podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií približne 39% všetkých tehotenstiev. Rizikové tehotenstvo sa môže skončiť buď potratom, predčasným pôrodom alebo narodením dieťatka s postihnutím. Tiež sa môže zvýšiť pravdepodobnosť výskytu komplikácií a chorobných stavov, ktoré môžu ohroziť život tehotnej ženy alebo nenarodeného dieťatka. Vo väčšine prípadov sa však nič také neudeje a tehotenstvo sa končí narodením zdravého dieťatka.

Za patologické tehotenstvo je považované tehotenstvo, pri ktorom bol zistený chorobný stav, ktorý môže vyústiť do ohrozenia alebo poškodenia tehotnej matky alebo plodu.  

Aké rizikové faktory ohrozujú tehotenstvo?

Za rizikové faktory sa považujú predovšetkým:

Vek matky 

Ak otehotniete mladšia ako 17 rokov, alebo ak máte viac ako 35 rokov, je väčšia pravdepodobnosť, že vaše tehotenstvo budú sprevádzať komplikácie ako gestačný vysoký krvný tlak alebo preeklampsia. Riziko potratu a genetických defektov sa po 40. roku života tiež zvyšuje.

Nadváha a obezita, ale i celková nízka hmotnosť

Ženy, ktoré sú obézne, majú väčšie riziko vzniku tehotenskej cukrovky, hypertenzie a preeklampsie počas tehotenstva. Obezita je jedným z jediných zdravotných problémov ovplyvňujúcich tehotné ženy, preto odborníci povzbudzujú ženy k chudnutiu prostredníctvom zdravých stratégií. Za rizikový faktor sa považuje aj nadmerný prírastok hmotnosti (viac ako 10 kg) počas tehotenstva, ale aj celková nízka hmotnosť tehotnej ženy.

Existujúce ochorenia a zdravotné ťažkosti, ktorými žena trpí ešte pred tehotenstvom 

K nim patrí najmä vysoký krvný tlak, pľúcne, obličkové alebo srdcové problémy, diabetes, autoimunitné ochorenia, ochorenia štítnej žľazy, anémia a iné hematologické ochorenia, genetické ochorenia, sexuálne prenosné choroby, alebo chronické infekcie, ako je vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV).

Viacpočetné tehotenstvo

Ak čakáte dvojičky, riziko možných komplikácií narastá. U žien s viacnásobným tehotenstvom je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinie preeklampsia alebo hrozí predčasný pôrod. Viacpočetné tehotenstvá predstavujú tiež vyššie riziko anomálií a problémov s rastom, najmä ak deti zdieľajú placentu. Zvyčajne lekár odporučí, ako a kedy majú byť deti porodené, v rizikových prípadoch môže byť žena hospitalizovaná a sledovaná odborníkmi.

pregnant twins
ZDROJ:CLIPAREA l Custom media/Shutterstock.com

Rizikovými tehotenstvami bývajú označené aj tehotenstvá po umelom oplodnení a liečbe neplodnosti.

Životný štýl

Určite netreba pripomínať, že fajčenie, alkohol a užívanie drog vážne ohrozujú vaše nenarodené dieťa.  Špeciálnou spoločenskou témou je alkohol a všeobecne prevláda názor, že pohárik nemôže uškodiť. Majte sa však na pozore a alkoholu sa počas tehotenstva zďaleka vyhnite. 

pregnant woman smoking and drinking
ZDROJ:VALUA STUDIO/Shutterstock.com

Keď konzumujete alkoholické nápoje, alkohol prechádza z vašej krvi cez placentu do krvi dieťaťa. Pečeň je jeden z posledných vyvíjajúcich sa orgánov a dozrieva až v posledných štádiách tehotenstva. Dieťatko vo vašom lone nedokáže teda spracovať alkohol a ten môže vážne ohroziť jeho vývoj, poškodiť mozog ako aj iné orgány. Požívanie alkoholu v prvých 3 mesiacoch tehotenstva zvyšuje riziko spontánneho potratu, predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej váhy. Ak pijete po prvých troch mesiacoch, môže to poznačiť vaše dieťa na celý život. Dieťatku hrozí takzvaný Fetálny alkoholový syndróm (FAS). Takéto dieťatká môžu mať:

  • nízku pôrodnú hmotnosť,
  • viditeľné zmeny na tvári,
  • trvalé poškodenie mozgu,
  • poruchy vnímania a správania, rôzne intelektuálne ako aj emocionálne problémy.

Niektoré z príznakov sa môžu objaviť až v neskoršom veku. Vedci nevedia presne určiť, aké množstvo alkoholu je pre dieťatko bezpečné. Preto, všeobecné odporúčanie je vyhnúť sa alkoholu a nepiť ani v malom množstve. 

História predchádzajúcich tehotenstiev 

Ak ste mali akékoľvek komplikácie počas predchádzajúceho tehotenstva, hrozí, že rovnakým problémom môžete čeliť aj v tomto tehotenstve. Môže to byť napríklad preeklampsia, gestačná cukrovka, gestačný vysoký krvný tlak, spontánny potrat v minulosti, predčasné pôrody, mimomaternicové tehotenstvá a podobne.

Rodinná anamnéza

Do rizikových faktorov sa zaraďuje aj rodinná anamnéza, predovšetkým genetické poruchy. Genetický skríning pred počatím sa v posledných rokoch stal bežným, keďže technológia pokročila a testovanie sa stalo dostupnejším. Ak máte rodinných príslušníkov s určitým ochorením alebo ak patríte k etnickej príslušnosti, ktorá má väčšie riziko vzniku špecifických ochorení (napríklad kosáčikovitá anémia alebo Tayova-Sachsova choroba), na posúdenie rizika pre vás a vášho partnera môžete použiť genetický skríning. Krvným testom sa môžu vyšetriť aj bežné genetické stavy, ako je cystická fibróza alebo spinálna svalová atrofia.

Socio-psychologické rizikové faktory

Faktorom z tejto oblasti sa venuje asi najmenej pozornosti. Na výsledok tehotenstva, zdravie ženy i dieťaťa majú však veľmi dôležitý vplyv.  Určité skupiny žien sú oveľa náchylnejšie na psychologické problémy počas tehotenstva. Patria k nim adolescenti, ženy užívajúce drogy, ženy s predchádzajúcou históriou psychiatrických ochorení (ako depresia, bipolárna porucha, schizofrénia a pod.), ženy s predchádzajúcimi neúspešnými tehotenstvami, ženy s viacpočetným tehotenstvom, ženy, ktoré majú vážne zdravotné alebo fyzické problémy (rakovina, cukrovka) ako aj ženy s predchádzajúcou popôrodnou depresiou alebo psychózou.

Rovnako aj ženy bez adekvátneho sociálneho zázemia a podpory partnera, bez domova, obete domáceho násilia alebo ženy s inými fyzickými alebo emocionálnymi traumami majú vyššie riziko psychologických problémov počas tehotenstva. Takýto stres počas tehotenstva môže významne negatívne ovplyvniť matku a mať vplyv na nízku pôrodnú váhu novorodenca z dôvodu zvýšenej prítomnosti stresového hormónu – kortizolu – v krvi.  Štúdie poukazujú, že takýto stres má neželané následky na správanie detí a ich fungovanie do 3 rokov života, ale i starších, najmä ak depresia u ich matiek nebola liečená.

Nadmernú psychickú záťaž spôsobenú predovšetkým obavami predstavujú aj časté ultrazvukové vyšetrenia. V prípade objavenia abnormalít vo vývine plodu sa strach tehotnej ženy zvyšuje, je nútená podstúpiť ďalšie vyšetrenia, čo spôsobuje opäť narastanie obáv o zdravie nenarodeného dieťatka. Určite je najdôležitejší dobre fungujúci vzťah medzi lekárom a tehotnou ženou, aby jej každá informácia bola podávaná vhodným spôsobom s vysokou mierou empatie.

Čo robiť, ak bolo vaše tehotenstvo označené ako rizikové?

Prítomnosť rizikových faktorov zisťuje váš gynekológ už pri prvej prenatálnej kontrole pri všeobecnom prenatálnom skríningu. Ďalšie rizikové faktory môžu byť zistené aj pri ďalších prehliadkach použitím klinických vyšetrovacích metód, avšak drvivá väčšina býva odhalená gynekológom len na základe vedeného rozhovoru s tehotnou ženou. Ak vám lekár povedal, že máte rizikové tehotenstvo, určite nepanikárte. Prítomnosť rizikových faktorov ešte nemusí nevyhnutne znamenať, že vaše tehotenstvo sa skončí neúspešne. Môže prebiehať celkom normálne a skončiť pôrodom zdravého dieťatka. 

O všetkých rizikových faktoroch pred tehotenstvom i tehotenských komplikáciách vedie váš gynekológ/pôrodník záznamy na poslednej strane v tehotenskej knižke. 

Váš lekár vás bude volať častejšie na prehliadky (každých 14 dní, niekedy i častejšie) a sledovať stav vás i vášho dieťatka. Súčasťou pravidelnej kontroly je meranie tlaku i vyšetrenie moču na prítomnosť bielkovín. Lekár bude sledovať rast vášho dieťatka.  Súčasťou vyšetrenia môže byť aj ultrazvuk prípadne iné klinické vyšetrovacie metódy. O tom, aké skríningové vyšetrenia môžete absolvovať počas vášho tehotenstva, sa môžete dozvedieť v našom článku Skríningové vyšetrenia v tehotenstve.  

Ultrazvuk
ZDROJ:Gorordenkoff/Shutterstock.com

Lekár vám tiež môže nariadiť oddych na lôžku, či už doma alebo v nemocnici, až kým je dieťatko dostatočne staré na bezpečný pôrod. Ak existuje odôvodnená obava o váš život alebo o život vášho dieťatka, lekár sa môže rozhodnúť i pre predčasný pôrod. 

Ak je tehotenstvo považované za rizikové, váš gynekológ vás môže odporučiť k perinatológovi. Perinatológ je špecialista pre matku a plod, je pôrodníkom so špeciálnym vzdelaním v oblasti vysokorizikovej tehotenskej starostlivosti.

Nezabudnite, že kľúčovú úlohu zohrávate vždy vy. Preto absolvujte všetky plánované prenatálne návštevy u lekára, dodržiavajte jeho rady a odporúčania.  

Prevencia komplikácií v tehotenstve

Ak plánujete otehotnieť, je prirodzené, že sa budete snažiť urobiť všetko preto, aby ste sa rizikovému tehotenstvu vyhli. Aj keď nemáte zdravotný problém, mnohí lekári odporúčajú pred počatím navštíviť aj s partnerom odborníka, aby zistil, či ste s partnerom kompatibilný. Tiež sa odporúča uistiť sa, že ste obaja pred otehotnením zdraví, samozrejme najmä matka. 

Ak máte vážne ochorenie, ako je diabetes, ochorenie srdca, vysoký krvný tlak, ochorenie obličiek alebo lupus, je veľmi dôležité naplánovať si tehotenstvo len za predpokladu, že vaše ochorenie sa primerane lieči a že váš zdravotný stav je na tehotenstvo optimálny už pred počatím. Ak trpíte napríklad ochorením diabetes mellitus, potrebujete mať hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Určite sa zamerajte na úpravu vášho životného štýlu, ktorá by mala zahŕňať:

  • konzumáciu kyseliny listovej každý deň otehotnením i aj počas neho (odporúčaná denná dávka je 400 mikrogramov);
  • podpora imunity – buď doplnkami voľno dostupnými v lekárni alebo upravenou stravou (veľa ovocia, zeleniny, atď.);
  • zdravá strava a udržiavanie správnej váhy;
  • pravidelná fyzická aktivita (pokiaľ lekár nezhodnotí, že by to mohlo byť nebezpečné);
  • vyhýbanie sa cigaretám, alkoholu a drogám, aj liekom (s výnimkou liekov schválených lekárom); 
  • vyhýbajte sa röntgenovému žiareniu a iným potenciálnym zdrojom radiácie;
  • absolvujte testy na infekčné ochorenia a potrebné očkovania;
  • pravidelná návšteva svojho lekára.
happy pregnant woman cooking
ZDROJ:Ivak Kruk/Shutterstock.com

Patologické tehotenstvo: najčastejšie diagnózy a komplikácie

Ak sa v priebehu tehotenstva už vyskytne zdravotný problém alebo ochorenie, či už tehotnej ženy alebo plodu, tehotenstvo sa označuje ako patologické. Tu je už potrebné problém riešiť, aby neohrozil život matky alebo nenarodeného dieťatka. V stručnosti rozoberieme najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia a komplikácie, ktoré môžu nastať.

Gestačný diabetes alebo tehotenská cukrovka

Ak má žena cukrovku skôr, ako otehotnie, odporúča sa poradiť sa s diabetológom, ktorý bude monitorovať zdravotný stav a určí správnu liečbu. Gestačný diabetes predstavuje typ cukrovky, ktorá sa prejaví počas tehotenstva.

Jedným s rizikových faktorov, kedy vám táto komplikácia hrozí je ak je Vaše BMI viac ako 30. Túto informáciu môžete získať u odborníka na výživu a aj na rôznych weboch, kde sú to však len orientačné čísla. V prípade, že nejde o vaše prvé tehotenstvo a už pred tým, v minulých tehotenstvách, sa u vás objavil gestačný diabetes alebo ak vaše prvé dieťatko vážilo viac ako 4,5 kilogramov a viac, existuje veľká pravdepodobnosť, že gestačný diabetes vás bohužiaľ neminie ani toto tehotenstvo. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje výskyt ochorenia u matky je rodinná predispozícia. Znamená to, že pokiaľ sa v rodine objavil diabetes, môžete patriť do rizikovej skupiny. Najčastejšími príznakmi v momente, keď matke stúpne hladina glukózy v krvi príliš vysoko, sú: sucho v ústach, pocit smädu, častá potreba močiť a únava.

Aké komplikácie vám gestačný diabetes môže spôsobiť? 

Jedným z najčastejších komplikácií je hypertrofia plodu. Znamená to, že dieťa môže mať vyššiu hmotnosť aj veľkosť, v takomto prípade je veľká pravdepodobnosť, že lekári pristúpia pri pôrode k cisárskemu rezu. Ďalším problémom, ktorý tehotenská cukrovka spôsobuje, je nadmerné množstvo plodovej vody, ktorá môže vyvolať predčasný pôrod. Za predčasný pôrod sa považuje pôrod pred 37. týždňom tehotenstva. Súčasťou tohto ochorenia môže byť aj s novorodenecká žltačka, nízka hladina glukózy u novorodenca ale aj vysoký krvný tlak matky. Ženy s gestačným diabetom však môžu mať zdravé tehotenstvo a celkom zdravé narodené dieťatko, ak sa riadia liečebným plánom lekárov. Lekár bude počas celého tehotenstva sledovať rast a zdravie dieťaťa, monitorovať hladinu glukózy a prípadne určí liečbu. Obvykle sa diabetes po pôrode vylieči. V niektorých prípadoch však existuje zvýšené riziko, že prerastie do diabetu 2. typu.

Vysoký krvný tlak a preeklampsia

Ak trpíte vysokým krvným tlakom už pred tehotenstvom, je dôležité aby ste boli počas tehotenstva sledovaná svojím lekárom. Gynekológ bude sledovať rast plodu, no v niektorých prípadoch musí byť liečba hypertenzie v tehotenstve upravená. Niektoré lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku sú kontraindikované, čo znamená, že v tehotenstve musia byť vylúčené.

Preeklampsia predstavuje ochorenie ciev placenty, ktoré charakterizuje vysoký krvný tlak a znaky poškodenia ďalších orgánov, najčastejšie pečene a obličiek. Vyskytuje sa typicky až po 20. týždni tehotenstva. 

Preeklampsia sa niekedy vyvinie celkom bez príznakov. Najčastejšími príznakmi však býva:

  • prítomnosť bielkovín v moči prípadne ďalšie príznaky problémov s obličkami, ako napríklad nedostatočné močenie,
  • intenzívna bolesť hlavy,
  • bolesť v hornej časti brucha, typicky na pravej strane,
  • znížená funkčnosť pečene,
  • nevoľnosť alebo zvracanie,
  • obmedzenie videnia, vrátane čiastočnej straty zraku, rozmazané videnie alebo precitlivosť na svetlo,
  • trombocytopénia (znížené množstvo červených krviniek v krvi).
  • problémy s dýchaním, ktoré spôsobuje prítomnosť tekutiny v pľúcach

Vyskytuje sa aj opuch končatín a tváre a náhly nárast hmotnosti, tieto prejavy sa však často vyskytujú aj pri fyziologických tehotenstvách.  

Ak sa preeklampsia nelieči, môže predstavovať pre matku i nenarodené dieťa vážne, dokonca smrteľné komplikácie. Keďže placenta nedokáže plniť svoju funkciu, dieťa je ohrozené nedostatočným prísunom krvi, kyslíka a teda aj nedostatkom živín. Tehotnej žene  hrozí riziko poškodenia pečene, pľúc, očí, obličiek, môže spôsobiť porážku alebo iné poranenie mozgu, odtrhnutie placenty, preeklampsiu ako aj HELLP syndróm.

Preeklampsia
ZDROJ:adriaticfoto/Shutterstock.com

Najúčinnejšou liečbou preeklampsie je pôrod. Čím vážnejšia je vaša preeklampsia a čím skôr sa v priebehu tehotenstva vyskytne, tým väčšie riziko predstavuje pre vás i vaše dieťa. Preeklampsia môže vyžadovať vyvolanie pôrodu, cisársky rez, prípadne plánovaný vaginálny pôrod. Váš pôrodník vám vysvetlí, ktorý spôsob pôrodu je pre vašu konkrétnu situáciu najvhodnejší. V prípade stredne ťažkej preeklampsie lekár typicky nariadi oddych na lôžku, lieky na zníženie krvného tlaku, krvné testy a testy moču, monitorovanie srdečného tepu plodu a časté ultrazvukové vyšetrenie, magnéziové injekcie. Tiež môže nariadiť hospitalizáciu. Po pôrode môže trvať 1-6 týždňov, kým symptómy preeklampsie celkom pominú. Zriedkavo sa vyvinie preeklampsia po pôrode, označuje sa ako postpartum preeklampsia.

Placenta previa alebo vcestná placenta

Placenta sa počas tehotenstva vyvíja v maternici matky a je prichytená o bočnú stranu maternice. Zabezpečuje plodu kyslík, živiny a odvádza odpad z tela dieťatka. Placenta je s plodom prepojené prostredníctvom pupočnej šnúry. Placenta previa je stav, pri ktorom je placenta umiestnená v spodnej časti maternice a čiastočne alebo úplne zakrýva krčok maternice. Placenta sa môže oddeliť od maternice, keď sa krčok maternice začne otvárať pri pôrode a spôsobiť tak krvácanie. Placenta previa sa štatisticky vyskytuje v 1 prípade z 200 tehotenstiev. Najčastejšie sa prejavuje bezbolestným krvácaním v treťom trimestri tehotenstva. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať predčasné kontrakcie, dieťa v polohe koncom panvovým alebo v priečnej polohe, zväčšená maternica.

placenta previa
ZDROJ:Maniki_rus/Shutterstock.com

Ak je placenta previa včas diagnostikovaná, pri dodržiavaní liečebného režimu sa končí väčšinou narodením zdravého bábätka. Liečba zahŕňa pokoj na lôžku a časté kontroly. V závislosti od gestačného veku plodu môže pôrodník naordinovať steroidné injekcie za účelom urýchlenia vývoja pľúc. Ak sa objaví nekontrolované krvácanie, okamžite sa pristupuje k cisárskemu rezu. V prípade dobrých podmienok môžu ženy, ktoré majú marginálnu vcestnú placentu porodiť vaginálne. Pri čiastočnej alebo úplnej vcestnej placente sa pôrod rieši vždy cisárskym rezom za účelom zabránenia krvácaniu. 

Anémia v tehotenstve

V priebehu tehotenstva sa objem krvi zväčší zhruba o 20-30%, aby bolo vaše telo schopné zabezpečovať rast dieťatka. Ak však neprijímate dostatok železa, alebo iných živín, vaše telo nedokáže vytvárať dostatočný počet zdravých červených krviniek na transport kyslíka do vašich tkanív ako aj do tela plodu. Takýto stav sa nazýva anémia alebo tiež chudokrvnosť. 

V priebehu tehotenstva sa môže vyvinúť anémia najmä z nasledovných dôvodov:

  • Nedostatok železa
  • Nedostatok folátu (vitamín B9 – v syntetickej forme známy ako kyselina listová) a vitamínu B12 

Mierna anémia je počas tehotenstva normálna a vyplýva z nárastu objemu krvi. Silná a neliečená anémia však môže znamenať vážne zdravotné následky pre vás i vaše dieťa. Ak máte silnú anémiu, je trikrát pravdepodobnejšie, že vaše dieťatko bude mať oneskorený vnútromaternicový vývoj a nízku pôrodnú váhu. Až polovica detí anemických matiek sa rodí predčasne. Aj mierne krvácanie pri pôrode môže byť pre vás život ohrozujúce a nevyhnete sa transfúzii. 
Neliečená anémia z dôsledku nedostatku folátu a vitamínu B12 zvyšujú aj riziko vážnych vrodených vád chrbtice a mozgu (defekty neurálnej trubice).

Anémiou ste viac ohrozená, ak patríte do niektorej z nasledujúcich skupín:

  • máte viacpočetné tehotenstvo,
  • boli ste nedávno tehotná,
  • ak často vraciate z dôvodu rannej tehotenskej nevoľnosti,
  • konzumujete nedostatok potravín obsahujúcich železo,
  • mali ste anémiu pred otehotnením.

Pri tehotenstve narastá potreba železa 2 až 3 krát a potrebá folátu až 10-20 krát. Najčastejšími príznakmi anémie v tehotenstve sú:

  • bledá pokožka, pery a nechty,
  • pretrvávajúca únava až slabosť,
  • bolesť hlavy a závrate,
  • lapanie po dychu,
  • zvýšená tepová frekvencia (tachykardia),
  • problémy s koncentráciou.

Súčasťou prenatálnych kontrol je aj krvný rozbor, prostredníctvom ktorého sa zisťuje, či máte anémiu. Zisťuje sa hladina hemoglobínu a hemakritu (pomer medzi objemom bunkovej časti krvi, teda najmä červených krviniek, a objemom celej krvi v krvi). Zdravá tehotná žena by mala mať hodnoty hemaglobínu >110 g/l a hematokritu 35-46%. 

Hlavnou príčinou anémie až v 90% prípadov je nedostatočná výživa. Anémia sa vyskytuje častejšie v druhom a treťom trimestri tehotenstva. 

Anémii sa najlepšie vyhnete pestrou a vyváženou stravou. Bohaté zdroje železa predstavujú najmä potraviny obsahujúce tzv. hemové železo (chudé červené mäso, hydina, ryby a vaječné žĺtky), sušené ovocie, zelená listová zelenia, strukoviny. Na trhu tiež existujú kvalitné prírodné doplnky obsahujúce železo (napr. Floradix, Eisenblut). Vstrebateľnosť železa zvyšuje jeho užívanie spolu s vitamínom C obsiahnutom napríklad v citrusových plodoch, jahodách, kivi, či paradajkách . Potraviny obsahujúce železo by nemali byť kombinované s takými potravinami, ktoré zabraňujú vstrebávaniu železa, ktoré obsahujú polyfenoly (určitá zelenina, káva), tanín (čaj), fytáty (otruby) a vápnik (mliečne výrobky). 

Nezabudnite tiež dopĺňať zásoby folátu (jeho umelá forma je známa ako kyselina listová). Obsahuje ho predovšetkým zelená listová zelenina, citrusy, brokolica, špargľa, avokádo, okra, orechy a semená. Ak ste vegán, nezabudnite na vitamín B12.

RH-inkompatibilita krvi matky a plodu (Rh negatívna matka a Rh pozitívne dieťa)

Rh faktor indikuje znamienko + alebo +- za označením vašej krvnej skupiny (napr. AB+). Rh faktor nijako neovplyvňuje vaše zdravie, stáva sa však dôležitým, ak otehotniete. Ak má žena negatívny Rh faktor (Rh-) a dieťatko má pozitívny Rh faktor (Rh+), imunitný systém ženy detekuje Rh+ proteín ako cudzí objekt, ktorý napadol vaše telo. Majte sa teda na pozore, ak máte negatívny Rh faktor a otec vášho dieťatka pozitívny Rh faktor. Za tejto konštelácii hrozí až v 50%, že aj vaše dieťa môže mať pozitívny Rh faktor

Skutočný problém nastáva pri tzv. Rh izoimunizácii – to znamená, že krv plodu sa premieša s krvou matky a jej imunitný systém začne vytvárať protilátky a napádať červené krvinky dieťatka. Krv matky sa môže dostať do kontaktu s krvou dieťatka pri:

  • spotnánnom potrate alebo pri prerušení tehotenstva,
  • mimomaternicovom tehotenstve,
  • traume počas tehotenstva,
  • amniocintéze alebo inej invazívnej procedúre počas tehotenstva,
  • pri pôrode.

Najčastejšie sa krv matky a dieťaťa dostane do kontaktu na konci tehotenstva – pri pôrode. To znamená, že Rh inkompatibilita vo veľkej väčšine prípadov nespôsobuje problémy pri prvom tehotenstve. Existujúce protilátky v krvi matky však môžu ovplyvniť jej budúce tehotenstvo, aj keď jej krv ešte neprišla do styku s krvou Rh pozitívneho plodu. 

Príznaky a komplikácie má v tomto prípade len plod resp. dieťa. Môžu byť od miernych až po život ohrozujúce. U detí sa môže vyvinúť hemolytické ochorenie zapríčinené ničením červených krviniek v krvi dieťatka. Chemická substancia, ktorá pri tomto procese vzniká, sa volá bilirubín. Zvýšená úroveň bilirubínu sa prejavuje:

  • žltačkou,
  • letargiou,
  • nízkym svalovým tonusom,
  • opuchom tela, ktorý môže spôsobiť zástavu srdca.

Po liečbe dieťatka tieto symptómy ustúpia.

Rh inkompatililita sa diagnostikuje pri prenatálnej kontrole rozborom krvi. Zisťuje sa Rh faktor ako aj prítomnosť protilátok v krvi matky. Ak je v krvi matky veľké množstvo protilátok, amniocentéza alebo odber pupočníkovej krvi pomôže odhaliť ochorenie plodu. Rozbor krvi odhalí tiež zvýšenú hladinu bilirubínu v krvi narodeného dieťatka, čo je tiež príznakom Rh inkompatibility.

Liečba a prevencia Rh inkompatibility

Ak lekár odhalil prítomnosť protilátok proti krvi dieťatka, vaše tehotenstvo bude ďalej pozorne sledovať a opätovne zisťovať ich hladinu.  

Ako prevenciu je možné použiť injekciu ľudského anti-D (Rh) imunoglobulínu (Rhega) v 28. týždni tehotenstva. Ďalšia dávka sa podáva 72 hodin po pôrode. Tento imunoglobín zabráni tvorbe protilátok v krvi matky. Injekcie sa zvyknú podávať aj rizikovým ženám po potrate a mimomaternicovom tehotenstve za účelom prevencie pri budúcich tehotenstvách. 

Pri pôrode je dôležité okamžité prestrihnutie pupočnej šnúry. 

V prípade postihnutia dieťatka liečba závisí od závažnosti ochorenia a môže zahŕňať vnútromaternicovú transfúziu, vyvolanie pôrodu, transfúziu dieťatka, fototerapiu a intravenóznu hydratáciu.

Prečítajte si tiež: Krvné skupiny: Aké krvné skupiny poznáme? Sú krvné skupiny dedičné? A ako sa podľa nich stravovať?

Infekčné ochorenia ohrozujúce tehotenstvo

Niektoré infekcie, ktoré nastanú počas tehotenstva predstavujú primárne riziko pre matku. Iné infekcie sa môžu preniesť na dieťa buď prostredníctvom placenty alebo počas pôrodu. Tieto infekcie predstavujú zdravotné komplikácie pre oboch.

Ďalšie z infekcií, ktoré prepuknú počas tehotenstva, môžu spôsobiť spontánny potrat, predčasný pôrod alebo vrodené vývojové vady. Môžu predstavovať dokonca ohrozenie života matky. Celkovo situáciu komplikuje aj fakt, že lieky, ktoré sa používajú na liečbu infekcií, môžu mať vážne vedľajšie účinky predovšetkým na nenarodené dieťa. 

K takýmto infekciám patria:

  • chrípka,
  • cytomegalovirus,
  • herpes simplex,
  • streptokok skupiny B,
  • hepatitída B,
  • HIV,
  • rubeola,
  • špeciálne zoonózy, prenosné zo zvierat na človeka (napr. toxoplazmóza, listerióza a pod.), ktoré sa môžu prejaviť vrodenými vývojovými vadami plodu, rastovou retardáciou, až predčasným ukončením tehotenstva.
toxoplasomsis pregnant woman with cat
ZDROJ:Konstantin Aksenov/Shutterstock.com

Najdôležitejším je preto vyhnúť sa infekciám v priebehu tehotenstva a minimalizovať tak riziko ohrozenia vás i vášho dieťatka. Snažte sa dodržiavať nasledovné odporúčania:

  • Často si umývajte ruky vodou a mydlom. Urobte tak
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
komplikácie v tehotenstvematernicanechutenstvopredčasný pôrodtehotenstvozranenia