27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Vitamíny v tehotenstve

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tehotenstvo kladie zvýšené nároky na primeraný prísun vitamínov a minerálov. Kyselina listová preukázateľne znižuje výskyt vád nervového systému a vrodených vývojových chýb. Vitamín C je nevyhnutný pre normálny vývoj placenty, napomáha aj lepšiemu vstrebávaniu železa. Jód je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Omega-3 mastné kyseliny sú potrebné pre vývoj mozgu plodu a neskoršiu zrakovú ostrosť dieťaťa.

Pre budúce mamičky je veľmi dôležitý primeraný prísun kyseliny listovej, železa, vitamínu C, jódu, vápnika, omega-3 mastných kyselín. Nemali by zabúdať ani na dostatočný prísun ostatných vitamínov skupiny B, ale tiež magnézia, fosforu, vitamínov D, E a zinku.

Kyselina listová (Acidum folicum, vitamín B9)

Dôležitá je pri tvorbe génov, prenášačov nervových impulzov, červených krviniek a tiež pri metabolizme aminokyselín. Prísun kyseliny listovej v dostatočnom množstve preukázateľne znižuje výskyt vád nervového systému a vrodených vývojových chýb ako je napr. rázštep chrbtice. V ideálnom prípade by sa malo začať s jej dopĺňaním už niekoľko mesiacov pred plánovaným otehotnením a pokračovať minimálne do konca prvého trimestra.

Miecha a mozog sa totiž vytvárajú už v prvých týždňoch tehotenstva. Odporúčaná denná dávka je 400 µg až 800 µg, maximálne 1 mg. Vhodnejšie sú výživové doplnky s obsahom aktívnej formy kyseliny listovej (metafolín, L-metylfolát). 

Do svojho jedálnička by sme mali zaradiť kvasnice, listovú zeleninu (šalát, špenát), bohaté na tento vitamín sú aj fazuľa, hrášok, maliny a čučoriedky.

Železo

Hrá veľmi dôležitú úlohu pri transporte kyslíka v organizme. Pri nedostatku železa hrozí anémia (chudokrvnosť). Rýchly rast tkaniva a väčší počet červených krviniek počas tehotenstva spôsobujú vyššiu spotrebu železa. Denný príjem by mal byť 10-15 mg, u tehotných 30-40 mg. Vo vašom jedálničku by preto malo mať miesto červené mäso, vajcia a strukoviny.

Vitamín C

Je nevyhnutný pre normálny vývoj placenty, napomáha aj lepšiemu vstrebávaniu železa. Podľa posledných výskumov je dôležitý aj pri vývoji mozgu, hlavne pamäťového centra. Počas tehotenstva stúpajú nároky na vitamín C približne o 30 %. Jedálny lístok by mal každý deň obsahovať čerstvú zeleninu a ovocie, v množstve minimálne 400 g.

Jód

Nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy a tým aj dostatočnú hladinu jej hormónov. Jeho nedostatok môže spôsobiť potrat, poruchu vývoja plodu, predčasný pôrod. Denný príjem by mal byť do 100 µg, u tehotných sa odporúčaný príjem jódu zvyšuje až na 250 µg. Prírodnými zdrojmi jódu sú morské riasy, ryby, višne, maliny, ríbezle, bazalka, cibuľa cesnak.

Vápnik

Dôležitý minerál pre tvorbu a pevnosť kostí, zubov. Odborníci upozorňujú na dôležitosť jeho príjmu už pred plánovaným tehotenstvom. Počas tehotenstva by mal byť príjem až 1200 mg denne. Náš jedálniček preto okrem mliečnych výrobkov môžeme spestriť makom, špenátom, kelom, vlašskými či lieskovými orechmi.

Omega-3 mastné kyseliny

Z výsledkov posledných štúdií vyplýva, že príjmom omega-3 mastných kyselín v dennej dávke 900 mg v druhej polovici tehotenstva môžete znížiť riziko vzniku atopického ekzému v prvom roku života dieťaťa. Výsledky poukazovali aj na 50 % zníženie rizika vzniku alergie na vaječnú bielkovinu.

DHA je skratka pre kyselinu dokosahexaénovú, ktorá je súčasťou omega-3 mastných kyselín. DHA je obzvlášť dôležitá pre vývoj mozgu plodu a neskoršiu zrakovú ostrosť dieťaťa.

Budúca mamička by mala prijímať 250 mg denne už od 13. týždňa tehotenstva. Jednoducho, morské ryby sú v jedálničku nevyhnutné. Ich konzumácia by však mala byť regulovaná kvôli možnému obsahu ťažkých kovov. Spestriť jedlo si môžete aj konopným olejom, mandľami a tofu, ktoré taktiež obsahujú nenasýtené mastné kyseliny.

Rozhodnutie je na vás

Denná potreba vitamínov a minerálov závisí od veku matky, jej zdravotného stavu a fázy tehotenstva. Je nesmierne dôležité, aby bol ich príjem dostatočný. Hlavným dôvodom užívania výživových doplnkov pre tehotné je fakt, že zo stravy nedostanú všetko a v takých množstvách, ako by v dnešnom prostredí mamička a dieťatko potrebovali. A to aj v prípade snahy o zdravú výživu so širokou škálou potravín.

Pre väčšinu žien je prospešné, keď začnú užívať vhodné výživové doplnky už pred plánovaným tehotenstvom, aby pri splodení a tehotenstve mali dostatok potrebných živín. Telo mamičky 9 mesiacov pracuje doslova za dvoch. Pomáhať mu správnou výživou je múdre rozhodnutie. Rozhodnutie o užívaní a type výživového doplnku je v rukách ženy, mala by sa predtým vždy poradiť s odborníkom.

Prečítajte si tiež: Nenechajte si pokaziť najkrajšie obdobie popôrodnou depresiou.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
liečivámaternicatehotenstvo