18.10.2024 • 8 minút na prečítanie

Aké ochorenia štítnej žľazy poznáme? Spoznajte jej najčastejšie poruchy a ich príznaky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Štítna žľaza ovplyvňuje rast a vývoj organizmu, ako aj nervový systém a srdce. Príznaky ochorenia štítnej žľazy preto pociťujeme na celom tele. 

Čo je to štítna žľaza a aká je jej úloha?

Štítna žľaza je najväčšia žľaza s vnútorným vylučovaním, pričom patrí k endokrinným žľazám, čo znamená, že hormóny, ktoré tvorí, sa vylučujú priamo do krvi. Hormóny štítnej žľazy stimulujú vývoj, rast a celkový metabolizmus tela, pôsobia na nervový systém a svalstvo a ovplyvňujú činnosť srdca.

Štítna žľaza má dva laloky, ktoré sú spojené mostíkom. Nachádza sa v podkoží na prednej strane krku pod štítnou chrupkou po oboch stranách priedušnice. Produkuje dôležité hormóny – tyroxín (fT4) a trijódtyronín (fT3).

Najčastejšie poruchy štítnej žľazy a ich príznaky

Poruchy štítnej žľazy sú po cukrovke druhé najčastejšie endokrinné ochorenia, ktoré postihujú veľmi veľké množstvo európskej populácie. Medzi najfrekventovanejšie patria:

  • znížená funkcia – hypotyreóza
  • zvýšená funkcia – hypertyreóza 
  • autoimunitné ochorenia – Hashimotova tyreoiditída a Graves-Basedowova choroba 
  • zápal štítnej žľazy, najmä po infekcii dýchacích ciest 
  • tumory – vo forme nezhubných uzlov a cýst alebo karcinómov 
  • vrodené defekty – nevyvinutie štítnej žľazy

Hypotyreóza

Je znížená funkcia štítnej žľazy s nedostatočným vylučovaním hormónov. Jej výskyt je pomerne vysoký – 4 až 7 % a prejavuje sa až 7-krát častejšie u žien ako u mužov. 

Príčiny a výskyt

Je bežnejšia u diabetikov a pacientov vo vyššom veku. Spravidla vzniká na podklade autoimunitného zápalu štítnej žľazy a tiež u ľudí po liečbe rádiojódom pre hyperfunkciu.

V minulosti bola u nás hypotyreóza spájaná s deficitom jódu v potrave pod 150 µg denne. Nedostatok hormónov štítnej žľazy spôsoboval poškodenie plodu a rozvoj tzv. kretenizmu. Vďaka zavedeniu jodizácie soli však našťastie v tejto súvislosti došlo k výraznému poklesu výskytu ochorenia. 

Diagnostika a liečba

Pri podozrení na hypotyreózu vám lekár odoberie krv a typicky je v laboratórnom náleze:

  • znížená hladina tyroxínu
  • zvýšená hladina TSH (tyreotropný hormón)

Výnimkou nie je ani klasické fyzikálne vyšetrenie pohmatom, či štítna žľaza nie je zväčšená. K diagnostike patrí aj USG vyšetrenie. 

Liečba hypotyreózy spočíva v doplnení chýbajúcich hormónov – tyreotropného, tyroxínu a trijódtyronínu liekmi, ktoré ich nahrádzajú a zmierňujú tak symptómy. 

Príznaky poruchy štítnej žľazy

Hypotyreóza vzniká obvykle nenápadne a príznaky zníženej činnosti štítnej žľazy môžu pripomínať prejavy iných chorôb (napr. ateroskleróza, reumatické procesy, neuropatia – bolesť nervov, anémia).

všeobecnézlá tolerancia chladu, zimomravosť
pocity tlaku na krku, poruchy menštruačného cyklu, zväčšená štítna žľaza, no môže byť aj zmenšená
očnéopuch viečok
kožnésuchá chladná koža môže byť i ľahko nažltnutá, vypadávanie laterálnej časti obočia, zhoršenie kvality vlasov a ich vypadávanie
svalovébolesti svalov a kĺbov
metabolicképrírastok na váhe, nie však extrémny
neuropsychickéspomalené myslenie a motorika, depresia
obehovépalpitácia (nepríjemné búšenie srdca), pomalý tep – bradykardia, kardiomegália (zväčšenie srdca), diastolická hypertenzia (zvýšenie krvného tlaku)

Jedným z príznakov hypotyreózy je aj myxedém – typický opuch pri ochorení štítnej žľazy.

Myxedémová kóma

Ide o vystupňovanú formu príznakov hypotyreózy až do život ohrozujúceho stavu. V súčasnosti je veľmi vzácna a vyskytuje sa hlavne u pacientov s neliečenou hypotyreózou.

Shutterstock.com

Hashimotova tyreoiditída

Táto forma zápalu je spojená so strumou (zväčšenie štítnej žľazy) a predstavuje autoimunitné ochorenie s tvorbou protilátok proti bunkám štítnej žľazy. Postupne tak dochádza k ich deštrukcii a zníženej produkcii hormónov. 

Struma vzniká v dôsledku nadmernej stimulácie zo strany podmozgovej žľazy, ktorá je akýmsi šéfom štítnej žľazy. Registruje, že štítna žľaza nepracuje, a tak sa ju snaží čoraz viac stimulovať tyreostimulačným hormónom, až sa bunky štítnej žľazy zväčšia. Choroba postihuje najmä ženy, a to 3 až 5-krát viac v porovnaní s mužskou populáciou. 

Zriedkavejšia je atrofická forma tyreoiditídy (atrofia je ubúdanie tkaniva štítnej žľazy), ktorá je závažnejšia ako Hashimotova struma, pretože sa pri nej rýchlejšie vyvíja hypotyreóza.

Hypertyreóza

Ide o poruchu štítnej žľazy definovanú zvýšenou sekréciou hormónov a zvýšenou reakciou periférnych tkanív a orgánov na tieto látky. Hypertyreóza sa môže nazývať aj tyreotoxikóza – zjednodušene: všetko, čoho máme príliš veľa, je pre nás toxické. 

Príčiny a výskyt

Príčiny hypertyreózy môžu byť rôzne. Medzi najčastejšie patria:

  • autoimunitné poruchy 
  • nadmerný príjem jódu
  • predávkovanie liekmi stimulujúcimi štítnu žľazu 
  • nádorové ochorenia spojené so zvýšenou tvorbou TSH (hormón podmozgovej žľazy, ktorý stimuluje štítnu žľazu k produkcii hormónov) 

Diagnostika a liečba

V porovnaní s hypotyreózou je výskyt hypertyreózy u diabetikov menej častý. Pri laboratórnom vyšetrení sú hodnoty:

  • fT3 a fT4 zvýšené,
  • TSH znížený často až pod hladinu merateľnosti, obvykle menej ako 0,1 mIU/l. Hodnota tohto hormónu je nízka, pretože, ako bolo spomenuté, pôsobí ako stimulant – ak je hormónov štítnej žľazy dosť, prestane sa produkovať. 

Liečba hypertyreózy spočíva v tlmení jej zvýšenej činnosti tyreostatikami. Je možné aj chirurgické odstránenie žľazy, kedy však vznikne nedostatok hormónov. 

Príznaky zvýšenej činnosti štítnej žľazy

Najbežnejším príznakom ochorenia je tachykardia a nepravidelná srdcová činnosť.

všeobecnénervozita, nespavosť, triaška, intolerancia tepla, úbytok hmotnosti
kostnéosteoporóza – rednutie kostí 
očnéexoftalmus (výstup očných gúľ z očnice), opuch viečok, konjunktivitída, dvojité videnie, útlak očného nervu
kožnéteplá a jemná koža, padanie vlasov, potenie, lámanie nechtov
svalovésvalová slabosť, myopatia (ochorenie svalov)

metabolické
váhový úbytok, vyššia chuť na jedlo, hyperglykémia, návaly, riedke stolice
neuropsychickéchvenie prstov a viečok, delírium, nepokoj, podráždenosť, úzkosť
obehovétachykardia, srdcové zlyhanie, anémia

Graves–Basedowova choroba

Toto ochorenie štítnej žlazy patrí k príčinám vzniku nadmernej funkcie štítnej žľazy. Až 4-krát viac postihuje ženy ako mužov. Ide o typické autoimunitné ochorenie, ktoré patrí medzi najrozšírenejšie choroby štítnej žľazy v celej Európe a Severnej Amerike.

Základnou príčinou choroby je tvorba abnormálnych imunoglobulínov, ktoré sa viažu na receptory TSH (tyreotropný hormón) – tento sa aktivuje a podnecuje štítnu žľazu, aby produkovala nadbytok hormónov. Ak ich máme dostatok, TSH za bežných okolností „odpočíva“, no takto je „nasilu“ aktivovaný a vzniká hypertyreóza na podklade autoimunitného ochorenia.

Ostatné zápaly štítnej žľazy

Tvoria skupinu chorôb s rôznym priebehom a prognózou – napríklad zápal štítnej žľazy je nejasného pôvodu. Objavuje sa najčastejšie po infekcii dýchacích ciest a môže prejsť do trvalej poruchy funkcie štítnej žľazy.

Shutterstock.com

Tumory štítnej žľazy

Väčšinu nádorov štítnej žľazy tvoria nezhubné formy prejavujúce sa v podobe uzlov a cýst, ktorých diagnostika je spravidla náhodná. 

Medzi najčastejšie tumory, ktoré tvoria až 85 % všetkých nádorov štítnej žľazy, patria:

  • papilárny karcinóm – metastázuje prevažne lymfatickou cestou do krčných lymfatických uzlín
  • folikulárny karcinóm – metastázuje krvnou cestou do kostí a pľúc
  • zriedkavejšie sú karcinómy vychádzajúce z parafolikulárnych buniek (medulárny karcinóm štítnej žľazy)

Príznaky karcinómu štítnej žľazy

Zhubné nádory sa prejavujú predovšetkým ako: 

  • tuhší uzol, ktorý si pacient sám náhodne nahmatá
  • zväčšovanie strumy
  • zlomenina pri metastázovaní do kostí

Typickým symptómom je hyperfunkcia a zvýšená koncentrácia kalcitonínu v krvi.

Vrodené defekty

K vrodeným defektom patrí agenéza – nevyvinutie štítnej žľazy, prípadne jej poškodenie počas vnútromaternicového vývoja a geneticky podmienené enzymatické poruchy tvorby jej hormónov.

Prejavujú sa hneď po narodení, a preto je dôležité včas ich diagnostikovať, aby vyvíjajúce sa dieťatko neohrozili hypotyreózou.

Záver

Hormóny štítnej žľazy majú vplyv na všetky orgánové systémy a sú potrebné pre normálnu funkciu väčšiny tkanív organizmu. Preto ak spozorujete niektoré z uvedených príznakov, vyhľadajte odbornú pomoc v ktorejkoľvek endokrinologickej ambulancii.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
štítna žľaza