25.03.2024 • 7 minút na prečítanie

Zvýšená funkcia štítnej žľazy – príznaky hypertyreózy postihujú všetky vekové kategórie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

U pacientov nad 60 rokov môže aj ťažká, život ohrozujúca hypertyreóza prebiehať nenápadne. Spoznajte preto príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy včas.

štítna žľaza

Čo je to hypertyreóza – zvýšená funkcia štítnej žľazy?

Zvýšená funkcia štítnej žľazy, odborne nazývaná hypertyreóza, je choroba, ktorá môže postihnúť každého z nás, bez ohľadu na vek. Výskyt zvýšenej činnosti štítnej žľazy je v našich končinách v rozmedzí 0,5 až 2,3 %.

Najčastejším dôvodom hypertyreózy je, že vaše telo začne bojovať proti štítnej žľaze a spustí tvorbu protilátok, ktoré na ňu útočia.

Štítna žľaza sa nevie brániť, a tak produkuje viac hormónov, ako váš organizmus potrebuje.

Pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy v ňom koluje nadbytok hormónov, kvôli čomu sa môžete cítiť nepríjemne: vaše srdce napríklad môže búšiť rýchlejšie, môžete sa viac potiť, pociťovať návaly tepla. Nie sú vylúčené však ani iné príznaky poruchy štítnej žľazy.

Aké sú príčiny hyperfunkcie štítnej žľazy?

Medzi najčastejšie patria:

  • Gravesova-Basedowova choroba, autoimunitné ochorenie, pri ktorom si organizmus vytvára protilátky proti štítnej žľaze. Tie sa „tvária“ ako stimulačné hormóny a „nútia“ štítnu žľazu produkovať hormóny napriek tomu, že ich je dostatok.
  • Toxická uzlová struma (zväčšenie štítnej žľazy) a toxický adenóm, pri ktorých dochádza k vlastnej nadprodukcii hormónov štítnej žľazy, čiže štítna žľaza sama produkuje viac hormónov bez iného stimulu.
  • Umelo zapríčinená hypertyreóza (hyperthyreosis factitia) je taktiež pomerne častá a je spôsobená nadmerným užívaním hormónov štítnej žľazy bez lekárskeho dohľadu s cieľom dosiahnuť lepšie výsledky v liečbe.

K ďalším príčinám hyperfunkcie patria zápaly štítnej žľazy alebo nádory. U starších ľudí môže byť zvýšené riziko vzniku hypertyreózy po užívaní liekov s vysokým obsahom jódu, ako napríklad amiodarón či jódové kontrastné látky, a to najmä u tých, ktorí trpia uzlovou strumou, kedy sú na štítnej žľaze prítomné malé alebo väčšie uzlíky. 

Aké sú najčastejšie príznaky hypertyreózy?

Klasické prejavy ovplyvňujú najmä váš metabolizmus, srdcovú činnosť, ale aj chuť do jedla. U seniorov hypertyreóza nezriedka prebieha s minimom prítomných príznakov.

Medzi najčastejšie symptómy hypertyreózy patria:

  • Zrýchlený pulz a nepokoj – vyskytuje sa pomerne hojne, je prítomný aj počas spánku (čím sa odlišuje napr. od zrýchleného tepu pri strese), ale často býva bez príznakov. Môže zhoršovať prejavy ischemickej choroby srdca a viesť k predispozícii na vznik fibrilácie predsiení.
  • Nadmerné potenie
  • Zrýchlenie metabolizmu – môžete evidovať zvýšenú telesnú teplotu až horúčku, neznášanlivosť tepla či stratu hmotnosti aj napriek zvýšenej chuti do jedla.
  • Porucha metabolizmu kostí – osteopénia a osteoporóza so zvýšeným rizikom typických zlomenín (zlomenina krčku stehnovej kosti, zlomenina predlaktia).
  • Očné buľvy vytlačené smerom von (exoftalmus) – ak je u vás príčinou hypertyreózy Gravesova-Basedowova choroba, tuk, ktorý sa nachádza za očnicou, je vytláčaný smerom k očnej buľve. Preto sa môže zdať, že sú vaše oči vytlačené smerom von. Očné príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy sú častejšie u mladších ľudí.
  • Porucha svalov spojená so svalovou slabosťou – tento symptóm je často prehliadaný, pretože sa celková slabosť a nevýkonnosť dávajú do súvisu s vaším vekom či nedostatočnou trénovanosťou, prípadne s rôznymi ochoreniami.
  • Poškodenie periférnych nervov.
  • Poruchy koncentrácie až príznaky demencie – zvlášť u starších osôb hrozí aj depresia.
  • Zväčšenie štítnej žľazy – je pomerne častým príznakom hypertyreózy.

Ako prebieha diagnostika hypertyreózy?

Diagnostika zvýšenej činnosti štítnej žľazy je založená na stanovení:

  • Nízkej koncentrácie tyreotropného hormónu (TSH) v krvnej plazme produkovaného v adenohypofýze, mimo štítnej žľazy – TSH ovplyvňuje produkciu hormónov v štítnej žľaze. Pre predstavu: je to akýsi „veliteľ“, ktorý rozhoduje, kedy a koľko hormónov bude v štítnej žľaze tvorených.
  • Vysokých koncentrácií hormónov štítnej žľazytyroxínu (tetrajódtyronín – T4), najmä jeho voľnej časti – fT4, a trijódtyronínu (T3 hormón) a jeho voľnej časti – fT3.

Ak sa už nachádzate vo vyššom veku, hodnotenie TSH si vo vašom prípade vyžaduje určitú opatrnosť, pretože jeho koncentrácie v krvnej plazme môžu byť ovplyvnené prítomnosťou inej choroby alebo užívaním niektorých liekov (dopamín, glukokortikoidy).

Aké vyšetrenia musíte podstúpiť pri podozrení na zvýšenú funkciu štítnej žľazy?

Ďalšie vyšetrenia sú potrebné na stanovenie príčiny hyperfunkcie štítnej žľazy. Pri symptómoch, ktoré vedú k diagnostike zvýšenej funkcie štítnej žľazy, je dôležitý najmä odber krvi a USG vyšetrenie.

  • Vyšetrenie protilátok proti štítnej žľaze odberom krvi – najmä proti tzv. tyreoidálnej peroxidáze (anti-TPO, TPOab) a proti tyreoglobulínu (anti-TG, TGab), pričom pri podozrení na Gravesovu-Basedowovu chorobu sa vyšetrujú protilátky anti-TSH, TRAK.
  • USG vyšetrenie štítnej žľazy – podáva informácie o zmenách v tkanive vašej štítnej žľazy, prípadne o uzloch v nej.
  • Scintigrafia štítnej žľazy – zaťažuje telo radiáciou a má informatívny charakter len pri pátraní po príčine hypertyreózy.
vyšetrenie štítnej žľazy
stefamerpik/Freepik.com

Aká je liečba zvýšenej funkcie štítnej žľazy?

V našich podmienkach je základom liečby hypertyreózy podávanie liekov znižujúcich produkciu hormónov štítnej žľazy – tzv. tyreostatík.

  • Tyreostatická liečba – dĺžka terapie tyreostatikami výrazne ovplyvňuje zlepšenie príznakov ochorenia. Zo staršej štúdie vyplýva, že liečba po dobu 2 rokov dosiahla výrazné zlepšenie prejavov. Jednoročné trvanie zlepšenia príznakov ochorenia totiž bolo dosiahnuté u 31 % pacientov liečených tyreostatikami po dobu 6 mesiacov, ale až u 82 % pacientov liečených po dobu 2 rokov. Možnou nevýhodou tejto terapie je, že po liečbe tyreostatikami je vyššia pravdepodobnosť návratu ochorenia.
  • Liečba rádiojódom má benefit najmä u starších ľudí. Dochádza vďaka nej k postupnému zničeniu tkaniva štítnej žľazy, a tým k poklesu produkcie jej hormónov.
  • Úplné odstránenie štítnej žľazy – je vo väčšine prípadov definitívnym riešením hypertyreózy. Po zákroku však už budete odkázaní na doživotné užívanie hormónov štítnej žľazy. U starších osôb s klasickou hypertyreózou je tento druh liečby vzhľadom na rôzne pridružené ochorenia indikovaný len zriedkavo.
  • Liečba pomocou betablokátorov.

Aké bylinky pomáhajú na zvýšenú funkciu štítnej žľazy?

Bylinky pre vás môžu byť výborným doplnkom liečby hypertyreózy, keďže pomáhajú zmierniť jej prejavy, s ktorými pri hyperfunkcii štítnej žľazy nepochybne bojujete.

Pred užívaním byliniek ako doplnku liečby sa ale najprv poraďte s lekárom, až následne si budete môcť vychutnať niektoré z nasledujúcich druhov, ktoré majú na štítnu žľazu blahodarný účinok:

  • Medovka lekárska: zmierňuje príznaky hypertyreózy, ako je únava či nespavosť.
  • Mäta pieporná: má upokojujúce účinky a môže pomôcť zmierniť stiesnenosť a nervozitu spojenú s hypertyreózou.
  • Citrónová tráva: má antioxidačné vlastnosti, pomáha redukovať stres a úzkosť.
  • Slnečnica: semená obsahujú selén, minerál, ktorý môže byť prospešný pre štítnu žľazu.
  • Šalvia: upokojuje a je užitočná pri zmiernení nervozity a podráždenosti spojenej s hypertyreózou.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Trpíte ochorením štítnej žľazy?

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia