06.08.2024 • 10 minút na prečítanie

Najčastejšie poruchy zraku u detí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Okrem vrodených ochorení oka sa u detí najčastejšie vyskytujú refrakčné chyby, ako sú ďalekozrakosť a krátkozrakosť, škúlenie, zápaly či úrazy. Úspech liečby závisí od včasného odhalenia choroby.

Krátkozrakosť a ďalekozrakosť

Najčastejším problémom, ktorý sa vyskytuje u detí v súvislosti so zrakom, je dioptrická refrakčná chyba

Prejavuje sa rôznymi príznakmi:

  • problémami pri hre
  • v nesprávnom odhade vzdialeností
  • narážaním do predmetov
  • neschopnosťou odlíšiť tvary, hračky
  • neschopnosťou zodvihnúť predmety z podložky a podobne.

Ďalekozrakosť u detí

Ďalekozrakosť je u detí pomerne častá. Väčšinou je spôsobená tým, že od narodenia je kratšia predozadná os očnej gule.

Svetelné lúče sa lámu až za sietnicou, namiesto na nej. Keďže oči sú schopné tento problém čiastočne kompenzovať zväčšovaním šošovky (akomodáciou), nemusí byť ďalekozrakosť hneď od začiatku zjavná.

Ďalekozrakosť spôsobuje dieťaťu zvýšenú únavnosť a bolesti hlavy z nadmernej akomodácie.

Zároveň platí, že akékoľvek chybné videnie v detskom veku, teda akákoľvek očná chyba môže spôsobiť spomalenie psychomotorického vývinu dieťaťa. Je preto potrebná konzultácia s detským očným lekárom.

Shutterstock.com

Krátkozrakosť u detí

Podobné ťažkosti môže vyvolať aj krátkozrakosť. Krátkozraké dieťa vidí dobre do blízka, ale na diaľku je obraz rozmazaný. Zvykne si preto prižmurovaním zaostrovať obraz.

Aj to je však sprevádzané námahou a následnými bolesťami hlavy a pocitom únavy.

Krátkozraké deti vidia teda lepšie do blízka, ďalekozraké si zasa knihu približujú preto, aby sa im neostro videné písmená zväčšili, lebo len ich môžu lepšie rozoznať.

Škúlenie (strabizmus)

Škúlenie vzniká najčastejšie v dôsledku vrodenej alebo získanej poruchy videnia oka alebo funkcie okohybných svalov. K vychýleniu osi oka dochádza jednostranne alebo obojstranne, podľa stupňa postihnutia videnia.

U každého pacienta s týmto problémom je nutné vykonať špecializované strabologické vyšetrenie. Existuje určitá súvislosť medzi postavením očí a dioptrickými chybami.

V prvom polroku života ešte môže dieťaťu občas jedno či druhé oko zabehnúť, ale táto chyba by nemala byť výrazná a ani stála. Niekedy škúlenie imituje epikantus – kožný záhyb horného viečka prekrývajúci bielko vo vnútornom kútiku. 

Tak vzniká pri rôznych smeroch pohľadu asymetria, ktorá rodiča vydesí. Rastom dieťaťa sa pokožka vyrovnáva a asymetria sa vytráca.

Zrak na škúliacom oku je zvyčajne slabší. Hlavným cieľom liečby strabizmu je nielen korekcia zrakovej chyby, ale niekedy sa pristupuje aj k penalizácii (zakrývaniu) zdravého oka, čo núti k činnosti oko slabšie, uchýlené.

Včasná a úspešná liečba je mimoriadne dôležitá. Ideálne je zachytiť tieto chyby do šiesteho roku života. Neskôr dochádza k ireverzibilným zmenám (amblyopia).

Shutterstock.com

Tupozrakosť – lenivé oko

Tupozrakosť je funkčná porucha zrakovej ostrostiV detstve vzniká najčastejšie v dôsledku škúleniavysokej refrakčnej chybyanizometropie, t.j. vyššieho dioptrického rozdielu medzi očami alebo iných očných ochorení (napr. vrodený sivý zákal).

Zrakové funkcie dieťaťa sa vyvíjajú do šiestich až ôsmich rokov veku a akákoľvek prekážka normálneho fungovania oka v útlom detstve môže toto oko trvalo funkčne oslabiť.

V praxi to znamená, že tupozraké oko nedokáže ani s najlepšími korekčnými pomôckami (okuliarmi či kontaktnými šošovkami) dosahovať takú zrakovú ostrosť ako oko zdravé. To limituje aj možný efekt refrakčnej operácie, ktorá dokáže odstrániť dioptrický problém, ale žiaľ, nedokáže odstrániť tupozrakosť.

Žmurkanie, očné tiky

Často sa rodičia sťažujú, že ich dieťa žmurká, prípadne robí grimasy, poťahuje nosom. Tento problém vzniká väčšinou na psychologickom základe. Dieťa reaguje na vonkajšie, stresogénne stimuly.

Tiky sa často objavujú v súvislosti so začatím školskej dochádzky, zaradením sa do nového režimu, ale aj pri matrimoniálnom konflikte.

Pri odbornom očnom vyšetrení sa v takomto prípade nenachádza žiadna očná chyba. Je potrebné dbať na pravidelnosť životosprávy, suplementáciu vitamínov skupiny B, eliminovanie rušivých vplyvov a dostatok spánku.

Dieťa treba upozorniť na tento zlozvyk, ale netrestať ho, to zvyčajne stav zhorší.

Retinoblastóm

Ide o zhubný nádor oka, ktorý má pôvod v sietnici. Odhaduje sa, že retinoblastóm sa vyskytuje s frekvenciou 1 na 18 000 novorodencov ročne. Dve tretiny nádorov sa diagnostikujú v prvých 3 rokoch života, maximum je v prvom a druhom roku veku.

Po šiestom roku života je výnimočný. Asi 20 až 30 % detí má pri diagnóze nádor obojstranný. V približne 5 % prípadov je choroba podmienená geneticky, prítomnosťou tzv. retinoblastomového génu (Rb1gen), ktorý je odovzdávaný z generácie na generáciu.

Pravdepodobnosť, že postihnutý rodič bude mať rovnako postihnuté dieťa, je asi 25 %. V súčasnej dobe je možné tento gén v rodine odhaliť.

Nádor, ak je malý, môže zostať klinicky nemý, pretože malé dieťa nedá nijako najavo, že stráca zrak. S rastúcim tumorom stráca dieťa zrakovú ostrosť na jednom oku a začína škúliť.

Náhle vzniknuté škúlenie u malého dieťaťa je dôvodom k starostlivému očnému vyšetreniu.

Prvým príznakom, ktorý si rodičia často všimnú, býva zmena odlesku svetla v oku na belavý. Nápadný je väčšinou rozdiel v odlesku zdravého a chorého oka.

Známkou pokročilejšieho štádia choroby je šedobelavé zafarbenie zrenice, tzv. leukokória. Pri ďalšom raste nádoru sa objaví zväčšovanie oka, začervenanie a opuch okolia oka.

Spôsob liečby súvisí s počiatočným rozsahom choroby. Osvedčená je kombinácia chemoterapie a lokálnej terapie (kryoterapia, vnútroočné podanie cytostatík). V niektorých prípadoch je nutné pristúpiť k enukleácii (vybratiu) oka a jeho nahradeniu protézou.

Liečebný úspech závisí od včasného odhalenia choroby. U nádorov, ktoré sú v čase diagnózy iba vo vnútri oka, je úspešnosť liečby 90 až 100 %. Naproti tomu deti, ktoré prichádzajú s ochorením zasahujúcim mimo oblasti oka, prežívajú iba v 10 %.

Zápaly očí u detí

U detí môžu byť prvé príznaky alergického zápalu očných spojoviek veľmi dramatické. Nie sú nebezpečné, rodičov však môžu vystrašiť.

Charakteristickými prejavom je opuch očných spojoviek a viečok, ktorý je niekedy taký masívny, že dieťa s ťažkosťami otvára oči. Ďalším prejavom je začervenanie, svrbenie, slzenie, citlivosť na svetlo, až bolesti očí.

Pri alergickom pôvode zápalu sú zväčša postihnuté obe oči, aj keď prejav alergie nemusí byť na oboch očiach rovnako intenzívny. V rámci prvej pomoci sú najvhodnejšie studené obklady, ktoré opuch mierne stiahnu a následne návšteva detského oftalmológa.

Nie je vhodné experimentovať doma s obkladmi z harmančeka, či repíka. Častá je aj alergia na bežne používanú framykoinovú masť.

Alergie sú sezónnym ochorením, najčastejšie sa objavujú na jar a na jeseň. Môžu sa objaviť v ktoromkoľvek veku.

K alergickým prejavom patria aj rôzne ekzémy na viečkach prejavujúce sa začervenaním, šupinkami, svrbením. Dieťa si neustále oči pretiera, čím sa celkový stav ešte zhoršuje.

Bakteriálne a vírusové zápaly sa prejavujú:

  • začervenaním očí
  • sekréciou  – od slzenia cez hlienový výtok až po hnisavú sekréciu
  • rezaním a pálením očí

U detí zápaly očí často sprevádzajú zápaly horných dýchacích ciest. V liečbe sú nutné antibiotické kvapky a masti naordinované lekárom.

Shutterstock.com

Úrazy očí

Najčastejšie ide o drobné cudzie telieska ako zrnko prachu alebo muška, ktoré sa dostane pod viečko a dráždi oko. U detského pacienta to môžu byť kúsky z anilínových farbičiek, ktoré sa môžu prilepiť na rohovku.

Pomerne časté sú aj poškriabania rohovky, napr. vetvičkami zo stromu, kríka, listom papiera, alebo inými predmetmi.

Tento typ poranenia spôsobuje výrazné bolesti, oko je podráždené, červené, pacient ho má privreté, len s ťažkosťami ho otvára. Poranené oko je najlepšie prelepiť čistým tampónom a vyhľadať lekársku pomoc.

Tupé poranenia oka vznikajú v súvislosti s dopadom predmetov, ktorých priemer presahuje priemer oka, alebo aj priemer vstupu do očnice. Časté sú úrazy tenisovou, futbalovou loptou, hokejovým pukom, okrajom stola pri pádoch, pri bitkách, kameňom a podobne.

Poranenie môže mať rôzny charakter od mierneho udretia až po ťažké poškodenia oka. V každom prípade je nutné odborné očné vyšetrenie.

K najvážnejším úrazom patria perforujúce poranenia oka, pri ktorých zraňujúci predmet prenikne obalom oka, najčastejšie pri pichnutí ihlou, ihlicou či nožnicami, ostrou ceruzkou. Preto je vhodné zabrániť tomu, aby sa deti hrali s ostrými predmetmi alebo v nevhodnom prostredí.

Pri poleptaní oka kyselinou či zásadou je dôležité postihnuté oko čím skôr vypláchnuť čistou vodou a následne vyhľadať odborné vyšetrenie.

Oko sa vyplachuje vždy od vnútorného kútika k vonkajšiemu, aby nedošlo k vniknutiu škodlivej látky aj do druhého oka.

Či už pri vrodených alebo získaných ochoreniach zraku je dôležité všímať si detského pacienta zo strany rodičov i pediatrov. Aj v prípade najmenšieho podozrenia, že so zrakom malého pacienta nie je niečo v poriadku, je vhodné vyhľadať oftalmológa.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
očipediatriaproblémy so zrakom