Tehotenská cukrovka predstavuje riziko pre matku aj dieťa. Existuje na ňu však jednoduchý liek – striedmy jedálniček a dostatok pohybu.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Cukrovka v tehotenstve nastáva, keď telo nedokáže produkovať alebo efektívne využívať inzulín. Jej presná príčina nie je úplne objasnená.
Významnú úlohu zohrávajú hormonálne zmeny a zvýšené nároky na organizmus počas tehotenstva. Hormóny produkované placentou môžu narúšať schopnosť tela efektívne využívať inzulín, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.
Niektoré tehotné ženy môžu mať inzulínovú rezistenciu už pred tehotenstvom, čo ich robí náchylnejšími na vznik cukrovky. K jej rozvoju môžu prispieť aj rizikové faktory tehotenskej cukrovky medzi ktoré patria:
Zatiaľ čo niektoré mamičky s tehotenskou cukrovkou nemusia pociťovať žiadne viditeľné príznaky, iné sa môžu stretnúť s rôznymi, menej príjemnými príznakmi, medzi ktoré patrí:
Za bežných okolností si naše telo reguluje hladinu cukru v krvi veľmi pozorne. Glukóza sa okamžite vstrebáva do krvi a zabezpečuje rýchlu zásobu energie pre všetky bunky tela.
Nalačno sú jej hodnoty 3,5 až 5,6 mmol/l. Po jedle hladina glukózy mierne stúpa, ale po 1,5 až 2 hodinách už má telo situáciu pod kontrolou a hladina cukru v krvi nesmie presiahnuť 7,8 mmol/l.
Presne táto schopnosť poradiť si s cukrami v prijatej potrave sa kontroluje pri teste na cukrovku.
Hladina cukru v krvi ráno nalačno by mala byť zvyčajne nižšie ako 5,5 mmol/l. Krvný cukor jednu hodinu po jedle by mal byť menej ako 7,8 mmol/l. Dve hodiny po jedle 6,7 mmol/l alebo menej.
Glukózový test spočíva v užití 75 g glukózy (hroznový cukor) nalačno s následnou kontrolou, ako si organizmus s touto riadenou záťažou vie poradiť.
Vyššie hodnoty cukru v krvi (nad 7,8 mmol/l po 2 hodinách) svedčia jednoznačne pre cukrovku.
Kým u bežnej populácie sa hladiny označujú len ako porucha tolerancie glukózy, v tehotenstve sa tento stav už hodnotí ako tehotenská cukrovka. Jej výskyt je približne v 3 až 5 % gravidít. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú až 15-percentný výskyt.
Test na tehotenskú cukrovku sa robí štandardne medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva, keď je už hladina tehotenských hormónov dosť vysoká, aby sa prejavil ich účinok na metabolizmus glukózy. Hormonálne zmeny sú dôležité pre správny vývoj plodu a priebeh tehotenstva, ale ich účinok je v protiklade k účinku inzulínu.
Ak sa cukrovka potvrdí, diabetológ zváži potrebu liečby. V prvom rade je navrhnutá úprava stravy a domáce meranie hladiny cukru v krvi.
Aj keď pichanie si do prsta nie je príjemné, prináša užitočné informácie o tom, ako si vaše telo dokáže poradiť s cukrami prijímanými v strave. Počas tehotenstva sú hladiny krvného cukru nalačno nižšie – môžete si namerať aj hodnoty 4 až 4,5 mmol/l, ale nemali by presiahnuť 5,5 mmol/l.
Tie najdôležitejšie merania sú 1,5 hodiny po jedle s hornou hranicou 7 až 7,4 mmol/l. Aj pre vás je to informácia, či jedlo, ktoré ste jedli, neobsahovalo priveľa cukrov alebo nebola porcia príliš veľká.
Netreba zabúdať, že glukomer nie je absolútne presné zariadenie, preto je hraničné hodnoty potrebné brať s rezervou.
Zvýšená hladina cukru v krvi počas tehotenstva vyvíjajúcemu sa plodu neprospieva. Množstvo cukru v matkinej krvi je rovnaké ako v krvi dieťaťa.
Keďže krvný cukor je základným zdrojom energie pre všetky živé bunky, bábätko má pri zvýšenej ponuke cukru tendenciu narásť väčšie ako obvykle.
Na pohľad veľké bacuľaté novorodeniatko má ale paradoxne menej zrelé orgány a môže mať problém v prvých hodinách po narodení, keď sa musí rýchlo prispôsobiť životu mimo maternice.
Počas pobytu v matkinom bruchu jeho pankreas (podžalúdková žľaza) tvoril vyššie množstvo inzulínu, aby vyrovnal vysoké hladiny cukru. Po narodení zrazu ponuka cukru poklesne a nie celkom zrelé regulačné mechanizmy dieťatka nereagujú na túto situáciu dosť rýchlo.
Výsledkom býva nízka hladina cukru v krvi po narodení, ktorá nerobí dobre ani dospelému mozgu. Deti matiek, ktoré trpeli tehotenskou cukrovkou, majú v ďalšom živote vyššie riziko obezity a cukrovky 2. typu.
Ak vám zistili tehotenskú cukrovku, váš gynekológ vás odošle na konzultáciu k špecialistovi – diabetológovi. Lekár vás bude sledovať a zváži potrebu liečby. Vy však budete musieť upraviť svoj jedálny lístok.
Tehotenská cukrovka diéta:
Pozor si treba dávať aj na množstvo ovocia, ktoré zjete naraz. Ovocie je zdravé, má veľa vitamínov, vlákniny a stopových prvkov, ale často obsahuje veľa cukru.
Jedzte ho teda radšej po menších dávkach a častejšie, aby vaše telo stihlo spracovať prijaté cukry. Vyberajte si menej sladké druhy ovocia, alebo vitamíny čerpajte radšej zo zeleniny.
Tej môžete zjesť, koľko sa vám žiada. Vo všeobecnosti by ste mali dodržať zásady zdravého stravovania.
Tehotenská cukrovka jedálniček:
Nemenej dôležitou súčasťou liečby je aj primeraná pohybová aktivita. Pri bezproblémovom tehotenstve je žiaduce zachovať si primeranú fyzickú kondíciu, ktorú čerstvá mamička iste ocení najmä po narodení dieťatka.
Denné prechádzky a cvičenie pre tehotné pomáhajú pri „spaľovaní“ cukru a zachovávajú citlivosť telesných tkanív na inzulín.
Ak ani diéta a pohyb nepomôžu dostať hladiny cukru do primeraných hodnôt, bude nevyhnutné nasadiť liečbu. V tehotenstve sa cukrovka lieči iba inzulínom. Počet dávok, teda denných pichnutí, určí lekár.
Možno budete potrebovať len 1 až 2 podania rýchlo účinného inzulínu k hlavným jedlám, ale možno bude potrebná intenzívna liečba spočívajúca v podávaní 4 dávok inzulínu denne.
V priebehu tehotenstva spotreba inzulínu stúpa, preto je veľmi dôležité pravidelne hladiny cukru kontrolovať a dávky upravovať. Počas pôrodu a hneď po ňom zase prudko klesá.
Cukrovka v tehotenstve sa spája s väčším rizikom preeklampsie a eklampsie. Tieto stavy sa prejavujú vysokým krvným tlakom, opuchmi nôh a bielkovinou v moči, preto sa tieto parametre musia pravidelne sledovať.
Ak je bábätko väčšie, stúpa aj riziko pôrodných poranení matky a pravdepodobnosť ukončenia gravidity cisárskym rezom.
Po pôrode sa tehotenská cukrovka väčšinou stratí. Len u malého percenta žien ostáva metabolizmus glukózy narušený, preto sa približne pol roka po pôrode vykonáva kontrolný záťažový test.
V prípade ďalšieho tehotenstva je väčšie riziko, že žena bude mať opäť cukrovku, preto sa test robí už na začiatku tehotenstva.
Až u 30 % žien, ktoré mali v tehotenstve cukrovku, sa v neskoršom období môže rozvinúť cukrovka 2. typu. Predísť sa jej dá zachovaním si optimálnej telesnej hmotnosti a primeraným pohybom aj v strednom a staršom veku.
Na test na cukrovku choďte po minimálne 8 hodinovom hladovaní. Od polnoci nič nejedzte a nepite okrem čistej vody. Netreba si dať ani hlt čaju či kávy, radšej pred odberom vypite pohár vody. Aj cukríky a žuvačky bez cukru môžu skresliť výsledok testu. Dodržaním týchto zásad predídete falošne pozitívnemu výsledku a zbytočného stresu.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: