10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Cisársky rez

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Cisársky rez (sekcia) je chirurgický zákrok, pri ktorom dochádza k odobratiu plodu tehotnej žene z maternice rezom cez svalovú časť brucha v časti, ktorá je nad líniou bikín. Sekciuvykonálekár po dohode s budúcou matkou plánovane, najčastejšie sa však vykonáva núdzovo. Dôvodom bývajú zdravotné komplikácie počas gravidity alebo neočakávané udalosti počas samotného pôrodu.

    Čas vhodný na sekciu zohľadňuje vývin plodu. Cisárskemu rezu sa lekári vyhýbajú pred 39. týždňom tehotenstva. Dieťa by totiž malo mať ukončený vývoj všetkých dôležitých orgánov a malo by byť schopné prežiť autonómne mimo maternice. Sekcia sa odporúča aj ženám, ktoré ktoré majú viacnásobnú graviditu.

    Dôvody

    Cisársky rezsa využíva najmä v nasledujúcich prípadoch:

    • ak dieťa nemá štandardný srdcový tep,
    • ak nie je krčok maternice rodičky dostatočne otvorený, aj keď už prebiehajú kontrakcie,
    • ak placenta upchala otvor krčka maternice,
    • ak sa dieťa tlačí z maternice v abnormálnej polohe,
    • ak hrozí zamotanie dieťaťa do pupočnej šnúry,
    • ak má matka cukrovku.

    Ďalšie dôvody aplikovania cisárskeho rezu sú: vaginálna infekcia rodičky, mechanická prekážka (napríklad neobvykle veľká hlava dieťaťa), vysoká hmotnosť rodičky, ktorá jej zabráni rodiť klasickým spôsobom. Ďalšou príčinou cisárskeho rezu je nepotlačiteľný strach ženy z pôrodu, jej rozhodnutie, že nechce mať popôrodné zmeny vagíny, ktoré by ovplyvnili jej intímny život. Dôvodom na cisársky rez môže byť aj vysoký vek rodičky.

    Priebeh

    Prvým krokom pri cisárskom reze je dezinfekcia brušnej oblasti rodičky, ktorej sa paralelne vloží do močového mechúra katéter na odstránenie prebytkového moču. Ak je to možné, lekár rozhodne iba o chrbticovom bloku epidurálnou anestéziou, ktorá zablokuje spodnú časť tela a budúca matka tak môže byť počas pôrodu pri vedomí.

    Lekár žene otvorí brucho a nareže maternicu v spodnej časti panvy, najčastejšie horizontálne. Dieťa vyberie z maternice prerezaním ochrannej membrány, potom príde na rad pupočná šnúra. Z tela rodičky zároveň musí byť odstránená aj placenta. Cisársky rez bez komplikácií znamená operáciu, ktorej priebeh trvá v rozmedzí jednej, maximálne dvoch hodín.

    Rekonvalescencia

    Po zákroku nastáva zvyčajne viac ako mesačné hojenie miesta operačného zákroku. Regeneruje sa nielen pokožka, zahojiť sa musia aj nervy a svalové spoje. Na rad prichádza i medikamentózna liečba, ktorá má utlmiť precitlivenosť brušnej dutiny. Rodička sa niekoľko týždňov musí zdržiavať sexuálneho styku, nemala by dvíhať nič ťažké. Hrozí totiž pretrhnutie maternicovej steny, nedostatočné zahojenie jaziev, čo môže ovplyvniť jej ďalší potenciálny pôrod.

    Vaginálne krvácanie po sekcii je v poriadku, je súčasťou liečebného procesu. Maternica po zmenšení na svoju pôvodnú veľkosť spôsobí ukončenie tohto krvácania. Niektoré rodičky môžu počas hojenia opuchnúť. Aj tento zdravotný hendikep je prirodzený a súvisí so zmenami telesných tekutín a hormónov počas operácie. Žena po sekcii (operácii) by nemala chodiť po schodoch a príliš dlhé trasy. Najlepšou formou regenerácie je oddych a pokoj na lôžku.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    bolesť panvybruchokomplikácie v tehotenstvematernicapredčasný pôrodtehotenstvo