10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Chudokrvnosť z nedostatku železa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chudokrvnosť z nedostatku železa (anémia) je ochorenie krvi, pri ktorom sa znižuje hladina a objem hemoglobínu (červené krvné farbivo, súvisí so zníženým počtom červených krviniek – erytrocytov). S nedostatkom hemoglobínu klesá schopnosť krvi okysličovať celý organizmus. Na túto krízovú situáciu telo reaguje zmenou prekrvenia jednotlivých častí. Prednostne zásobuje orgány, ktoré sú na nedostatok kyslíka najcitlivejšie, teda mozog a srdce. V nevýhode zostávajú orgány ako obličky, koža či svaly, ktoré istý čas môžu pracovať v „úspornom režime”, ale tento režim nemusí byť pre ne prospešný.

Vznik a príčiny

Anémia z nedostatku železa sa môže rozvinúť u pôvodne zdravých jedincov pri nedostatočnom prísune železa v období jeho zvýšenej spotreby, napríklad v dojčenskom, predškolskom a adolescentnom veku, jeho stratou pri menštruačnom krvácaní, tehotenstve a laktácii. Železo získavame hlavne zo stravy – zelená zelenina, červené mäso, vajcia a mlieko. Vstrebáva sa v tenkom čreve.

Najčastejšou príčinou je takzvané chronické krvácanie. Patrí sem prirodzené mesačné krvácanie žien, darcovstvo krvi a veľká strata krvi pri operácii alebo úraze, často sa vyskytujúce krvácanie z nosa a krvácanie zo zažívacieho traktu (žalúdočný vred a hemoroidy). Príčinou môže byť aj znížené vstrebávanie železa pri ochorení tenkého čreva alebo po odstránení žalúdka.

Príznaky

Začínajúci nedostatok železa zostáva väčšinou nezaznamenaný a môže sa preukázať iba prostredníctvom laboratórneho vyšetrenia krvi. Hlavné príznaky sú bledosť a znížená výkonnosť. Ďalšími sú spavosť, únava a svalová slabosť, prejavujúca sa aj pri nenáročnej činnosti, mdloby, závrat, v extrémnom prípade až bezvedomie. Pridáva sa dýchavičnosť aj pri bežných činnostiach, búšenie srdca, krehké nechty, vypadávanie vlasov, časté bolesti hlavy, nesústredenosť, v prípade starších ľudí zmätenosť, podráždenosť, apatia, ľahostajnosť.

Liečba

Pri liečbe anémie z nedostatku železa zohráva veľkú úlohu diagnostika – zistenie príčin anémie. Až potommôže byť liečba zameraná na podávanie chýbajúcich zložiek v tele alebo sa lieči choroba vyvolávajúca anémiu. V prípade nedostatočného príjmu železa v strave je nutné obohatiť jedálniček o potraviny bohaté na železo (hovädzie mäso, pečeň, ustrice, sušené droždie, vaječný žĺtok, fazuľa, cereálie, džús z granátového jablka, červená repa, tmavá listová zelenina, napríklad špenát) a potraviny bohaté na vitamín C, aby telo železo lepšie vstrebávalo.

Je prospešné vyhnúť sa pitiu veľkého množstva čaju a kávy, obzvlášť po jedle, pretože môžu spôsobiť horšie vstrebávanie železa. Železo sa podáva aj vo forme tabliet, pri výraznej anémii sú niekedy nutné opakované krvné transfúzie, teda dopĺňanie chýbajúcich krviniek naplnených hemoglobínom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anémiabledosťbolesť hlavydýchavičnosťmdlobymozogsrdceúnavavypadávanie vlasovzávrať