27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Presbyopia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zrak je najdôležitejším z piatich zmyslov. Prirodzený proces starnutia oka spôsobuje zhoršenie videnia aj ľuďom, ktorí sa celý život zaobišli bez okuliarov. Presbyopia sa objavuje medzi 40. a 45. rokom života. Postihuje bez výnimky každého. Riešením sú okuliare alebo šošovky. Vďaka moderným trendom aj v tomto odvetví lekárstva sa aplikujú vnútroočné implantáty, ktoré zabezpečia pohodlné a ostré videnie na každú vzdialenosť.

Po 45. roku života začína väčšina ľudí pociťovať zhoršené videnie do blízka, hlavne pri čítaní. Nastupuje presbyopia, tzv. vetchozrakosť.

Čo je to presbyopia?

Ide o prirodzený proces starnutia oka a očných štruktúr. Šošovka starnutím zväčšuje svoj objem, menia sa jej vlastnosti a pružnosť. S poklesom elasticity tkanív v oku postupne dochádza k strate akomodácie. Obraz blízkych predmetov preto pri prechode optickým systémom oka dopadá za sietnicu, nie do oblasti žltej škvrny (obrázok č. 1). To spôsobuje, že sa blízke predmety javia rozmazané.
Prechod svetla optickými médiami presbyopického a zdravého oka

Obr. č. 1 Prechod svetla optickými médiami presbyopického a zdravého oka

Presbyopia sa objavuje sa medzi 40. a 45. rokom veku – podľa toho, aký je zrak pred jej vznikom. Postihuje každého a doposiaľ nie je známa žiadna prevencia.

Pri ďalekozrakosti sa prejavuje skôr, pri krátkozrakosti sa naopak objavuje neskôr. Postihnutie a stupeň nevyhnutnej korekcie zistí očný lekár pri bežnom vyšetrení.

Je celkom bežné, že človek s doteraz výborným zrakom zrazu v štyridsiatich rokoch potrebuje +0,5 dioptrie na aktivity do blízka. V päťdesiatke sa dioptrie zvyšujú na približne +1,5, v šesťdesiatke na +2,5 až +3,5 dioptrie. Okolo 60. roku života presbyopia vrcholí, zvyčajne sa stabilizuje a ďalej sa už nezhoršuje.

Príznaky

Hlavým prejavom sú ťažkosti pri čítaní malých písmen v texte, ktoré sa javia rozmazané a neostré (obrázok č. 2). Ochorenie sa označuje aj ako „syndróm krátkej ruky“, pretože v snahe zaostriť na predmet človek naťahuje ruky, čím posúva text ďalej od tváre.  

S pribúdajúcim vekom sa objavujú problémy s videním na počítač, aj do diaľky. Môže sa pridružiť i únava, bolesti a začervenanie očí, či bolesti hlavy. Okuliare na čítanie sa časom stanú nevyhnutnosťou.
Porovnanie zraku u mladého človeka, vľavo (jasné, ostré videnie na všetky vzdialenosti, t. j. blízko, stred, diaľka) a presbyopa vpravo (neostré, rozmazané videnie predmetov v blízkej a strednej vzdialenosti)

Obr. č. 2 Porovnanie zraku u mladého človeka, vľavo (jasné, ostré videnie na všetky vzdialenosti, t. j. blízko, stred, diaľka) a presbyopa vpravo (neostré, rozmazané videnie predmetov v blízkej a strednej vzdialenosti)

Liečba

Pri korigovaní presbyopie je potrebné rešpektovať životné a pracovné návyky, záujmy pacienta.

Najčastejšou korekčnou pomôckou sú okuliare alebo kontaktné šošovky. Okuliarová korekcia sa predpisuje na vzdialenosť, ktorú potrebuje pacient korigovať, resp. kam pacient nedovidí.

Jednoohniskové okuliare upravujú refrakčnú vadu oka len na jednu vzdialenosť (napr. len na čítanie alebo len na televízor).

Pokiaľ je pacientovi nepohodlné okuliare striedať, je možné zvoliť bifokálne sklá, ”polovičky”, ktoré hornou časťou umožňujú vidieť do diaľky a okienkom v spodnej časti okuliarov na blízko.

Pre presbyopov náročných na zrak sú vhodné multifokálne sklá, ktoré zaručujú ostré videnie na všetky vzdialenosti bez viditeľného prechodu.

Najnovšou metódou v korekcii presbyopie je aplikácia implantátov do strómy rohovky, čo je priehľadná predná časť očnej gule. Po vytvorení lalôčika na rohovke laserom sa medzi jej vrstvy vloží miniatúrny implantát (metóda KAMRA) alebo šošovka (metóda Raindrop) s priemerom 2 až 4 milimetre (obrázok č. 3). Implantáty jemne zmenia zakrivenie rohovky a tým zabezpečia kvalitné videnie na čítanie aj strednú vzdialenosť nevedúceho oka.
Stromálne implantáty: vľavo KAMRA, vpravo Raindrop

Obr. č. 3 Stromálne implantáty: vľavo KAMRA, vpravo Raindrop

Zákrok PRELEX

Overeným a bezpečným riešením so stabilným výsledkom je zákrok PRELEX. Ide o nelaserový zákrok, pri ktorom sa odstráni pôvodná ľudská šošovka a do oka sa natrvalo implantuje multifokálna umelá vnútroočná šošovka (obrázok č. 4). Operačný zákrok sa vo väčšine prípadov realizuje len po znecitlivení oka kvapkami (bez nutnosti celkovej anestézie), trvá v priemere 10 až 15 minút a je nebolestivý.

Čo je vnútroočná šošovka?

Umelá vnútroočná šošovka je v podstate okuliarové sklo (šošovka) umiestnené do oka, ktoré nahradí pôvodnú ľudskú šošovku. Prvé umelé vnútroočné šošovky boli vyrábané z plexiskla. Dnes sa za najkvalitnejší materiál považuje hydrofóbny akrylát, ktorý je pri vkladaní do oka možné zložiť, v dôsledku čoho oko po operácii nie je potrebné vôbec šiť. Zároveň dlhodobo zaisťuje čírosť a stabilitu šošovky v oku, čím umožňuje ostrý a jasný pohľad.
Implantácia multifokálnej vnútroočnej šošovky pri PRELEX operácii

Obr. č. 4 Implantácia multifokálnej vnútroočnej šošovky pri PRELEX operácii

Multifokálne šošovky úplne oslobodzujú človeka od nosenia okuliarov. Ponúkajú možnosť vysoko kvalitného videnia na všetky vzdialenosti, od videnia na blízko, cez strednú vzdialenosť až po videnie do diaľky. To znamená, že človek je schopný prečítať si noviny, pracovať na počítači, ako i sledovať televízny program bez potreby nasadiť si okuliare. Veľkou výhodou je, že tento stav je trvalý.

Multifokálne šošovky však nie sú vhodné pre každého pacienta. V prípade záujmu je nevyhnutá konzultácia s kataraktovo-refrakčným chirurgom.

Záver

Zrak je najdôležitejším z piatich zmyslov. So starnutím oka a celého organizmu sa jeho kvalita síce znižuje, no v dnešnej dobe je už mnoho možností ako presbyopiu korigovať a človeku v strednom veku prinavrátiť plnohodnotný život.

Rozhodnutie určite uľahčí aj rozhovor so skúseným špecialstom – oftalmológom. Pri výbere spôsobu riešenia najlepšie zohľadní pacientove nároky na zrak, záľuby a pracovné zaradenie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
očipresbyopiaproblémy so zrakomrozmazané videnie