Rakovina krčka maternice je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim onko-gynekologickým ochorením. Takmer u každej pacientky s dokázanou rakovinou krčka maternice je prítomná aj HPV infekcia. Základnou metódou záchytu včasného štádia ochorenia je cytologické vyšetrenie. Odber steru z krčka maternice je jednoduchý, bezbolestný a trvá niekoľko minút. V rámci preventívnej prehliadky ho uhrádza poisťovňa jedenkrát do roka.
Karcinóm krčka maternica predstavuje v súčasnej dobe preventabilné ochorenie. Pokroky v medicíne za posledných 100 rokov urobili v štatistikách tohto ochorenia výrazné pozitívne zmeny. Kým v roku 1900 bola rakovina krčka maternice najčastejším dôvodom úmrtia ženy na nádorové ochorenie s vtedajšou incidenciou až 37 prípadov na 100 000 obyvateľov, tak v súčasnej dobe je to 7 prípadov na 100 000 obyvateľov.
Významnou mierou sa o tieto zmeny pričinil grécky lekár Georgios Nikolaou Papanikolaou, ktorý zaviedol do klinickej praxe cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice, ktoré dokáže odhaliť už predrakovinové štádia choroby a tak pri adekvátnej liečbe zabrániť vzniku samotnej rakoviny. Zhruba o 80 rokov neskôr priniesol významný prínos do problematiky aj nemecký lekár Harald zur Hausen, ktorý dokázal ako priameho pôvodcu infekciu HPV. Očkovanie proti HPV tak predstavuje významný faktor vedúci k zníženiu výskytu tohto nádorového ochorenia.
Cytologické vyšetrenie krčka maternice predstavuje základnú metódu detekcie včasných štádií rakoviny krčka maternice. Cytologické vyšetrenie je bežnou súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky.
Na preventívne gynekologické prehliadky má žena na Slovensku nárok od 18 rokov života, resp. od prvého tehotenstva, a to raz ročne. Cytologický odber je v rámci preventívnej prehliadky hradený zdravotnou poisťovňou raz ročne vo veku od 23 do 64 rokov.
Pri dvoch negatívnych cytológiách je následne interval cytologickej kontroly predĺžený na 3 roky. V každom prípade, cytologické vyšetrenie môže pacientka absolvovať aj mimo stanovených kritérií, avšak s vlastnou úhradou. Význam tohto vyšetrenia v intervaloch častejších ako 1 rok však nebol dokázaný.
Vyšetrenie by mali absolvovať všetky pohlavne dospelé ženy, teda aj tie, ktoré nemajú príznaky ochorenia. Cytologické vyšetrenie krčka maternice by ženy mali podstúpiť v polovici menštruačného cyklu. Tiež treba asi dva dni pred vyšetrením vysadiť liečbu vaginálnymi prípravkami a noc pred ním sa vyhnúť pohlavnému styku.
Odber steru z krčka maternice je jednoduchý, bezbolestný a trvá niekoľko minút. Odobraté bunky sú zaslané do laboratória. Ak dôjde k tzv. abnormálnemu nálezu, čo znamená, že v cytologickom stere sa našli zmenené bunky, je potrebné o 3 až 6 mesiacov urobiť ďalší ster, ktorý by mal ukázať, či abnormálne zmeny v bunkách zmizli, ostali rovnaké alebo sa zhoršili.
V prípade normálneho kontrolného nálezu by ďalšia kontrola mala nasledovať o pol roka. Pri potvrdení normálneho nálezu stačí ženu kontrolovať tak ako iné zdravé ženy.
Na hodnotenie cytologického vyšetrenia sa v súčasnosti používa tzv. Bethesda klasifikácia, ktorá definuje pojmy ASCUS, ASC-H, LSIL, HSIL, karcinóm.
ASCUS znamená minimálne zmeny buniek, ktoré majú najčastejšie zápalový charakter. V prípade hodnotenia treba zopakovať vyšetrenie o 4 až 6 mesiacov a vykonať test na prítomnosť HPV (human papiloma virus, ľudský papilomavírus). Ak sa prítomnosť HPV nezistí, ide o zápalové zmeny.
V prípade prítomnosti HPV a opakovaného nálezu ASCUS treba ženu vyšetriť kolposkopicky. Nález ASC-H nesvedčí ešte o predrakovinovom stave, avšak ide o závažnejší nález ako v prípade ASCUS, preto treba ženu vyšetriť kolposkopicky.
LSIL (skvamózna intraepitelová lézia nízkeho stupňa) a HSIL (skvamózna intraepitelová lézia vysokého stupňa) predstavujú tzv. predrakovinový stav a tieto pacientky treba vyšetriť kolposkopicky bez ďalšej kontroly.
HPV predstavuje vírusové ochorenie, v rámci ktorého existuje 40 rôznych typov HPV vírusu, avšak nebezpečná je len časť z nich (11 typov). Takmer u každej pacientky s dokázanou rakovinou krčka maternice je prítomná aj HPV infekcia. Na druhej strane časový interval rozvoja predrakovinového stavu od infekcie HPV predstavuje zvyčajne viac ako 10 rokov.
Až 80 až 90 % žien dokáže spontánne zlikvidovať infekciu HPV bez akéhokoľvek zásahu. Len 10 až 20 % pacientiek to nedokáže. U týchto žien môže po 10 rokoch dôjsť k rozvoju predrakovinového stavu. Nie je teda dôležité, či je HPV infekcia prítomná, ale či vedie k zmenám na krčku maternice.
Očkovanie proti HPV má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je, že až v 70 % dokáže zabrániť vzniku rakoviny krčka maternice. Hlavnou nevýhodou ostáva, že k rakovine môže viesť aj iný typ HPV, ktorý sa v očkovacej vakcíne nenachádzal.
HC2 test je test, ktorým je možné zistiť prítomnosť HPV. Tento test nepovie, ktorý typ HPV je prítomný, výsledok hovorí len o pozitivite či negativite na HPV. Testované sú pacientky s nálezom ASCUS, ako aj pacientky po konizácii (chirurgický zákrok s odstránením časti krčka maternice) s odstupom 6 mesiacov.
Presnejšie metódy na detekciu konkrétneho typu HPV sú schopné odhaliť presný typ HPV, ktorým je žena infikovaná. Pri infekcii HPV-16 je 21 % pravdepodobnosť vzniku predrakovinového stavu do 10 rokov. V prípade infekcie HPV-18 je táto pravdepodobnosť 18 %.
Tieto presné testy však dokážu odhaliť aj minimálne množstvo HPV vírusu, ktorý však nemusí vôbec viesť k predrakovinovému stavu. Informácia o tom, akým typom HPV je žena infikovaná, nemení ďalšiu stratégiu kontrolných cytologických vyšetrení, preto sa v praxi realizuje cenovo dostupnejší HC2 test.
Kolposkopia predstavuje nebolestivé vyšetrenie, pri ktorom gynekológ-onkológ prostredníctvom mikroskopu prezerá krčok maternice, pričom z podozrivých miest odoberie drobnú vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie.
Z histologického vyšetrenia je možný výsledok LGSIL (skvamózna intraepitelová lézia nízkeho stupňa), označovaný tiež ako CIN1 (cervikálna intraepiteliálna neoplázia). V prípade HGSIL (skvamózna intraepitelová lézia vysokého stupňa) môžeme nájsť CIN2 (stredne ťažká dysplázia) – stredne ťažký predrakovinový stav, CIN3 (ťažká dysplázia) – ťažký predrakovinový stav alebo Ca in situ – rakovina len na sliznici krčka maternice.
Pri nálezoch HGSIL je potrebné chirurgické liečenie. V krátkodobej anestézii gynekológ vytne časť krčka maternice (kónus), ktorý sa odošle na histologické vyšetrenie. Tento zákrok sa nazýva konizácia.
Medicína zaznamenala v oblasti rakoviny krčka maternice výrazné pokroky v posledných desaťročiach. Vďaka dobre organizovanému skríningu prostredníctvom cytologických sterov, ako aj očkovaniu proti HPV sa výrazne znížil počet pacientok s týmto ochorením.
Očkovanie proti HPV dokáže zabrániť vzniku samotnej rakoviny, avšak v tomto prípade sa stretávame skôr s legislatívnymi obmedzeniami. Krajiny možno rozdeliť do troch skupín. Najlepšie sú na tom krajiny, kde je toto očkovanie povinné s plnou spoluúčasťou poisťovne na jeho financovaní. Druhú skupinu predstavujú krajiny s dobrovoľným očkovaním, teda pacient oňho musí sám požiadať, avšak zdravotná poisťovňa plne kryje finančné náklady s týmto očkovaním spojené.
Slovenská republika spadá do tretej skupiny krajín, kde si pacient očkovanie hradí sám, čo v konečnom dôsledku výrazne znižuje percento zaočkovanosti samotnej populácie a zvyšuje tak riziko vzniku rakoviny krčka maternice.
V procese vyhľadávania predrakovinových štádií, ktorých liečba zabezpečí vyhnutie sa samotnej rakovine je však nevyhnutná „spolupráca” pacientky.
Interval cytologických vyšetrení je u zdravej ženy jedenkrát ročne. Pokiaľ pacientka ignoruje tento interval a cytologické vyšetrenie neabsolvuje aj niekoľko rokov, môže sa toto ochorenie prejaviť aj v pokročilom štádiu. Preto je pre jednoduché, nebolestivé cytologické vyšetrenie veľmi dôležitý aktívny prístup samotnej ženy.