01.03.2021 • 7 minút na prečítanie

Odporúčania vedcov v prevencii rakoviny sa zmenili! Ako sa naozaj môžeme chrániť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Znepokojujú vás obavy z civilizačných ochorení, ktoré majú v populácii stále stúpajúcu krivku? Vedci prišli vo februári tohto roka s novými odporúčaniami, vďaka ktorým budú rakovinové bunky vo vašom tele bez šance.  Začnete už dnes?

V článku sa dočítate:

  • Najnovšie vedecké poznatky Americkej rakovinovej asociácie.
  • Najnovšie závery februárovej konferencie vedúcich osobností výskumu prevencie rakoviny.
  • Fyzická aktivita hrá v prevencii rakoviny veľkú rolu.
  • Ako dlho cvičiť a ako ovplyvní pohyb spánok.
  • Najlepší dietetický plán.
  • V otázke alkoholu už stará miera neplatí.
  • V čom sa určite poradiť s praktickým lekárom.

Najnovšie vedecké poznatky Americkej rakovinovej asociácie publikované v odbornom magazíne pre klinických lekárov odporúčajú hlavné zmeny v životnom štýle. Najdôležitejšie podľa vedcov v súčasnosti je, aby ľudia dbali na viac pohybu, nekonzumovali alkohol, upravili stravu a pravidelne podstupovali preventívne prehliadky u lekára. Povieme si k tomu viac.

Určite ste už počuli mnohé protichodné odporúčania v súvislosti s prevenciou onkologických ochorení. Poznatky sa na základe stále prebiehajúcich štúdii aj v prevencii civilizačných ochorení stále vyvíjajú. Stále však platí, že potenciál rozvoja choroby ovplyvňujú zmeny v životnom štýle.

Stačia pritom drobné úpravy, ktoré vyžadujú iba vašu pevnú vôľu, no na vašom celkovom zdraví sa z dlhodobej perspektívy nesmierne odrazia. Určite vám tie stereotypy a neresti stoja za skrátenú radosť zo života? Pozrime sa spolu na najnovšie usmernenia na základe výskumov súčasnej populácie.

Ako je to s pohárikom?

V minulosti vedci americkej spoločnosti schvaľovali mierny príjem alkoholických nápojov, avšak ich najnovšie usmernenia hovoria, že je lepšie úplne sa mu vyhnúť. Ak sa pohárika napriek tomu odmietate vzdať, maximálna tolerancia v rámci onkologických ochorení je jeden drink denne u žien a dva pre mužov.

Nič iné ako prestať nepomôže ani fajčiarom. Cigareta vás oberá až o 10 rokov života! Odborníci opakovanie potvrdzujú, že srdcové ochorenia, rôzne druhy rakoviny, mŕtvica a ďalšie život ohrozujúce ochorenia sú omnoho častejšie u fajčiarov. Fajčiari majú tiež vyššie riziko úmrtia na rakovinu.

Ľudia, ktorí prestanú s touto neresťou do veku 40 rokov, znižujú riziko úmrtia na fajčenie o 90%.

Hýbete sa, je to veda!

,,Zatiaľ čo tabak a fajčenie zostávajú hlavnou príčinou rakoviny vo Veľkej Británii, obezita je teraz druhým najvyšším rizikom a očakáva sa, že do roku 2040 sa stane hlavnou príčinou,´´ uviedla profesorka Linda Bauld pôsobiaca na Edinburgskej univerzite počas virtuálnej konferencie, ktorá sa konala 23.až 25.februára 2021 v spolupráci s výskumom Ludwig Cancer Research. Ten spája vedúce osobnosti v tejto oblasti s cieľom diskusie o pokroku a faktoroch, ktoré by ho mohli brzdiť. Na februárovom zasadnutí sa vedci zamerali najmä na vplyv a vzťah fyzickej aktivity a prevencie rakoviny.

Profesorka Bauld so svojimi kolegami upresnila, že zvýšená fyzická aktivita má najzásadnejší vplyv na prevenciu rakoviny prsníka a čreva. Zistilo sa, že u pacientov liečených na primárne nádory, je väčšia šanca, že sa im rakovina nevráti, ak budú cvičiť častejšie a zlepšia svoje stravovacie návyky podľa odporúčaní týkajúcich sa prevencie onkologických ochorení. K strave sa v tomto článku ešte vrátime.

Ultrasonografia pečene, zápal pečene, rakovina pečene
ZDROJ:Vadim Zakharishchev/Shutterstock.com

V nedávnom experimente na myšiach vedci financovaní spoločnosťou Cancer Research UK porovnávali pasívnu skupinu, ktorá nevykonávala aktivitu, s druhou umiestnenou na trenažéri 3 x týždenne po dobu 30 minút. Vedci zistili, že fyzická aktivita dokázala znížiť zápalové procesy v pečeni, ktoré môžu viesť k tvorbe nádorov. Zlepšil sa aj metabolizmus starších myší, dokonca aj u tých, ktoré mali pokročilé ochorenie tohto dôležitého orgánu.

,,Výskum je nesmierne dôležitý, pretože počet prípadov rakoviny pečene u ľudí sa za posledné desaťročie v Spojenom kráľovstve zvýšil až o tri pätiny, pričom každý deň je diagnostikovaných 17 nových prípadov. Nepredpokladá sa, že krivka bude za aktuálnych podmienok klesať. Je preto nevyhnutné robiť všetko pre to, aby sme vedeli, ako zabrániť ďalším ochoreniam u ľudí ohrozených rakovinou,´´ vysvetlil profesor Derek Mann z Centra na výskum rakoviny na Newcastle Univerzite.

,,Naozajstným problémom je príliš veľké percento tuku v našich telách,” dodala profesorka Linda Bauld. „Existuje množstvo dôkazov, že motivácia ľudí k zvýšeniu fyzickej aktivity, môže veľmi pomôcť,´´ uzatvorila odborníčka.

Buďte stále o krok vpred

Začnite pomaly a nájdite si činnosť, ktorá vás baví. Neustále posúvajte svoje limity! Frekvencia, intenzita a čas sú najdôležitejšie premenné. Ako podrobnejšie uvádza Harvard Health Publishing, vedecké špičky radia, aby ste si namiesto odporúčaných 150 minút týždenne venovaných stredne intenzívnemu pohybu alebo 75 minút intenzívnejšej aktivity, dali za cieľ čas stále zvyšovať. Snažte sa v týždni dosiahnuť 300 minút chôdze alebo sa odcvičiť 150 minút intenzívneho tréningu.

Aktívny životný štýl, pohyb, cvičenie
ZDROJ:F S Stock/Shutterstock.com

Okrem toho, výskumy tiež preukázali, že každodenné cvičenie zlepšuje spánok, a platí to aj pre ľudí, ktorí trpia nespavosťou. Snažte sa však vyhnúť intenzívnemu cvičeniu 2 až 3 hodiny pred spaním. Nepodceňujte kvalitný spánok. Počas neho dochádza k najdôležitejším regeneračným procesom. Je tak tým najdôležitejším základom správnej funkcie buniek a orgánov. Mal by sa stať vašou prioritou.

Zdravé stravovanie nie je nič zložité

Pokiaľ ide o stravovanie s cieľom zníženia rizika rakoviny, konzumovať by ste mali viac rastlinnej stravy. Chýbať by v nej rozhodne nemali celé zrná, a každý deň si dajte záväzok zjesť minimálne dve a pol šálky farebného ovocia a zeleniny. Výrazne obmedzte cukor, mäso – konkrétne už spracované a červené.

Stredomorská diéta stále tá NAJ!

Stredomorská strava je dlhé roky vzorom toho najzdravšieho, čo svojmu telu môžeme dopriať. Zakladá sa predovšetkým na rastlinnej strave, celozrnných výrobkoch, strukovinách a orechoch. Súčasťou tohto spôsobu stravovania sú najmä zdravé tuky.   

Stredomorská strava, najzdravšie stravovanie, stredomorská diéta
ZDROJ:Antonina Vlasova/Shutterstock.com

Prečítajte si tiež: Základ pre život bez rakoviny a zdravé srdce: Strava s omega rovnováhou! Máte ju?

Maslo vymeňte za olivový olej a upečte si radšej rybu ako červené mäso. Stále platí už dokázané, že ženy, ktoré sa stravujú podľa vzoru stredomorského štýlu majú znížené riziko rakoviny prsníka.

Ak so zdravým stravovaním nemáte dostatok skúseností, poraďte sa s nutričným terapeutom, aby vám vytvorili stravovací plán, ktorý bude korešpondovať s vašim životných tempom tak, aby ste nemali najmenší problém ho dodržiavať.

Prevencia nebolí

Mate na pamäti, že včasné odhalenie väčšiny onkologických ochorení  ako napríklad rakoviny kože, hrubého čreva, krčka maternice či prsníka, zvyšujú šance na úspešnú liečbu. Neváhajte osloviť svojho lekára s otázkou odporúčaných skríningov vzhľadom na vašu anamnézu, predispozície, pohlavie a vek. Prevencia nebolí. Obavy a odsúvanie vyšetrení v tomto ohľade naozaj nie sú rozumné.

Zdravie je bohatstvo

Uskutočňovanie zmien zdravého životného štýlu zo dňa na deň nie je reálne, no postupné podnikanie krokov, ktoré vám zabezpečia čo najzdravší a najdlhší, plnohodnotný život, určite áno. Čo preň urobíte zajtra? Alebo ešte dnes večer?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne krvácaniehmatateľné hrčkyhrubé črevokrčok maternicepľúcarakovinasemenníkyúbytok hmotnostivaječníky