K prietrži, ľudovo nazývanej pruh, dochádza, keď niektorý orgán spôsobí trhlinu vo svale alebo tkanive, ktoré ho drží na svojom mieste. Najčastejšie ide o problémy v brušnej oblasti, ale môžu sa objaviť aj v oblasti stehna a slabín. Väčšina prietrží neohrozuje v danej chvíli život, ale môžu vyžadovať operáciu, aby sa zabránilo potenciálne nebezpečným komplikáciám.
Typy prietrží
Inguinálna prietrž. Tento typ tvorí približne 70 percent všetkých prietrží. Vyskytuje sa vtedy, keď črevá prejdú cez slabé miesto alebo sa trhajú v dolnej brušnej stene, často v inguinálnom kanáli. Tento kanál sa nachádza v slabinách. U mužov je to oblasť, kde spermatická „šnúra” prechádza z brucha do semenníka. U žien tento kanál obsahuje väzivo, ktoré pomáha udržať na mieste maternicu.
Hiatálna prietrž. Vzniká, keď časť žalúdka vyčnieva cez membránu až do hrudnej dutiny. Tento typ prietrže je najčastejší u ľudí starších ako 50 rokov. Ak ju má dieťa, ide zväčša o vrodenú chybu. Hiatálna prietrž takmer vždy spôsobuje gastroezofageálny reflux, čiže unikanie obsahu zo žalúdka späť do pažeráka, spôsobujúci pocit pálenia.
Pupočná prietrž. Môže postihnúť deti a dojčatá mladšie ako 6 mesiacov. Pri tomto type choroby črevá vyčnievajú cez brušnú stenu v blízkosti brucha. Ide o viditeľnú vydutinu blízko pupka, prejavuje sa to najmä pri plači. Pupočná prietrž je jediný druh, ktorý často prejde sám od seba, pretože svaly brušnej steny sú časom silnejšie (zvyčajne, keď má dieťa viac ako jeden rok). Ak prietrž nezmizne, pomôže operácia.
Incizionálna prietrž. Tento stav sa objavuje po operácii brucha. Črevo prerazí jazvu alebo okolité oslabené tkanivo.
Pruh je spôsobený kombináciou svalovej slabosti a namáhania. Medzi bežné príčiny svalovej slabosti patrí zlyhanie brušnej steny (často ide o vrodenú poruchu), vek, chronický kašeľ alebo poškodenie rany po úraze či operácii.
Medzi faktory, ktoré spôsobujú nadmerné namáhanie a môžu mať za následok prietrž, najmä ak sú svaly slabé, patrí tehotenstvo, zápcha, zdvíhanie ťažkých predmetov, tekutina v brušnej dutine, náhly nárast hmotnosti, chirurgický zákrok v danej oblasti, pretrvávajúci kašeľ alebo kýchanie.
Treba myslieť aj na faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku pruhu. Ide o osobnú alebo rodinnú anamnézu prietrže, nadváhu alebo obezitu, chronickú zápchu či fajčenie, ktoré môžu vyvolať chronický kašeľ. Ochorenia, napríklad cystická fibróza, môžu tiež nepriamo zvýšiť riziko vzniku prietrže. Cystická fibróza totiž poškodzuje funkciu pľúc a spôsobuje chronický kašeľ.
Najčastejším príznakom prietrže je hrudka alebo vydutina v postihnutej oblasti. V prípade inguinálnej hernie možno pozorovať medzeru na každej strane pubickej kosti, kde sa stretávajú svaly a stehná. Je však pravdepodobnejšie, že pacient pocíti prietrž na dotyk, keď stojí, ohýba sa nadol alebo kašle.
Ak má pruh dieťa, možno vidieť a cítiť viditeľný príznak, iba keď zaplače. Vydutina je zvyčajne jediným príznakom pupočnej prietrže.
Ďalšie časté príznaky inguinálnej hernie:
Ďalšie príznaky hiatálnej prietrže:
V niektorých prípadoch prietrže pacienti nemajú žiadne príznaky.
Pruh sa zvyčajne diagnostikuje prostredníctvom bežného vyšetrenia. Lekár dotykom kontroluje výkyvy v bruchu alebo v slabinách, ktoré by sa mali zväčšovať, keď pacient kašle alebo sa namáha.
Ak má pacient hiátovú prietrž, lekár ju môže diagnostikovať s báriovým röntgenom alebo endoskopiou. V prvom prípade ide o rad röntgenových snímok tráviaceho traktu, pričom obrázky sa zaznamenávajú po vypití roztoku obsahujúceho bárium, ktorý sa dobre zobrazuje na röntgenových snímkach. Endoskopia zahŕňa zasunutie malej kamery pripevnenej k trubici dole krkom do pažeráka a žalúdka. Oba tieto testy umožňujú vidieť vnútorný stav žalúdka.
Ak má dieťa pupočnú prietrž, lekár môže vykonať ultrazvuk. Používa vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytvorenie obrazu štruktúr vnútri tela.
Potreba liečby závisí od veľkosti pruhu a od závažnosti príznakov. Lekár sleduje stav kvôli možným komplikáciám alebo odporučí konkrétne kroky. Možnosti liečby zahŕňajú zmeny životného štýlu, lieky a chirurgický zákrok.
Zmeny životného štýlu. Dietetické zmeny môžu vyliečiť symptómy hiatálnej prietrže. Treba sa vyhýbať prejedaniu a ťažkým jedlám, prudkým pohybom po jedle a nadmernému zvyšovaniu telesnej hmotnosti. Pomôcť môže aj cvičenie, ktoré posilňuje svaly okolo miesta prietrže. Avšak nesprávne cvičenie môže zvýšiť tlak v tejto oblasti a spôsobiť ešte väčšie vydúvanie.
Príznaky môže zlepšiť vyhýbanie sa potravinám, ktoré spôsobujú kyslý reflux alebo pálenie záhy (korenené potraviny a jedlá na báze paradajok). Kyslému refluxu sa dá vyhnúť poklesom telesnej hmotnosti a ukončením fajčenia.
Lieky. Ak má pacient hiátovú prietrž, lieky na predpis, ktoré znižujú žalúdočnú kyselinu, môžu zmierniť nepríjemný pocit a zlepšiť symptómy. Medzi tieto lieky patria antacidá, blokátory receptorov H-2 a inhibítory protónovej pumpy.
Chirurgia. Keď sa pruh zväčšuje alebo spôsobuje bolesť, je najlepšie operovať ho. Prietrž môže byť napravená buď otvorenou, alebo laparoskopickou operáciou.
Laparoskopická chirurgia používa malú kameru a miniaturizované chirurgické zariadenie, ktoré sa do tela dostanú pomocou niekoľkých malých rezov.
Laparoskopická chirurgia je menej škodlivá pre okolité tkanivo a pacient sa rýchlejšie zotaví. Otvorená operácia vyžaduje dlhší proces obnovy. Zväčša sa po nej pacient nemôže normálne hýbať asi šesť týždňov. Keďže nie všetky prietrže sú vhodné na laparoskopické opravy, otvorené operácie sú pomerne časté.
Potenciálne komplikácie prietrže
Ak sa prietrž nebude liečiť, môže rásť a stáva sa viac bolestivou. Časť čreva môže uviaznuť v brušnej stene, to môže prekážať činnosti čriev a spôsobiť silnú bolesť, nevoľnosť alebo zápchu. Môže tiež dôjsť k opuchom, pretože pruh vyvíja tlak na okolité tkanivá. Ak zachytená časť čriev nemá dostatok krvného toku, dôjde k uškrteniu. To má za následok infekciu alebo odumieranie čreva. Následne prietrž ohrozuje život a vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.
Je dôležité rozpoznať skoré príznaky prietrže. Neošetrený stav sa môže výrazne zhoršiť a môžu nastať komplikácie ohrozujúce život. Pruhu alebo svalovej slabosti sa nedá vždy zabrániť, no možno znížiť napätie, ktorým človek zaťažuje telo. Tipy na prevenciu zahŕňajú vyhýbanie sa fajčeniu, vytrvalému kašľu a nadmernému priberaniu. Ťažké predmety treba dvíhať ohýbaním kolien, nie chrbta, prípadne nadmerne ťažké veci vôbec nedvíhať.