10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Primárny syfilis

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syfilis (lues) je celosvetovo rozšírené pohlavne prenosné ochorenie. Neliečený syfilis prebieha v troch čiastočne sa prekrývajúcich štádiách, podľa ktorých rozlišujeme primárny, sekundárny a terciárny syfilis. Primárny je štádium priamo nadväzujúce na vstup baktérií do tela. Prejavuje sa vznikom tvrdého vredovitého útvaru, najčastejšie na vonkajších pohlavných orgánoch. Lieči sa antibiotikami a neexistuje proti nemu vakcína. Vedomé šírenie nákazy je trestné.

Vznik a príčiny

Ochorenie je spôsobené baktériou rodu Treponema pallidum, jediným zdrojom nákazy je človek. Baktéria má veľmi nízku odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu a bez hostiteľa rýchlo hynie. Na nakazenie je nevyhnutný priamy fyzický kontakt (pohlavný styk, bozkávanie). Prenos nepriamym kontaktom, napríklad na verejných toaletách alebo kúpaliskách, je preto nemožný. Nakaziť sa môže i plod tehotnej ženy, ktorá má syfilis. V tomto prípade baktérie narušia správny vývoj plodu a hrozia vznikom vývojových porúch alebo až potratom. Riziko prenosu ochorenia je väčšie medzi homosexuálnymi mužmi.

Príznaky

Prvé, primárne štádium syfilisu sa prejaví do 2-6 týždňov od nakazenia v mieste vstupu infekcie do tela. Najčastejšie ide o vonkajšie pohlavné orgány, ale možný je aj výskyt v ústnej dutine, v konečníku a v ojedinelých prípadoch napríklad na ruke. Ide o útvar nazývaný tvrdý vred (ulcus durum, po francúzsky chancre). Je to nebolestivé, nad okolitý povrch vystúpené začervenanie, ktoré sa následne mení na rozsiahly vred. Ani ten nie je bolestivý. Ako vyplýva z názvu, na dotyk je tvrdý. V oblasti tvrdého vredu prežívajú baktérie spôsobujúce nákazu, preto je kontakt s ním vysoko nákazlivý pre ostatné osoby. Okrem toho je prítomné zdurenie a začervenanie lymfatických uzlín, najprv v okolí vredu, neskôr po celom tele (indolentné bubo). Po 4-6 týždňoch tieto príznaky miznú a dochádza k zdanlivému uzdraveniu. Ochorenie však skryto napreduje a neliečené sa môže neskôr vyvinúť do ďalších štádií, ktoré majú oveľa závažnejšie následky pre zdravie pacienta.

Diagnostika

Syfilis sa diagnostikuje laboratórnymi metódami. Jednou z nich je priamy dôkaz baktérií z tvrdého vredu, ich následné pozorovanie pod mikroskopom a kultivácia na tkanivovej kultúre, ktorá umožní aj stanovenie citlivosti na antibiotiká. Hojne používané sú i sérologické krvné testy založené na prítomnosti protilátok v krvi pacienta, napríklad testovanie VDRL alebo TPHA.

Liečba

Syfilis sa s pomerne dobrými výsledkami lieči antibiotikami. Liekom prvej voľby je penicilín a jeho deriváty. V prípade alergie na penicilín je nutné použiť lieky zo skupiny tetracyklínov, ktoré však majú časté nepriaznivé vedľajšie účinky. V minulosti sa ochorenie s minimálnou účinnosťou liečilo ortuťou alebo dokonca nakazením pacienta maláriou.

Prevencia

Hlavnou metódou prevencie je uvedomelé sexuálne správanie. Používanie prezervatívu výrazne znižuje riziko prenosu ochorenia, ale neodstráni ho úplne. Riziko nákazy je podstatne vyššie u ľudí s promiskuitným životným štýlom. Vo vývoji je niekoľko očkovacích látok, ale žiadna z nich nie je zatiaľ dostupná. Pohlavne aktívnym homosexuálnym mužom sa odporúča raz do roka podstúpiť preventívne vyšetrenie. V prípade nakazenia je veľmi dôležité čo najrýchlejšie oboznámiť so situáciou nedávnych partnerov. Vedomé šírenie nákazy je trestný čin.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
konečníkpohlavné orgányprimárny syfilistvrdý vredústa