Prinzmetalova angina pectoris (vazospastická alebo variantná angina pectoris) je ischemická choroba srdca. Ide o ochorenie s nedostatočným prekrvením srdcového svalu, preto sa do svalových buniek srdca nedostávadostatočné množstvokyslíka a živín. Pacientovi to spôsobuje nečakané ataky bolesti. Príznaky sú veľmi podobné ako pri infarkte myokardu.
Príčinou choroby nie je nevyhnutne ateroskleróza. Vyskytuje sa u relatívne mladých pacientov (30-40 rokov). Objavuje sa pri pôsobení chladu, pri fyzickej záťaži, pri dysfunkcii endotelu alebo pri fajčení (hlavný faktor) či užívaní kokaínu a amfetamínu. Užívatelia drog majú väčšie riziko rozvoja Prinzmetalovej anginy pectoris. Uvedené faktory vyvolávajú vazokonstrikciu (sťah ciev) koronárneho riečiska, čo obmedzí prívod krvi do srdca.
Príznakom je bolesť v hrudi, ktorá sa dostaví aj v telesnom pokoji alebo v spánku. Bolesť je podobná klasickej angine pectoris, spôsobenej aterosklerózou. Pacienti s Prinzmetalovou anginou pectoris opisujú aj ďalšie symptómy – zvieranie hrudníka, migrény, svrbenie, pálenie, pocit bremena na hrudi. Ďalšie príznaky sú žalúdočná nevoľnosť, potenie, búšenie srdca. Ľudia si často myslia, že majú infarkt myokardu.
Diagnostika využíva klinický obraz a zobrazovacie metódy. Na EKG sa pozorujú zmeny záznamu (elevácia ST segmentu ako pri infarkte), po podaní nitrátov sa pacientov stav vracia do normálu. Ďalšie metódy na určenie diagnózy sú: srdcová katetrizácia, záťažový test, echokardiografia, laboratórne testy, záznam z 24-hodinového EKG holteru (záchvat sa väčšinou nedostaví v ambulancii).
V liečbe je potrebné kontrolovať rizikové faktory, vyhýbať sa tabakovým produktom. Ďalej je vhodné poctivo a pravidelne užívať predpísané lieky, patria sem blokátory kalciových kanálov (relaxujú srdce), statíny (znižujú cholesterol), lieky na riedenie krvi a iné.
Vyhýbanie sa rizikovým faktorom, pravidelné preventívne lekárske prehliadky a dodržiavanie inštrukcií sú dostatočnou prevenciou proti Prinzmetalovej angine pectoris.