10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Probiotiká

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Probiotiká („dobré baktérie”) sú živé mikroorganizmy, ktoré svojmu hostiteľovi prinášajú určité zdravotné výhody. Podporujú zdravé telesné fungovanie, pomáhajú kontrolovať škodlivé mikroorganizmy a zlepšujú vstrebávanie živín a trávenie. Probiotiká sa vyskytujú prirodzene vo fermentovaných potravinách a v mlieku, ale existujú aj lekárenské probiotické doplnky. Sú bezpečné pre väčšinu ľudí a všetky vekové kategórie.

Rozdelenie

Existuje viacero druhov probiotík. Nie všetky z nich sú rovnaké a je nutný ďalší výskum na pochopenie výhod každého typu. Väčšina výskumov však opisuje kmene Lactobacillus a Bifidobacterium, do ktorých patrí L. acidophilus, L. casei, L. plantarum, B. lactis, B. longum, B. bifidum.

_Účinok:_Vzhľadom na to, že probiotiká sa užívajú orálne, ich účinnosť závisí od toho, ako dobre zvládajú veľmi kyslé prostredie žalúdka a gastrointestinálneho traktu. Najkvalitnejšie probiotiká prechádzajú cez žalúdok neporušené a presúvajú sa do čriev, kde sa absorbujú živiny. Tu probiotiká vykonávajú väčšinu svojej liečby.

Predpokladá sa, že probiotiká pomáhajú pri tráviacich problémoch, ako je zápcha, Crohnova choroba, zápalové ochorenie čriev (IBD), syndróm dráždivého čreva (IBS), neznášanlivosť laktózy, ulcerózna kolitída.

Znižujú hladinu pH v hrubom čreve, čo môže urýchliť pohyb stolice. Môžu zmierniť hnačky súvisiace s antibiotikami a pomôcť absorbovať bielkoviny zo stravy, vitamíny a živiny. Zdravé trávenie vedie k zlepšeniu orálneho zdravia, zdravému imunitnému systému a zdravšej koži.

Probiotiká sa odporúčajú aj v prípade vysokého cholesterolu a snahy o udržanie zdravej hmotnosti, prípadne jej zníženia. Minimalizovanie vedľajších účinkov niektorého z uvedených problémov môže zlepšiť kvalitu života a celkový pocit pohody.

Pokiaľ ide o nárast infekcií rezistentných voči antibiotikám, probiotiká môžu byť silnými ochrannými a liečebnými činidlami, ktoré fungujú bezproblémovo s našimi prirodzenými telesnými systémami.

Užívanie: Ak človek chce začať využívať výhody probiotík, musí postupne zvyšovať ich denný príjem. Môže to urobiť prostredníctvom stravy alebo doplnkov. Mnohé tradičné potraviny prirodzene obsahujú probiotiká, napríklad kyslá kapusta, kefír, grécky jogurt a kombucha.

Príjem probiotík treba zvyšovať postupne a je dobré si všímať, aký majú vplyv. Existuje množstvo druhov a každý môže organizmus človeka ovplyvňovať inak. Je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Probiotiká by sa mali užívať v určitom čase, tesne pred jedlom alebo priamo s jedlom, ale nie po ňom.

Vedľajšie účinky

Probiotiká sú pre väčšinu ľudí bezpečné. Štúdie neuvádzajú žiadne veľké riziká spojené s ich užívaním. Najčastejšie vedľajšie účinky probiotík sú plynatosť a nadúvanie. Môžu sa objaviť bolesti brucha, v takom prípade treba znížiť ich denný príjem.

Pred podaním probiotických doplnkov dieťaťu sa odporúča poradiť s pediatrom. Predčasne narodené deti by nemali užívať niektoré druhy probiotík. Probiotiká sa neodporúčajú ľuďom s chronickou chorobou alebo oslabeným imunitným systémom. Nemali by sa užívať ako náhrada liekov na predpis bez konzultácie s lekárom.

Probiotiká sú živé, takže ich životaschopnosť môže byť ovplyvnená problémami s balením a skladovaním. Treba si dávať pozor pri kúpe aj pri domácom skladovaní.

Interakcie s inými liekmi

Zatiaľ nie sú zdokumentované interakcie medzi probiotikami a inými liekmi alebo výživovými doplnkami. Dôkazom ich bezpečnosti je aj fakt, že sa odporúča užívať ich súčasne s antibiotikami. Napriek tomu by ľudia, ktorí užívajú viacero druhov liekov, mali informovať svojho lekára a poradiť sa s ním o miere užívania probiotík.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hnačkahrubé črevonadúvanieplynatosťtenké črevozápcha