12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Problematická menštruácia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V čase dosiahnutia reprodukčnej fázy života sa u ženy objavujú pravidelné mesačné zmeny, prebiehajúce na úrovni organizmu, tkanív a hormónov – menštruácia. Za bežných okolností sú symptómy sprevádzajúce fázy cyklu konštantné, môžu sa však objaviť odchýlky. Je ťažké presne definovať, čo pojem problémy s periódou zahŕňa. Dôvodom je fakt, že symptómy sprevádzajúce menštruačný cyklus ženy sa v jednotlivých prípadoch líšia. To, čo je pre jednu ženu komplikáciou, druhá môže vyhodnotiť ako normu. Ak má žena obavy zo zmeny intenzity krvácania alebo z výskytu neobvyklých symptómov, mala by bezodkladne vyhľadať lekára.

Príčina a vznik

Menštruácia je prirodzenou súčasťou života každej ženy. Niekedy býva sprevádzaná bolestivosťou, zmenou dĺžky cyklu a podobne, avšak jej pravidelnosť naznačuje, že organizmus ženy je v poriadku. Ak v cykle nastane výpadok, môže to okrem tehotenstva poukazovať na niektoré z mnohých ochorení, prípadne na výraznejšie zmeny v životnom štýle.

Symptómy sprevádzajúce priebeh periódy nemajú vždy známu príčinu. Niekedy sú dôsledkom stresu alebo zmeny v stravovacích návykoch a životnom štýle. Môžu však vyplynúť z problémov, akými sú fibroidy maternice alebo endometrióza. Väčšina žien počas menštruácie stratí menej ako 16 čajových lyžičiek krvi (80 ml), pričom priemer sa pohybuje okolo 6-8 čajových lyžičiek. Abnormálna menštruácia alebo ťažkosti s periódou sú opisované ako krvácanie s intenzitou vyššou ako 80 ml krvi v priebehu každého menštruačného cyklu a/alebo menštruácia trvajúca dlhšie ako 7 dní. Približne u polovice žien s poruchami menštruačného krvácania nie je identifikovaný žiadny základný dôvod. Medzi stavy maternice a vaječníkov, ktoré najčastejšie spôsobujú intenzívne krvácanie, alebo ho ovplyvňujú, patria: fibrómy (nezhubné výrastky maternice spôsobujúce intenzívne krvácanie a bolestivú menštruáciu), endometrióza (prerastanie sliznice maternice mimo maternicu do vaječníkov a vajíčkovodov), adenomyóza (prerastanie normálnej žľazovej výstelky dutiny maternice do vrstvy svaloviny maternice), zápalové ochorenie panvy (ako dôsledok infekcie maternice, vaječníkov či vajíčkovodov) alebo vaječníkov (prejavuje sa symptómami ako bolesť panvy, bolesť brucha, krvácanie po pohlavnom styku, krvácanie mimo menštruácie, abnormálny vaginálny výtok, zvýšená teplota), polyp endometria (nezhubný výrastok v sliznici maternice alebo krčku maternice) či syndróm polycystických vaječníkov (výskyt malých cýst vo vaječníkoch, spojený s poklesom ženských pohlavných hormónov a problémami s plodnosťou). Abnormálne krvácanie po menopauze je najčastejším príznakom rakoviny maternice. Medzi menej časté príčiny problémov s periódou patria poruchy zrážania krvi, nedostatočná činnosť štítnej žľazy, cukrovka, zavedenie vnútromaternicového telieska, užívanie antikoagulačných liekov, chemoterapia. Niektoré druhy potravy alebo potravinové doplnky môžu ovplyvniť priebeh periódy (ženšen, ginko, sója).

Symptómy

Dobrým indikátorom, ktorý poukazuje na významnú zmenu intenzity menštruačného krvácania, je potreba vymieňať si menštruačné vložky po jednej či dvoch hodinách. Symptómom abnormálnej periódy je i prítomnosť krvných zrazenín väčších ako 2,5 cm, pretečenie menštruačnej krvi cez spodné oblečenie alebo potreba používať dva druhy hygienických výrobkov súčasne.

Diagnostika

Okrem anamnézy zameranej na intenzitu krvácania a výskyt bolestí a symptómov alebo užívanie antikoncepcie sa lekár zameria na rodinnú anamnézu. Súčasťou diagnostiky sú krvné testy, ktoré dokážu odhaliť anémiu – nedostatok železa – a skryté poruchy zrážanlivosti krvi. Nasleduje vyšetrenie brucha pohmatom a vyšetrenie vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov gynekologickým inštrumentáriom. Ak sa neodhalí príčina týchto stavov, lekár zrealizuje testy kontroly abnormalít v maternici alebo vo vaječníkoch prostredníctvom hysteroskopie (použije hysteroskop, úzky teleskop so svetlom a fotoaparátom) a biopsie. Využíva sa aj ultrazvukové vyšetrenie panvy a transvaginálny ultrazvuk.

Liečba

Pri liečbe sa využíva zavedenie vnútromaternicového telieska, uvoľňujúceho levonorgestrel, prípadne gestagény. V niektorých prípadoch sa indikuje užívanie kyseliny tranexamovej, nesteroidných protizápalových liekov (ibuprofén, kyselina mefenámová, naproxén), kombinovaných perorálnych antikoncepčných tabletiek. V ťažkých prípadoch sa indikuje ablácia endometria v lokálnej alebo úplnej anestézii, s použitím tepla či ultrazvukovej energie.

Prevencia

Dodržiavanie osobnej hygieny, pravidelné gynekologické prehliadky, sledovanie menštruačných symptómov a gynekologického zdravia, nepromiskuitné správanie a zdravý pohlavný život a životný štýl sú veľmi dôležité formy prevencie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálna periódabolesť podbruškadlhé krvácanie pri menštruáciidysmenoreamaternicavaječníky