Pri samovyšetrení nevynechajte ani pokožku hlavy a chodidlá. Problémové znamienko sa môže vyskytnúť aj vo vagíne či v oku. Poznáte pravidlo ABCDE?
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Rakovina kože je jedna z najčastejších druhov rakoviny. Je dobré myslieť na prevenciu a dávať si pozor na podozrivé znamienka. Ak viete, čo máte na znamienkach hľadať, môžete si včas všimnúť varovné príznaky rakoviny kože. Skoré spozorovanie, že niečo so znamienkom nie je v poriadku, vedie k včasnej diagnostike, ktorá je pre úspešnú liečbu veľmi dôležitá.
Dermatológovia, odborníci na kožné ochorenia, odporúčajú samovyšetrenie znamienok približne raz za mesiac. Mesačne by si mali znamienka kontrolovať najmä ľudia, ktorí majú svetlejšiu farbu pleti, veľa znamienok, ľahko sa spália na slnku a u ktorých sa v rodine rakovina kože už vyskytla. Počas samovyšetrenia si v dobre osvetlenej miestnosti prezrite kožu spredu aj zozadu od hlavy až k pätám. Nezabudnite skontrolovať aj chodidlá či pokožku hlavy. Miesta, ktoré sú ťažko viditeľné, si môžete vyšetriť pomocou ručného zrkadla alebo požiadajte blízkeho, nech sa vám na znamienka pozrie.
Rakovina kože znamená abnormálny rast kožných buniek. K tomuto nekontrolovateľnému bujneniu najčastejšie dochádza na koži vystavenej slnku, aj keď objaviť sa môže aj na oblastiach pokožky, ktoré nie sú bežne vystavené slnečnému žiareniu. Existujú tri hlavné typy rakoviny kože, a to:
Bazocelulárny karcinóm, tiež nazývaný bazalióm, predstavuje asi 80 % rakoviny kože. Najčastejšie sa tvorí na hlave a krku, hoci ho možno nájsť kdekoľvek na koži. Tento typ rakoviny kože zvyčajne rastie pomaly a zriedka sa šíri do iných častí tela. Môže sa prejaviť ako:
Spinocelulárny karcinóm je druhý najčastejší typ rakoviny kože. Môže sa vyvinúť na koži, ktorá bola spálená, poškodená chemikáliami alebo vystavená röntgenovému žiareniu. Nachádzať sa môže aj na perách alebo v jazve. Prejavuje sa ako:
Melanóm je najagresívnejší typ rakoviny kože, ktorý predstavuje 1 % všetkých typov rakoviny kože. Môže sa vytvoriť aj na miestach, ktoré neboli vystavená slnečnému žiareniu. U mužov sa najčastejšie objavuje na tvári alebo na trupe a u žien na dolných končatinách. U ľudí s tmavším odtieňom pleti sa melanóm zvyčajne vyskytuje na dlaniach, chodidlách alebo pod nechtami.
Zdravé znamienka majú vo všeobecnosti jednotnú farbu, bledohnedú, tmavohnedú alebo aj čiernu, so zreteľným okrajom a hladkým povrchom. Je dôležité aby boli znamienka ohraničené a nesplývali do okolitej kože. Tvarom sú okrúhle alebo oválne, menšie ako 6 milimetrov, čo je zhruba porovnateľné s veľkosťou gumy na ceruzke. Väčšina znamienok sa začína objavovať už v detstve, pričom sa môžu tvoriť približne do veku 40 rokov.
Nasledujúce ABCDE parametre sú dôležité znaky, vyskytujúce sa u znamienok, ktoré by mohli byť rakovinou kože. Ak má vaše znamienko niektoré z nižšie uvedených príznakov, nechajte si ho čo najskôr skontrolovať dermatológom:
Znamienko je asymetrické. Keď si ho pomyselne rozdelíte na dve polovice, jedna má iný tvar ako tá druhá.
Okraje podozrivého znamienka sú nepravidelné, rozstrapkané alebo vyzerajú ako rozmazané. Pôsobí to, ako keby sa farba zo znamienka rozpíjala do okolitej kože.
Farba znamienka nie je všade rovnaká. Môže mať odtiene hnedej, červenej a čiernej. Niekedy sú viditeľné aj oblasti modrej, šedej, ružovej alebo bielej.
Veľkosť znamienka je viac ako 6 mm naprieč, čo je približne veľkosť gumy na ceruzke.
Dochádza k zmene farby, veľkosti a tvaru znamienka. Znamienko môže tiež začať svrbieť, mokvať, krvácať alebo môžete na jeho mieste pociťovať bolesť, pálenie či mravčenie.
Kožní lekári používajú na vyšetrenie znamienok dermatoskop. Je to nástroj podobný lupe, ktorý umožní niekoľkonásobné zväčšenie vyšetrovaného miesta. Lekár vie vďaka nemu lepšie zhodnotiť vlastnosti znamienka.
Hoci dermatoskopia zlepšuje presnosť diagnostiky melanómu, nemôže nahradiť histopatologické vyšetrenie. Niektorým znamienkam, najmä včasným melanómom, môžu chýbať špecifické znaky, a preto je ťažké ich diagnostikovať iba pomocou dermatoskopie. Ak niektoré znamienko vyzerá abnormálne, lekár ho odstráni a pošle na histológiu, kde patológ skontroluje pod mikroskopom, či sú prítomné rakovinové bunky.
Melanómy sa môžu vyvinúť aj na takých častiach tela, ktoré sú buď málo, alebo nie sú vôbec vystavené slnečnému žiareniu. Napríklad medzi prstami na nohách, na dlaniach, chodidlách, vo vlasoch, genitáliách a medzi sedacími svalmi. Niekedy sa označujú aj ako skryté melanómy, pretože sa vyskytujú na miestach, ktoré by väčšine ľudí nenapadlo kontrolovať. Patria sem aj:
Ide o zriedkavú formu melanómu. Vyzerá ako hnedý alebo čierny pásik na nechte. Okolitá koža môže byť v dôsledku melanómu stmavnutá a necht sa môže oddeľovať od nechtového lôžka. Častejšie sa vyskytuje u ľudí s tmavým kožným pigmentom.
Slizničný melanóm sa vyvíja v sliznici, ktorá vystiela nos, ústa, pažerák, konečník, močové cesty a vagínu. Slizničné melanómy je na týchto miestach ťažké odhaliť, preto bývajú diagnostikované neskoro.
Väčšina očných melanómov sa tvorí v časti oka, ktorú pri pohľade do zrkadla nie je vidno. Keďže sa v počiatočných štádiách neprejavuje ani žiadnymi príznakmi, býva jeho diagnostika oneskorená. Preto by ste nemali zabúdať ani na pravidelné prehliadky u očného lekára, ktorý môže vďaka vyšetreniam odhaliť melanóm skôr, ako prejde do pokročilej fázy a začne spôsobovať problémy so zrakom.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.cancer.org/latest-news/how-to-spot-skin-cancer.html
https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/melanoma-guide/screening-moles-cancer#1
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4410-moles
https://cancer.ca/en/treatments/tests-and-procedures/skin-exam
https://www.cancer.net/blog/2022-05/what-expect-during-skin-cancer-screening
https://www.clinicalondon.co.uk/skin-conditions/moles/