10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Problémy s nechtami

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Necht kryje chrbtovú stranu konca prstov. Ide o keratínovú doštičku, ktorá narastie približne o 1 milimeter za 10 dní. Keratín sa nachádza v koži a vo vlasoch. Účelom nechtu je chrániť koniec prstov. Príčin poškodenia nechtov je viacero, pričom môžu byť celkové alebolokálne. Najčastejšie ide o zmeny tvaru, konzistencie a farby. Nechty nie sú len estetickou záležitosťou. Ich tvar a sfarbenie súvisia s celkovým zdravím organizmu. Zdravý necht by mal byť hladký, lesklý a svetloružový. Aby nechty vyzerali zdravo,je dôležitédbať na vyváženú stravu, ktorá by mala obsahovať všetky potrebné živiny a vitamíny.

    Suché a popraskané nechty

    Existuje mnoho vplyvov, ktoré môžu spôsobiť, že nechty sa nadmerne lámu, sú vysušené a bez prirodzeného lesku. Medzi najčastejšie príčiny patria aktivity, pri ktorých sú končatiny v nadmernej miere vo vlhkom prostredí, napríklad plávanie a umývanie riadu. Ďalšou príčinou môže byť vplyv chemikálií pri častom užívaní odstraňovača laku a čistiacich prostriedkov používaných pri upratovaní domácnosti. Nedostatok vitamínov A, B, C a železa je taktiež často spájaný s nadmernou lámavosťou nechtov. Suché a popraskané nechty sa vyskytujú i pri niektorých ochoreniach, ako je hypotyreoidizmus (znížená funkcia štítnej žľazy) a lokálna infekcia plesňou.

    Žlté nechty

    Žlté nechty sú časté u starších ľudí ako príznak starnutia, u ľudí používajúcich príliš často lak na nechty a ľudí nosiacich akrylové nechty. Žltými nechtami vo zvýšenej miere trpia aj fajčiari. Opäť je tu súvislosť s nedostatkom vitamínov A, C a plesňovou infekciou. Pri žltých nechtoch je určitá spojitosť so systémovými ochoreniami, ako je cukrovka, bronchitída, psoriáza, ochorenie štítnej žľazy.

    Biele bodky, škvrny

    Biele škvrny a bodky na nechtoch najčastejšie vznikajú po úraze nechtu. Ide o výsledok hromadenia vápnika v nechtoch po zotavovaní z poškodenia. Ďalšou príčinou môže byť plesňová infekcia alebo nedostatok mikronutrientov, konkrétne zinku.

    Horizontálne ryhy

    Príčinou týchto rýh býva predovšetkým zranenie nechta. Ak sa však nachádzajú na viacerých nechtoch, môže ísť o príznak závažného ochorenia, ako je pneumónia, vysoká horúčka, psoriáza, lepra, diabetes, malária a mnohé iné.

    Vertikálne ryhy

    Vertikálne ryhy bývajú viditeľnejšie u starších ľudí. Dôvodom je zhoršená cirkulácia krvi a zásobovanie koncových častí mikronutrientmi. Čím výraznejšie ryhy sú, tým väčší je nedostatok nutrientov v organizme. Ochorenia, ktoré môžu spôsobovať vertikálne ryhy, sú: reumatoidná artritída, problémy so štítnou žľazou, intoxikácia ťažkými kovmi, ochorenia tráviaceho traktu.

    Tmavé sfarbenie

    Tmavé sfarbenie na nechtoch sa môže vyskytovať buď po poranení, v dôsledku ktorého pod nechtom vznikla krvná zrazenina, alebo pri omnoho závažnejších stavoch, napríklad pri melanóme, Addisonovej chorobe a AIDS. Ak si človek nie je vedomý zranenia v danej oblasti, mal by ihneď vyhľadať lekára.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    abnormality nechtovnechtové lôžkonechtyonychomykóza