Každý z nás má zážitky, ktoré ho zasiahli, neprikladá im však mimoriadnu váhu. Aj keď máme pocit, že mnohé naše problémy nestoja za reč, môžu ovplyvňovať naše fyzické aj duševné zdravie. Ako sa prejavujú malé starosti, ktoré sa oplatí nepodceniť?
Väčšina ľudí neprežila v živote vyslovene tragické udalosti (napríklad v detstve), ani sa nelieči na vážnejšie duševné ochorenie v rámci lekárskej klasifikácie.
To však neznamená, že neexistuje celý rad miernejších ťažkostí, ktoré vedia potrápiť život a zdravie mnohých z nás. Veľa o týchto starostiach nevieme, lebo neplnia riadky bežných štatistík, preto sa ich dosahy na človeka niekedy podceňujú.
Hlavný rozdiel medzi duševnou nepohodou a duševnou chorobou spočíva v intenzite, v dĺžke trvania a v tom, aký je ich vplyv na náš každodenný život.
Duševná nepohoda je všeobecne miernejší a často prechodný stav emočného nepokoja alebo stresu, ktorý môže byť vyvolaný konkrétnymi udalosťami alebo situáciami v živote. Môže zahŕňať pocity úzkosti, smútku, frustrácie alebo preťaženia. Tieto pocity obvykle nie sú také intenzívne, aby zásadne ovplyvnili našu schopnosť každodenného fungovania.
Aj keď nejde o závažný stav, ktorý by vyžadoval odbornú pomoc, dlhodobá duševná nepohoda je signálom, že v našom živote chýba určitý typ rovnováhy medzi prácou a voľným časom alebo medzi starostlivosťou o seba a o druhých. Je to tiež signál, že nie sú dlhodobo uspokojované naše psychologické potreby:
Duševná choroba je vážnejší a trvalejší stav, ktorý významne ovplyvňuje naše fungovanie v spoločnosti, v práci, v škole, v osobných vzťahoch. Duševné ochorenia zahŕňajú širokú škálu diagnóz, ako napríklad depresívne a úzkostné poruchy, bipolárne poruchy, schizofrénie a ďalšie. Je dôležité, aby človek našiel podporu v odbornej pomoci.
Hlavným rizikom menej závažných problémov je ich nenápadnosť. Vieme s nimi relatívne dlho a dobre fungovať a v našej mysli sú akoby zastreté. Nikdy sa nám nejavili zvlášť dôležité.
Stále tam však sú, hoci veľakrát ani nevieme pomenovať, o čo ide. Jednoducho sa necítime dobre alebo z nejakého dôvodu nie sme šťastní či spokojní v živote.
Práve táto nejednoznačnosť býva mätúca, lebo väčšinou nejde o jeden konkrétny problém, ale o nánosy viacerých menších počas života. Ak je pre nás nejaké riziko málo rukolapné, udržiava nás v sebaklame, že na tom nezáleží a ostávame pasívni.
Nie sú to len vážne traumatické skúsenosti, ktoré ohrozujú aj naše telesné zdravie. Výskumníci napríklad zistili, že menšie duševné ťažkosti u ľudí viac podnecovali črevné problémy (tzv. syndróm dráždivého čreva) ako závažné životné udalosti.
Podceňované duševné problémy majú tendenciu sa kopiť a prerastať do vážnejších stavov. O tom samých seba nemusíme presviedčať, lebo málokedy nám chýbajú znalosti.
Stačí, ak si budeme pripomínať, že život je príliš krátky na to, aby sme si škodili. Prvým krokom k väčšej pohode je samotné uvedomenie si škodlivých vplyvov.
Existuje niekoľko faktorov, ktoré nám bránia považovať naše starosti za platné a hodné pozornosti. Sú to slová a prejavy, ktorými nás priamo či nepriamo zraňuje okolie alebo samotná spoločnosť. A tiež necitlivé rozhovory nás samých so sebou a presviedčanie seba samého, že to „predsa nie je až také strašné, a preto sa vzchop“.
Gaslighting a toxická pozitivita – spochybňovanie druhých v snahe vyvolať v nich pocit viny, nesprávneho vnímania vlastnej reality a vlastných presvedčení. Sem patria, žiaľ, aj niektoré menej vážne prejavy, pri ktorých akoby človek nemal právo byť v duševnej nepohode. Ak nejde o život, nie je „dovolené“ zdieľať svoje trápenie. Zľahčujeme však aj životné situácie, o ktorých veľakrát nič nevieme:
Mikroagresie – sú ponižovania, pohŕdania a znevažovania, ktoré sú prejavom zaujatosti voči určitej skupine ľudí alebo javu. Sú jemnejšou formou diskriminácie, ale aj tak zabolia: „Na to ,odkiaľ pochádzaš, to bol dobrý výkon“. Môžu sa prejavovať aj v skrytej forme: prerušovanie druhého človeka, nepočúvanie, ktoré vedie k sebaspochybňovaniu, či vôbec mám prínos pre daný tím.
Nezdravé a nebezpečné vplyvy spoločnosti:
Vyčerpanie v práci ako statusový znak – nekritické vyzdvihovanie zaneprázdnenosti a zľahčovanie slabších prejavov:
Bagatelizovanie násilia – ak spoločnosť spochybňuje ľudí, ktorí prežívajú akékoľvek násilie. Oni sami sa v dôsledku takéhoto postoja stigmatizujú a ich problém sa len prehlbuje.
Duševná nepohoda môže mať mnoho tvárí a všetky sú platné, lebo sú naše. Ak by za nami prišiel priateľ či kolega s niektorým problémom z nasledovného zoznamu, väčšina z nás by ho neodbila slovami, že je to príliš malé nato, aby sme sa tým zaoberali.
Naopak, boli by sme vďační, že nám niekto prejavil dôveru a môžeme mu byť oporou. Čo keby sme rovnaký súcit poskytli aj samým sebe? Aký zdanlivo nepodstatný problém vám práve prichádza na um? Čo by ste doplnili do uvedeného zoznamu?
Pozorne si všímajme svoje pocity a myšlienky, keď čítame o starostiach, ktoré samy o sebe nevyzerajú zvlášť závažne.
Niekedy nás jednotlivý problém príliš nezaťaží, ale v kombinácii s inými ho pocítime. Naše reakcie na to, čo čítame, nás môžu nasmerovať k lepšiemu pochopeniu.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje