04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Prolaps panvového orgánu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prolaps panvových orgánov žienvznikáz následkov tehotenstva a najmä pôrodu, po ktorom panvové dno bývy často oslabené, čo vedie k zostupuniektorých orgánov. Stupeň a druh poklesu pošvovej steny a orgánov malej panvy sa hodnotí pri gynekologickom vyšetrení. Lekár palpačne posúdi veľkosť a pohyblivosť prolapsu maternice, prípadne vylúči iné patológie alebo nádorové ochorenie. Klinické symptómy prolapsu panvového orgánu môžu postihovať močový a zažívací systém. Objavujú sa sexuálne ťažkosti a ďalšie menej špecifické príznaky, ako je bolesť v pošve alebo v hrazde, tlak v bruchu alebo nepríjemný pocit vyčnievania tkaniva z pošvy.

Vznik a príčiny

Pôvod prolapsu panvových orgánov je v traumatizácii orgánov malej panvy a ich závesného aparátu, tvoreného svalmi a väzivom. K porušeniu závesnej štruktúry najčastejšie dochádza pri pôrode a ťažkej fyzickej práci. Môže byť aj následkom vaginálnej operácie. Medzi rizikové faktory rozvoja zostupu panvového orgánu patrí porucha tvorby kolagénu, menejcennosť väzivového tkaniva, dlhodobá zápcha, obezita (hlavne centrálneho typu) a chronický kašeľ. Po pôrode sa pošva rozšíri a prolaps panvových orgánov sa vyskytuje u približne 20-30 percent žien po pôrode.

Príznaky

Klinické príznaky prolapsu panvového orgánu delíme na močové, sexuálne, črevné a neurčité.

Medzi močové príznaky patrí najmä stresová inkontinencia, častejšie nutkanie na močenie, zvýšená frekvencia močenia, slabý alebo predĺžený akt močenia, ťažší začiatok alebo dokončenie močenia, pocit neúplného vyprázdnenia po močení.

K črevným príznakom sa zaraďujú problémy s defekáciou — pocit neúplného vyprázdnenia, zašpinenie spodnej bielizne, problém s udržaním črevných plynov a stolice, častejšie nutkanie na stolicu.

Sexuálne problémy zahŕňajú najmä bolestivý pohlavný styk a nepríjemný pocit počas sexuálneho aktu.

Ďalšie príznaky sú: pocit tlaku a bolesti vo vagíne, prípadne v bruchu či v oblasti hrazdy. Vyskytuje sa aj bolesť bedrovej časti chrbta a nepríjemný pocit tkaniva vyčnievajúceho z pošvy.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a gynekologického vyšetrenia posúdi stav pacientky. Zobrazovacou metódou pri diagnostike tohto ochorenia je najmä ultrazvukové vyšetrenie. Zo špecializovaných metód sa využíva snímanie tlaku na posúdenie ovládania a sily svalov panvového dna.

Liečba

Liečba prolapsu panvového orgánu závisí od klinických príznakov vnímaných pacientkou. Základom terapie je chirurgická operácia, pri ktorej dochádza k rekonštrukcii panvového dna alebo k plastike pošvovej steny, s možnosťou použitia sieťok na spevnenie panvového dna. U pacientky vo vyššom veku je možnosťou liečby aj odstránenie maternice.

Prevencia

Na prevenciu prolapsu panvového orgánu je potrebné pravidelné posilňovanie svalstva panvového dna. Odporúčané sú Kegelove cviky. Ich pravidelné vykonávanie sa odporúča najmä po pôrode.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť počas pohlavného stykučasté nutkanie na močeniematernicanechutenstvopanvapošvaprolaps panvového orgánu