12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Prosopagnózia (Slepota na tváre)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prosopagnózia je mozgová porucha charakterizovaná neschopnosťou rozpoznať alebo rozlíšiť tváre, preto sa jej hovorí slepota na tváre. Závisí od štádia poruchy, či pacient vidí aspoň rozdiely v tvárach ostatných, spozná blízkych ľudí, alebo si nepamätá žiadnu tvár. Odhaduje sa, že prosopagnózia postihuje približne 2 percentá populácie.

Príznaky

Hlavným príznakom slepoty na tváre je neschopnosť rozpoznať alebo rozlíšiť ľudí. To môže spôsobiť veľmi ťažké budovanie vzťahov v osobnom aj profesionálnom živote. Pre ľudí s prosopagnóziou môže byť tiež náročné identifikovať osobu, ktorá sa objaví v inom prostredí alebo kontexte, ako je ten, na ktorý sú zvyknutí.

V prípade tejto diagnózy nejde o stav, keď človek zabudne na niektorých ľudí, ktorých stretol, prípadne sa mu popletú tváre. Ide o opakujúcu sa a pretrvávajúcu neschopnosť rozpoznávať akékoľvek tváre.

Mierna forma tejto diagnózy spôsobuje, že pacienti nevedia identifikovať cudzích alebo málo známych ľudí.

Stredná forma znamená, že pacienti nepoznajú ani tváre ľudí, ktorých pravidelne vídajú, vrátane rodinných príslušníkov a blízkych priateľov.

V najťažšej forme diagnózy človek nespoznáva ani vlastnú tvár. To môže spôsobiť sociálnu úzkosť až depresiu.

Ak je touto diagnózoupostihnuté dieťa, pristupuje k cudzím ľuďom namiesto rodičov, mýli si susedov, známych a učiteľov, na verejných miestach je utiahnuté až vystrašené, má ťažkosti pri sledovaní kontextu vo filmoch alebo v televíznych reláciách a ťažko si vytvára priateľstvá.

Pretože množstvo príznakov, ktorými sa dieťa môže prejavovať, sa dá spojiť aj s inými diagnózami, prípadne s obyčajnou plachosťou, je dobré poradiť sa s lekárom ohľadom podozrenia na prosopagnóziu.

Vznik a príčiny

Je dôležité uvedomiť si, že prosopagnózia nie je spôsobená poruchou videnia, poruchami učenia ani stratou pamäti. Ide o špecifický problém s rozpoznávaním tvárí.

Predpokladá sa, že je spôsobená abnormalitou, poškodením alebo poruchou záhybov mozgu nazývaných pravý fusiformný gyrus. Táto oblasť mozgu hrá dôležitú úlohu pri koordinácii nervových systémov, ktoré ovplyvňujú pamäť na tváre a ich vnímanie.

Prosopagnóziu môže spôsobiť i mŕtvica, poškodenie mozgu alebo neurodegeneratívne ochorenia. Niektorí ľudia sa môžu s diagnózou narodiť, takže ide o vrodenú poruchu. V takýchto prípadoch sa zdá, že existuje genetická väzba.

Slepota na tváre nie je vždy štandardným príznakom autizmu, u autistov je však bežnejšia. Predpokladá sa, že je pravou príčinou narušeného sociálneho vývoja ľudí s autizmom.

Diagnostika

Keď človek má problémy s rozpoznávaním tvárí, všeobecný lekár ho odporučí k neurológovi. Ten posúdi, či ide o danú diagnózu. Využije tieto postupy:

Test rozpoznávania tvárí – kontrola symptómov na základe tvárí, ktoré pacient nikdy nevidel, a tvárí členov rodiny.

Test rozdielov v tvárach – lekár nechá pacienta hľadať rozdiely alebo podobnosti tvárových vlastností v súboroch tvárí, takisto bude pacient určovať približný vek a pohlavie tvárí.

Test emocionálnych signálov – pacient na ukázanom súbore tvárí pomenováva viditeľné emócie.

V lekárskej praxi sú známe aj ďalšie testy – Bentonov test na rozpoznanie tváre (BFRT) a Warringtonova rozpoznávacia skúška tváre (RMF). Ide o testy, ktoré sa môžu použiť na hodnotenie potenciálnej slepoty na tváre, no získané skóre nemusí byť úplne spoľahlivé pri diagnostike. Názor lekára je oveľa cennejší.

Liečba

Neexistuje žiadny liek na prosopagnóziu. Liečba sa zameriava na pomoc ľuďom s týmto stavom, aby sa naučili zlepšovať identifikáciu osôb, ktoré stretnú. Odporúča sa naučiť sústrediť na iné vizuálne alebo slovné stopy na identifikáciu človeka. Napríklad kučeravé blond vlasy, špecifická výška, štýl obliekania, hlas a podobne.

Ako žiť s chorobou

Slepota na tváre môže mať vplyv na schopnosť vytvárať si osobné a profesionálne vzťahy. To priamo súvisí so sociálnou úzkosťou alebo s depresiou. Keď si pacient nedokáže sám poradiť a zhoršuje sa jeho psychický stav, je nutné navštíviť lekára, prípadne terapeuta. Pomôžu s technikami, ako lepšie nadväzovať spojenie s ľuďmi, budovať silnejšie medziľudské vzťahy, zvládať sociálne úzkosti alebo symptómy depresie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakumozogneschopnosť rozlíšiť tváre ľudíočislepota