10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Prsný absces

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prsný absces (ohraničený hnisavý zápal) je zdravotná komplikácia, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u žien v období dojčenia ako komplikácia zápalu prsníka (mastitída). Ide o nahromadenie hnisu v prsníku v dôsledku infekcie. Prsný absces býva veľmi bolestivý, prsník je citlivý a zapálený, komplikuje dojčenie a celkovo život ženy.

Príčiny a príznaky

Prsný absces sa v prsnom tkanive vytvorí vniknutím baktérie do prsníka cez malú trhlinu, najčastejšie poškodenú bradavku. Následne sa hromadí hnis a u ženy sa objavujú príznaky typické pre infekciu, ako je horúčka a zimnica, bolesť, zdurenie uzlín v podpazuší.

Dôvodom prsného abscesu často býva nesprávne prisatie dieťaťa, pri ktorom sa poškodia bradavky. Na bradavkách sa tvoria malé či väčšie trhlinky a ranky, cez ktoré potom ľahšie preniknú baktérie a dôjde k zápalu. Preto je správne prisatie dieťaťa k prsníku dôležitou prevenciou vzniku prsného abscesu.

Niekedy sa prsný absces môže objaviť aj u nedojčiacej ženy. Ak má poranené bradavky alebo piercing na tomto mieste, môže dôjsť k prieniku baktérií a rozvoju infekcie. Vyššie riziko je u fajčiarok. Liečba závisí od vážnosti prsného abscesu, často je nutný lekársky zákrok.

Diagnóza

V prípade prsného abscesu je potrebná návšteva lekára. Lekár zhodnotí situáciu a podľa potreby odošle pacientku na ultrazvukové vyšetrenie. Hnis je potrebné z prsníka odstrániť.

Liečba

Vykonáva sa incíziou – v prsníku sa urobí malý rez, aby mohol hnis vytiecť. Do rany sa niekedy vkladá drén, aby mohol hnis odtekať postupne. Podľa vážnosti stavu pacientky lekár určí potrebu a dĺžku hospitalizácie.

Ďalším spôsobom liečby je odsávanie hnisu z abscesu tenkou ihlou, často s pomocou ultrazvuku. Tento druhý postup je menej invazívny, no väčšinou ho treba opakovať viackrát. Vďaka menšej náročnosti tohto zákroku sa odporúča častejšie. Ide spravidla o jednodňový nenáročný zákrok, pri ktorom sa bolestivé miesto znecitliví. Ženy po zákroku ihlou pokračovali v dojčení častejšie než po narezaní prsníka.

Ako súčasť liečby sa používajú aj antibiotiká. Prsný absces sa po zákroku zahojí v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Všetko závisí od vážnosti stavu aj od typu zákroku a prípadných komplikácií. Na úľavu od bolesti môže pacientka užívať bežne dostupné lieky od bolesti na báze paracetamolu či brufenu.

Prevencia

Zvyčajne nie je nutné dojčenie ukončiť. Je potrebná konzultácia s lekárom alebo s laktačnou poradkyňou. Lekár pacientke odporučí ďalší postup a ošetrovanie rany (čistenie, preväzovanie alebo prelepovanie a podobne), užívanie antibiotík či ďalších liekov a nariadi prípadnú kontrolu.

Bolesť sa u väčšiny pacientok výrazne zmierni krátko po zákroku a do niekoľkých dní sa celkom vytratí. Prsný absces sa zväčša zahojí v priebehu pár dní až týždňov bez väčších komplikácií. Ak sa vyskytnú nejaké komplikácie, je potrebné vyhľadať lekára a konzultovať s ním dané problémy.

Dojčiaca žena by mala dodržiavať správnu hygienu bradaviek, používať iba sterilné zariadenia a snažiť sa vždy úplne vyprázdniť prsníky. Rýchle liečenie mastitídy zabráni komplikáciám, akými sú práve abcesy prsníkov. Počas laktácie sa má pokračovať v dojčení, ak je to možné.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť prsníkabolesť svalovprsiazápal prsníkazimnica